ROZHOVOR | Nikdo nepochybuje, kdo Kachovku vyhodil do vzduchu. Proti Rusům teď míří těžká technika, upozorňuje vojenský historik

Vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně pro EuroZprávy.cz uvedl, že pokud se potvrdí zničení Kachovské přehrady ze strany agresorů z Ruska, půjde o další z jejich válečných zločinů, kterých na Ukrajině spáchali mnoho. Navíc by to nebylo poprvé, kdy Rusové přehradu na Dněpru zničili – v roce 1941 při ústupu před Němci po zničení vodního díla zemřelo až 120 tisíc civilistů, zatímco nacisté zaznamenali zhruba dva tisíce obětí mezi vojáky.  

Jak se díváte na celou situaci okolo Kachovské vodní nádrže, která způsobila ekologickou katastrofu a zaplavila území o ploše více než 600 kilometrů čtverečních? 

Jde o strašlivou tragédii, jejíž následky budou dalekosáhlé. A to nejen pro místní obyvatele, ale pro celý ekosystém v oblasti. Zatopené, poničené nebo zničené domy můžete postavit znovu poměrně rychle, ale obnovit fungování společně sdíleného prostoru lidí, zvířat i rostlin bude mnohem náročnější. Navíc je to pro nemalou část Ukrajiny problém i energetický a vodohospodářský. 

Podle dostupných důkazů šlo o cílený výbuch, nikoliv nehodu. Ať už za tím stojí kterákoliv strana, co to znamená v kontextu mezinárodních vztahů a práva? Je to válečný zločin nebo ekocida?  

Tak pokud se potvrdí, že šlo o cílený úder a sabotážní akci, pak jednoznačně jde o závažný válečný zločin, který navíc způsobil záplavovou vlnu, která si vyžádala řadu obětí. Koneckonců Mezinárodní trestní soud již začal vyšetřování a jeho zástupci navštívili oblast Kachovské přehrady.  

Jsou ve válečných konfliktech útoky na takto nebezpečnou infrastrukturu běžné, nebo se jedná o výjimečný jev? Údajně se totiž něco podobného na Dněpru nestalo poprvé… 

Výjimečné to není, například spojenci bombardovali během druhé světové války přehrady ve snaze ochromit německý válečný průmysl při známé operaci Chastise z roku 1943.  

Ohledně Dněpru je to smutná kapitola dnes i v minulosti, Dněperská vodní elektrárna byla podminována jednotkami NKVD a 18. srpna 1941 značnou měrou vyhozena do vzduchu, postupující německé jednotky to přitom téměř nezbrzdilo a počty obětí německých vojáků se vešly do dvou tisíc, naopak civilní obyvatelstvo nemalé části Ukrajiny bylo tímto sebedestruktivním rozhodnutím fatálně postiženo. Nejvyšší odhady počtu civilních obětí se tak u této akce pohybují až kolem 120 tisíc lidí.  

Jsou ze světa známé i jiné podobné případy? Nemusí jít nutně přímo o přehradní hráze, ptám se i na jakoukoli jinou potenciálně nebezpečnou infrastrukturu. 

Pro podobný příklad nemusíme chodit daleko od zničené přehrady. Pokud se stanou objekty zvláštního významu rukojmím ve válečných událostech, jde vždy o velmi závažnou hrozbu. Jen připomenu, že i nadále hrozí riziko i u Záporožské jaderné elektrárny, kde si i dle zjištění mezinárodních inspektorů Rusové v rozporu s veškerými úmluvami shromažďovali techniku a jaderná elektrárna jim sloužila jako rukojmí.  

Obecně vzato zranitelné objekty jako elektrárny a přehrady jsou na řadě míst světa speciálně chráněny. Dozorová centra fungují i u důležité infrastruktury jako mostů a tunelů. Zvláště tam kde je velká koncentrace lidí.  

Může ukrajinská strana nějak využít tuto katastrofu ve svůj prospěch, především v ohledu všude skloňované protiofenzívy? 

Může to opět pomoct nabudit motivaci vojáků zapojených do ukrajinské protiofenzívy, z nichž nikdo nepochybuje o tom, kdo tento čin spáchal. Rusko a jeho představitelé jsou vyšetřováni za řadu jiných předchozích aktů. Hromadnými popravami civilistů počínaje po deportace dětí konče. Nyní k tomu přibyla i přehrada, která byla v okamžiku zaznamenaných výbuchů v držení Rusů. Mezinárodnímu renomé Ruska to tedy i nadále uškodí i když na finální verdikt, jak to bylo, si ještě musíme počkat. Některé státy i na základě této události znovu zintenzivní svoji ekonomickou a vojenskou pomoc napadené Ukrajině.  

Když už jsem u té protiofenzívy, jak hodnotíte dosavadní vývoj situace na frontě? Mají Ukrajinci šanci na nějaký výraznější postup? 

Rozhodně mají, postupně rozleptávali ruskou obranu a důležité logistické trasy Rusů. Nemají sice vzdušnou nadvládu, ale snaží se to kompenzovat přesnými údery a stálým tlakem na ruské pozice. Je přitom klidně možné, že se část ruské obrany někde i zhroutí, hodně bude záležet na tom, jaké jednotky přitom obě strany nasadí.  

Ukrajinci mají v záloze několik brigád vybavených západní technikou, v rozhodující moment je jistě nasadí. Už nyní je ale také jasné, že to bude stát mnoho obětí i na straně Ukrajinců, což je u útočící strany očekávatelné. Svět tak obletěly i záběry zničené techniky používané Ukrajinci. Ruská propaganda se tím bude snažit zlehčovat závažnost situace, s odstupem času bude ale jasné, jaký je trend na bojišti.  

A mimochodem Ukrajinci si tím odhodlaným náporem říkají o další vojenskou pomoc a ukazují, že mají na to vytlačit okupační jednotky ze svého území. To by na začátku války tipoval jen šílenec. Jakákoliv další pomoc tak není a nebude výrazem soucitu, ale bude tvrdě vybojovaná.  

Je mi jasné, že jde především o teorie a výstřely do neznáma, ale myslíte, že budou obě strany někdy v blízké době ochotny jednat? Podle vyjádření ukrajinské strany útok na Kachovskou přehradu tuto možnost učinil daleko méně pravděpodobnou. 

V dohledné době se to jeví jako velmi nepravděpodobné. Vladimír Putin také ukazuje čím dál větší odtržení od reality, například už jen svými výroky o tom, že Rusko kráčí od vítězství k vítězství. S velkou nadsázkou uvedu, že to poněkud připomíná i Hitlera na konci války v bunkru, byť tak daleko pochopitelně ještě zdaleka nejsme a přehnaný optimismus není na místě.  

Válka bude podle mého názoru ještě dlouhá a myslím, že letos rozhodně neskončí. U Ruska hraje velmi negativní roli i to, že absolutně nerespektuje žádné dohody a jeho představitelé využívají lež jako běžný komunikační prostředek.  

To, kdy budou konečně obě strany ochotny zasednout k jednání tak ovlivní především to, jaká bude situace na bojišti. V momentě, kdy bude situace pro jednu ze stran již neudržitelnou, jednat se nepochybně začne. Každý konflikt moderních dějin totiž nakonec skončil u jednacího stolu a tento nebude výjimkou.  

Související

Hans Petter Midttun Rozhovor

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Tomáš Řepa rozhovor

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

před 1 hodinou

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 7 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa

Požadavek Donalda Trumpa, aby Ukrajina „okamžitě“ zahájila mírová jednání s Ruskem, podle evropských diplomatů ohrozil dlouhodobě připravovaný plán EU přimět USA k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle nich neměl na výběr a musel přijmout nabídku Vladimira Putina k jednání, aby Trumpa nerozzlobil.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Výhled počasí až na přelom jara a léta. Ústav nastínil, kam vyšplhají teploty

Až do konce května se neočekává výraznější oteplení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude během sledovaného období na začátku června. Denní maxima vyšplhají v průměru na 23 stupňů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy