Český sport opustila hvězda zápasu. Zemřel Vítězslav Mácha, olympijský vítěz a člen Síně slávy

Odešla legenda zápasu. V úterý ve věku 75 let zemřel Vítězslav Mácha, olympijský šampion v zápasení z Mnichova 1972, po dlouhé nemoci. Tuto smutnou zprávu zveřejnil Český olympijský výbor prostřednictvím své webové stránky.

Vítězslav Mácha začal svou zápasnickou kariéru pod vedením trenéra Kamila Odehnala ve Vítkovicích. V roce 1965 se stal dorosteneckým mistrem Československa jak v klasickém zápase, tak ve volném stylu. Postupem času se zaměřil na řeckořímský zápas a soutěžil ve velterové váze do 74 kilogramů.

Poprvé se představil na olympijských hrách v Mexiku v roce 1968. Během své účasti musel čelit nejen soupeřům, ale také infekci, která ho sužovala. Kvůli tomu vypadl ve čtvrtém kole a celkově se umístil na devátém místě.

Čtyři roky po své první olympijské účasti se Vítězslav Mácha konečně dočkal nejcennějšího kovu. V Mnichově však měl před sebou náročnou cestu. Po prodělané chřipce utrpěl porážku již v prvním kole, a tak další prohra by znamenala jeho konec v turnaji. Nicméně v dalším zápase dokázal zdolat obhájce stříbrné medaile, Daniela Robina. "Neviděl jsem Robina, jen rozmazané skvrny, ani jsem nevnímal, jak mi soudce zvedá ruku, vůbec nevím, jak jsem se dostal do šatny," uvedl tehdy Mácha podle Českého olympijského výboru.

Mácha se stal překvapivě prvním československým zlatým medailistou v zápasu na olympijských hrách. Ve finále porazil Řeka Petrose Galaktopoulose v poměru 5:3. Během své kariéry dosáhl také dalších úspěchů, včetně medailí z mistrovství Evropy a mistrovství světa. Na olympiádě v Montrealu v roce 1976 však nedokázal obhájit zlatou medaili, když nestačil na Anatolije Bykova. Po skončení zápasnické kariéry se angažoval v Československém olympijském výboru a později vedl Svaz zápasu České republiky. 

"Informace o úmrtí Vítězslava Máchy mě hluboce zasáhla. Vítězslav byl jediný československý zápasník, který stál na olympijských stupních vítězů se zlatou medailí na krku, později k ní dokázal přidat ještě stříbrnou medaili. Stal se dvojnásobným mistrem světa, z mistrovství Evropy přivezl zlato, stříbra i bronzy. Věděli jsme o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu a pevně doufali v jeho zlepšení. To se však nestalo a dnes odešel do sportovního nebe vzor, ke kterému se všichni zápasníci chtějí přiblížit. Dnes odešla legenda zápasu, v našich srdcích však bude žít navždy," vyjádřil svůj zármutek předseda Svazu zápasu Robert Mazouch.

Dvojnásobný československý sportovec roku byl od roku 2019 členem Síně slávy světového zápasnictví.

Vítězslav Mácha úmrtí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 7 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Střelba v Uherském Hradišti. Řidiči se dostali do konfliktu, jeden skončil v péči lékařů

Uherskohradišťští kriminalisté vyšetřují od pátečního odpoledne případ střelby na parkovišti obchodního centra. Ozvala se po konfliktu dvojice řidičů. Zatímco jeden skončil v péči lékařů, druhého zadržela policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy