ROZHOVOR | Čína chce přetvořit systém tak, aby jí vyhovoval. Expert pro EZ odhalil vztahy Trumpa s Pekingem

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vylíčil čínský přístup ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Také popsal, jak se bude Trump chovat k Číně. „Trump v Bílém domě je pro všechny rizikem, protože je velkou neznámou a nikdo dopředu neví, co udělá a co se stane,“ říká.

Jak se Čína bude chovat před nástupem Donalda Trumpa do funkce?

Nemyslím si, že Čína se chová nebo bude chovat nějak speciálně během období mezi volbami a nástupem Donalda Trumpa do funkce. Čínská diplomacie je tradičně poměrně stabilní – často rigidní – a klade velký důraz na protokol, prohlášení a podobně.

Po zbytek Bidenova prezidentství bude samozřejmě jednat s Bidenem a demokraty ve smyslu, že je na odchodu a připravuje si pozici pro jednání s prezidentem Trumpem a republikány. Stejně jako jiné země se Čína bude snažit o Trumpovu přízeň – během Trumpova prvního funkčního období se například Čína snažila umožnit Trumpovi a jeho rodině podnikat v Číně a s Čínou, čímž se Čína snažila získat lepší vztahy.

Jak Donald Trump vnímá Čínu?

Nevidím Trumpovi do hlavy, ale myslím, že paradoxně nevidí Čínu nějak a priori negativně. Nemyslím si, že by mu osobně vadily autoritářské praktiky Číny, stav lidských práv nebo situace v Hongkongu. Stejně tak si nemyslím, že by mu osobně nějak vadil Tchaj-wan nebo Ujgurové a podobně.

Z toho, co vidím, se mi zdá, že Trump vidí svět ve velmi jednoduchých transakčních vztazích, z nichž chce něco získat a chce být tím, kdo „obchoduje“. Trump se často dívá na jednoduché obchodní statistiky, a hlavně na to, kde se co vyrábí. Z tohoto pohledu se Trump staví k Číně velmi negativně, protože v ní vidí velký problém pro americký zahraniční obchod a výrobní kapacity. Proto se někdy říká, že by Čína mohla s Trumpem vyměnit ústupky v obchodování například za ústupky vůči Tchaj-wanu.

Můžeme očekávat zintenzivnění obchodní války mezi USA a Čínou? Pokud tedy budeme předpokládat, že už probíhá.

Ano, z toho, co víme, se zdá, že můžeme očekávat, že Trump zvýší cla na čínské – mimochodem nejen čínské, ale možná i evropské a další – výrobky, a obchodní válka se tak bude stupňovat. Problém však může být ještě širší v tom smyslu, že se může dále rozpadat mezinárodní systém a pravidla WTO a dalších institucí, které Trump nepovažuje za příliš důležité.

Zastane se Trump vojensky Tchaj-wanu v případě jeho napadení Čínou?

To je otázka za milion (nebo podstatně více) dolarů – myslím, že nikdo nezná odpověď. Pravděpodobně ani Trump. Samozřejmě, že o konkrétní politice USA budou rozhodovat a také ji realizovat jiní lidé a my si budeme muset počkat, kdo to bude.

Pokud by to byl například ministr zahraničí Mike Pompeo nebo někdo podobný, dalo by se očekávat, že USA Tchaj-wan podpoří, ale v každém případě bude Trump pravděpodobně požadovat větší investice do vlastní obrany Tchaj-wanu, stejně jako to bude požadovat od spojenců v NATO.

Často se mluví o Trumpově obdivu k autoritářům. Je to i případ Si Ťin-pchinga?

Do jisté míry asi ano – Trump vidí, že Si Ťin-pching je u moci už dlouho, že jeho moc je de facto kompletní – nemusí kandidovat ve volbách, odstěhovat se z prezidentského úřadu, ani se obracet na soudy. Zdá se, že Trumpovi taková moc imponuje a možná mu ji i závidí. Nevšiml jsem si, že by Trump měl něco osobně proti Si Ťin-pchingovi; zdá se, že ho respektuje – což se nedá říci například o jeho přístupu k Angele Merkelové a dalším evropským politikům.

Znamená Trump v Bílém domě pro Čínu riziko pro šíření jejího vlivu v zemích třetího světa?

Trump v Bílém domě je pro všechny rizikem, protože je velkou neznámou a nikdo dopředu neví, co udělá a co se stane. Celkově si však myslím, že Trump je pro Čínu lepší zprávou, než by byla Harrisová – viděli jsme to už v minulosti, Čína těží z toho, že se Trump stahuje z mezinárodních institucí, a ona tento vytvořený prostor vyplňuje.

Zároveň Čína těží z toho, že američtí spojenci nevědí, zda se mohou na USA nadále spoléhat. Pokud státy jako Filipíny, Jižní Korea nebo další nebudou mít jistotu americké podpory, možná budou muset upravit svůj postoj vůči Číně, možná budou muset slevit ze svých požadavků. Pokud jde o rozvojové státy například v Africe nebo jinde, nemyslím si, že se o ně Trump bude nějak zvlášť starat, což zase vytváří prostor pro Čínu.

Celkově Čína vnímá Trumpa jako důkaz toho, že moc USA a širšího Západu klesá, ona naopak roste a USA a Západ přestávají být dominantní mocností v mezinárodním systému. Čína tak chce přetvořit systém tak, aby jí vyhovoval.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Čína Donald Trump Richard Turcsányi

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy