ROZHOVOR | Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

Jak vnímáte výsledky voleb do Evropského parlamentu, které ve vaší koalici dopadly nejlépe pro paní Bartůšek a pana Turka?

Mám obrovskou radost z toho, jak volby dopadly. Víc než deset procent a dva mandáty jsou absolutně skvělý výsledek. Speciálně s ohledem na to, že jsme přeskočili zavedené strany s mnohem většími rozpočty na kampaň. Úspěch vnímám jako kombinaci několika faktorů. Voliči podle mě ocenili spojení do smysluplné koalice Přísahy a Motoristů, ocenili, že jsme nominovali odborníky na migraci a Green Deal a ocenili, že jsme celou kampaň táhli za jeden provaz a celou dobu jsme říkali, že chceme do europarlamentu dostat oba dva kandidáty. Ještě jednou děkuji voličům za důvěru, opravdu si toho všichni vážíme. 

Neupozadili jste kvůli koalici s Motoristy vlastní program Přísahy?

Rozhodně ne. Do Bruselu posíláme naši Nikolu Bartůšek, která je odborníci na migraci. Mluví pěti jazyky a má bohaté praktické zkušenosti z oblasti nelegální migrace a azylové politiky. Boj proti nelegální migraci a bezpečnost, to jsou základní kameny, na kterých Přísaha stojí. Při kontaktní kampani bylo téma bezpečnosti a migrace jednoznačně dominantní téma, které voliče zajímalo. 

Budete v takto úzké spolupráci pokračovat i v Evropském parlamentu, nebo se vaše cesty spíše rozejdou?

Určitě plánujeme spolupracovat. Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde. 

Plánují Přísaha a Motoristé společně kandidovat i do Poslanecké sněmovny? 

Tak to ještě upřímně řečeno nevím. Vyjednávání s Petrem Macinkou právě začínají. Já jsem ale praktický člověk. Takže proč bořit něco, co funguje? 

S kým si dokážete představit být v případné vládní koalici? Zvládli byste třeba KSČM nebo SPD?

Myslím, že voliči dali v eurovolbách jasně najevo, co si myslí o SPD a o Tomiovi Okamurovi. Lidi už nebaví to, že je tam víc jak deset let a nejsou za ním žádné výsledky. Uvidíme, jestli se vůbec do příští sněmovny dostanou. 

Jak se stavíte k tomu, že pan Turek jako lídr vaší kandidátky figuruje v "kauzách" týkajících se podpory nacistické ideologie?

Na pravicový extremismus jsem citlivý, takže je jasné, že se mi ty fotky nelíbily. S Filipem jsme společně na kampani strávili poslední tři měsíce a můžu říct, že pokud by byl extrémista, tak bych si toho určitě všimnul. Navíc se za Filipa postavili lidi jak ze židovské obce, tak z romské komunity, takže myslím, že je zcela jasné, že žádný podporovatel nacistické ideologie není. 

Poděkoval byste také paní Nerudové za to, že vám pomohla s kampaní? Podařil by se podle vás takový úspěch bez toho, aby vás integrovala do své vlastní kampaně?

V první řadě chci poděkovat našemu PR a marketingovému týmu. Výsledná vydařená kampaň je jejich práce, včetně reakce na paní Nerudovou. Nicméně nemůžu říct, že by nám s panem Rakušanem a panem Okamurou na konci svými nesmyslnými útoky nepomohli.  

Stojíte za panem Turkem a obecně Motoristy v tom, že chtějí zrušit zákaz nových aut se spalovacími motory do roku 2035?

Rozhodně ano. Je to jeden ze základních bodů našeho společného memoranda. Podpoříme všechny snahy o zrušení zákazu spalovacích motorů a budeme proti jakýmkoliv novým pokusům tento zákaz prosadit.

Související

Filip Turek Rozhovor

Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ

Politický konzultant a stratég Karel Komínek ze společnosti IPM Consultning a zakladatel Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč ve volbách do Evropského parlamentu uspěla koalice Přísahy a Motoristů. Podle něj by měl lídr kandidátky Filip Turek poděkovat hnutí STAN za kampaň, kterou pro něj odvedl. „Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah,“ říká.

Více souvisejících

Robert Šlachta rozhovor Eurovolby

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy