ROZHOVOR | Čína chce přetvořit systém tak, aby jí vyhovoval. Expert pro EZ odhalil vztahy Trumpa s Pekingem

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vylíčil čínský přístup ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Také popsal, jak se bude Trump chovat k Číně. „Trump v Bílém domě je pro všechny rizikem, protože je velkou neznámou a nikdo dopředu neví, co udělá a co se stane,“ říká.

Jak se Čína bude chovat před nástupem Donalda Trumpa do funkce?

Nemyslím si, že Čína se chová nebo bude chovat nějak speciálně během období mezi volbami a nástupem Donalda Trumpa do funkce. Čínská diplomacie je tradičně poměrně stabilní – často rigidní – a klade velký důraz na protokol, prohlášení a podobně.

Po zbytek Bidenova prezidentství bude samozřejmě jednat s Bidenem a demokraty ve smyslu, že je na odchodu a připravuje si pozici pro jednání s prezidentem Trumpem a republikány. Stejně jako jiné země se Čína bude snažit o Trumpovu přízeň – během Trumpova prvního funkčního období se například Čína snažila umožnit Trumpovi a jeho rodině podnikat v Číně a s Čínou, čímž se Čína snažila získat lepší vztahy.

Jak Donald Trump vnímá Čínu?

Nevidím Trumpovi do hlavy, ale myslím, že paradoxně nevidí Čínu nějak a priori negativně. Nemyslím si, že by mu osobně vadily autoritářské praktiky Číny, stav lidských práv nebo situace v Hongkongu. Stejně tak si nemyslím, že by mu osobně nějak vadil Tchaj-wan nebo Ujgurové a podobně.

Z toho, co vidím, se mi zdá, že Trump vidí svět ve velmi jednoduchých transakčních vztazích, z nichž chce něco získat a chce být tím, kdo „obchoduje“. Trump se často dívá na jednoduché obchodní statistiky, a hlavně na to, kde se co vyrábí. Z tohoto pohledu se Trump staví k Číně velmi negativně, protože v ní vidí velký problém pro americký zahraniční obchod a výrobní kapacity. Proto se někdy říká, že by Čína mohla s Trumpem vyměnit ústupky v obchodování například za ústupky vůči Tchaj-wanu.

Můžeme očekávat zintenzivnění obchodní války mezi USA a Čínou? Pokud tedy budeme předpokládat, že už probíhá.

Ano, z toho, co víme, se zdá, že můžeme očekávat, že Trump zvýší cla na čínské – mimochodem nejen čínské, ale možná i evropské a další – výrobky, a obchodní válka se tak bude stupňovat. Problém však může být ještě širší v tom smyslu, že se může dále rozpadat mezinárodní systém a pravidla WTO a dalších institucí, které Trump nepovažuje za příliš důležité.

Zastane se Trump vojensky Tchaj-wanu v případě jeho napadení Čínou?

To je otázka za milion (nebo podstatně více) dolarů – myslím, že nikdo nezná odpověď. Pravděpodobně ani Trump. Samozřejmě, že o konkrétní politice USA budou rozhodovat a také ji realizovat jiní lidé a my si budeme muset počkat, kdo to bude.

Pokud by to byl například ministr zahraničí Mike Pompeo nebo někdo podobný, dalo by se očekávat, že USA Tchaj-wan podpoří, ale v každém případě bude Trump pravděpodobně požadovat větší investice do vlastní obrany Tchaj-wanu, stejně jako to bude požadovat od spojenců v NATO.

Často se mluví o Trumpově obdivu k autoritářům. Je to i případ Si Ťin-pchinga?

Do jisté míry asi ano – Trump vidí, že Si Ťin-pching je u moci už dlouho, že jeho moc je de facto kompletní – nemusí kandidovat ve volbách, odstěhovat se z prezidentského úřadu, ani se obracet na soudy. Zdá se, že Trumpovi taková moc imponuje a možná mu ji i závidí. Nevšiml jsem si, že by Trump měl něco osobně proti Si Ťin-pchingovi; zdá se, že ho respektuje – což se nedá říci například o jeho přístupu k Angele Merkelové a dalším evropským politikům.

Znamená Trump v Bílém domě pro Čínu riziko pro šíření jejího vlivu v zemích třetího světa?

Trump v Bílém domě je pro všechny rizikem, protože je velkou neznámou a nikdo dopředu neví, co udělá a co se stane. Celkově si však myslím, že Trump je pro Čínu lepší zprávou, než by byla Harrisová – viděli jsme to už v minulosti, Čína těží z toho, že se Trump stahuje z mezinárodních institucí, a ona tento vytvořený prostor vyplňuje.

Zároveň Čína těží z toho, že američtí spojenci nevědí, zda se mohou na USA nadále spoléhat. Pokud státy jako Filipíny, Jižní Korea nebo další nebudou mít jistotu americké podpory, možná budou muset upravit svůj postoj vůči Číně, možná budou muset slevit ze svých požadavků. Pokud jde o rozvojové státy například v Africe nebo jinde, nemyslím si, že se o ně Trump bude nějak zvlášť starat, což zase vytváří prostor pro Čínu.

Celkově Čína vnímá Trumpa jako důkaz toho, že moc USA a širšího Západu klesá, ona naopak roste a USA a Západ přestávají být dominantní mocností v mezinárodním systému. Čína tak chce přetvořit systém tak, aby jí vyhovoval.

Související

Kateřina Březinová Rozhovor

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.
Zuzana Ringlerová Rozhovor

Ameriku čeká druhá zkouška ohněm. Trump je hrozbou, ale limity moci existují, zdůrazňuje Ringlerová

Donald Trump je hrozbou pro americkou demokracii, v cestě mu ale stojí Kongres a systém brzd a protiváh, kterými je tamní politický systém proslulý. „Pokud odhlédneme od Trumpovy excentričnosti a to, že slibuje věci, které by jiní ani nevyslovili, protože jim přijdou kruté nebo ekonomicky absolutně nesmyslné, tak to, že prezidentský kandidát dává nesplnitelné sliby, je typické pro americké volby,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední česká expertka na americký politický systém Zuzana Ringlerová z brněnské Masarykovy univerzity. 

Více souvisejících

rozhovor Čína Donald Trump Richard Turcsányi

Aktuálně se děje

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

včera

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

včera

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

včera

včera

včera

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

včera

včera

včera

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

včera

Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan

Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy