ROZHOVOR | Nikdo nepochybuje, kdo Kachovku vyhodil do vzduchu. Proti Rusům teď míří těžká technika, upozorňuje vojenský historik

Vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně pro EuroZprávy.cz uvedl, že pokud se potvrdí zničení Kachovské přehrady ze strany agresorů z Ruska, půjde o další z jejich válečných zločinů, kterých na Ukrajině spáchali mnoho. Navíc by to nebylo poprvé, kdy Rusové přehradu na Dněpru zničili – v roce 1941 při ústupu před Němci po zničení vodního díla zemřelo až 120 tisíc civilistů, zatímco nacisté zaznamenali zhruba dva tisíce obětí mezi vojáky.  

Jak se díváte na celou situaci okolo Kachovské vodní nádrže, která způsobila ekologickou katastrofu a zaplavila území o ploše více než 600 kilometrů čtverečních? 

Jde o strašlivou tragédii, jejíž následky budou dalekosáhlé. A to nejen pro místní obyvatele, ale pro celý ekosystém v oblasti. Zatopené, poničené nebo zničené domy můžete postavit znovu poměrně rychle, ale obnovit fungování společně sdíleného prostoru lidí, zvířat i rostlin bude mnohem náročnější. Navíc je to pro nemalou část Ukrajiny problém i energetický a vodohospodářský. 

Podle dostupných důkazů šlo o cílený výbuch, nikoliv nehodu. Ať už za tím stojí kterákoliv strana, co to znamená v kontextu mezinárodních vztahů a práva? Je to válečný zločin nebo ekocida?  

Tak pokud se potvrdí, že šlo o cílený úder a sabotážní akci, pak jednoznačně jde o závažný válečný zločin, který navíc způsobil záplavovou vlnu, která si vyžádala řadu obětí. Koneckonců Mezinárodní trestní soud již začal vyšetřování a jeho zástupci navštívili oblast Kachovské přehrady.  

Jsou ve válečných konfliktech útoky na takto nebezpečnou infrastrukturu běžné, nebo se jedná o výjimečný jev? Údajně se totiž něco podobného na Dněpru nestalo poprvé… 

Výjimečné to není, například spojenci bombardovali během druhé světové války přehrady ve snaze ochromit německý válečný průmysl při známé operaci Chastise z roku 1943.  

Ohledně Dněpru je to smutná kapitola dnes i v minulosti, Dněperská vodní elektrárna byla podminována jednotkami NKVD a 18. srpna 1941 značnou měrou vyhozena do vzduchu, postupující německé jednotky to přitom téměř nezbrzdilo a počty obětí německých vojáků se vešly do dvou tisíc, naopak civilní obyvatelstvo nemalé části Ukrajiny bylo tímto sebedestruktivním rozhodnutím fatálně postiženo. Nejvyšší odhady počtu civilních obětí se tak u této akce pohybují až kolem 120 tisíc lidí.  

Jsou ze světa známé i jiné podobné případy? Nemusí jít nutně přímo o přehradní hráze, ptám se i na jakoukoli jinou potenciálně nebezpečnou infrastrukturu. 

Pro podobný příklad nemusíme chodit daleko od zničené přehrady. Pokud se stanou objekty zvláštního významu rukojmím ve válečných událostech, jde vždy o velmi závažnou hrozbu. Jen připomenu, že i nadále hrozí riziko i u Záporožské jaderné elektrárny, kde si i dle zjištění mezinárodních inspektorů Rusové v rozporu s veškerými úmluvami shromažďovali techniku a jaderná elektrárna jim sloužila jako rukojmí.  

Obecně vzato zranitelné objekty jako elektrárny a přehrady jsou na řadě míst světa speciálně chráněny. Dozorová centra fungují i u důležité infrastruktury jako mostů a tunelů. Zvláště tam kde je velká koncentrace lidí.  

Může ukrajinská strana nějak využít tuto katastrofu ve svůj prospěch, především v ohledu všude skloňované protiofenzívy? 

Může to opět pomoct nabudit motivaci vojáků zapojených do ukrajinské protiofenzívy, z nichž nikdo nepochybuje o tom, kdo tento čin spáchal. Rusko a jeho představitelé jsou vyšetřováni za řadu jiných předchozích aktů. Hromadnými popravami civilistů počínaje po deportace dětí konče. Nyní k tomu přibyla i přehrada, která byla v okamžiku zaznamenaných výbuchů v držení Rusů. Mezinárodnímu renomé Ruska to tedy i nadále uškodí i když na finální verdikt, jak to bylo, si ještě musíme počkat. Některé státy i na základě této události znovu zintenzivní svoji ekonomickou a vojenskou pomoc napadené Ukrajině.  

Když už jsem u té protiofenzívy, jak hodnotíte dosavadní vývoj situace na frontě? Mají Ukrajinci šanci na nějaký výraznější postup? 

Rozhodně mají, postupně rozleptávali ruskou obranu a důležité logistické trasy Rusů. Nemají sice vzdušnou nadvládu, ale snaží se to kompenzovat přesnými údery a stálým tlakem na ruské pozice. Je přitom klidně možné, že se část ruské obrany někde i zhroutí, hodně bude záležet na tom, jaké jednotky přitom obě strany nasadí.  

Ukrajinci mají v záloze několik brigád vybavených západní technikou, v rozhodující moment je jistě nasadí. Už nyní je ale také jasné, že to bude stát mnoho obětí i na straně Ukrajinců, což je u útočící strany očekávatelné. Svět tak obletěly i záběry zničené techniky používané Ukrajinci. Ruská propaganda se tím bude snažit zlehčovat závažnost situace, s odstupem času bude ale jasné, jaký je trend na bojišti.  

A mimochodem Ukrajinci si tím odhodlaným náporem říkají o další vojenskou pomoc a ukazují, že mají na to vytlačit okupační jednotky ze svého území. To by na začátku války tipoval jen šílenec. Jakákoliv další pomoc tak není a nebude výrazem soucitu, ale bude tvrdě vybojovaná.  

Je mi jasné, že jde především o teorie a výstřely do neznáma, ale myslíte, že budou obě strany někdy v blízké době ochotny jednat? Podle vyjádření ukrajinské strany útok na Kachovskou přehradu tuto možnost učinil daleko méně pravděpodobnou. 

V dohledné době se to jeví jako velmi nepravděpodobné. Vladimír Putin také ukazuje čím dál větší odtržení od reality, například už jen svými výroky o tom, že Rusko kráčí od vítězství k vítězství. S velkou nadsázkou uvedu, že to poněkud připomíná i Hitlera na konci války v bunkru, byť tak daleko pochopitelně ještě zdaleka nejsme a přehnaný optimismus není na místě.  

Válka bude podle mého názoru ještě dlouhá a myslím, že letos rozhodně neskončí. U Ruska hraje velmi negativní roli i to, že absolutně nerespektuje žádné dohody a jeho představitelé využívají lež jako běžný komunikační prostředek.  

To, kdy budou konečně obě strany ochotny zasednout k jednání tak ovlivní především to, jaká bude situace na bojišti. V momentě, kdy bude situace pro jednu ze stran již neudržitelnou, jednat se nepochybně začne. Každý konflikt moderních dějin totiž nakonec skončil u jednacího stolu a tento nebude výjimkou.  

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Tomáš Řepa rozhovor

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 3 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

včera

Nad Ukrajinou se stahují mračna. Zelenskyj přiznal, že kvůli Trumpovi může prohrát

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v úterním rozhovoru pro Fox News varoval, že bez podpory Spojených států by Ukrajina nebyla schopná odolat ruské invazi. Zelenskyj zdůraznil, že jednota mezi Ukrajinou, USA a Evropou je klíčová pro udržení odporu proti Rusku. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy