Kamarův právník obvinil 10 000 dětí z rasismu. Praha má problém, tvrdí

Zdálo by se, že když na fotbale fandí výhradně dětské publikum, mohlo by být od kauzy Kamara táhnoucí se od jara letošního roku, kdy vypukla při duelu Evropské ligy mezi Glasgow Rangers a Slavií Praha, klid. Jenže po skončení čtvrtečního zápasu mezi Spartou a Glasgow Rangers neutichá, pokračuje dál. Olej do ohně přilil právník zastupující záložníka Rangers Glena Kamaru a zároveň aktivista Aamer Anwar. Ten po zápase uvedl, že děti bučely při každém konttaktu Glena Kamary s míčem a když byl tento finský reprezentant tmavé pleti vyloučen, doprovodili ho děti z hrací plochy pískotem. Atmosféra mezi českými fanoušky a skotským klubem byla ale napjatá už od příletu Skotů do Prahy. Někteří fanoušci totiž na letišti pokřikovali na útočníka Kemara Roofea, jenž na jaře tvrdým zákrokem zranil gólmana Slavie Ondřeje Koláře.

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

Ještě před samotnou cestou fotbalistů Glasgow Rangers do Prahy na zápas se Spartou právník Glena Kamary Anwar varoval skotské fanoušky před tím, aby vůbec do Prahy necestovali. Ovšem vůbec si neuvědomil, že tohle jeho varování nebylo na místě vzhledem k tomu, že stadion na Letné byl pro fanoušky uzavřen kvůli trestu od UEFA za rasismus sparťanských fanoušků během domácího duelu 2. předkola Sparty s Monakem.

Výjimku však ale měli děti od 6 do 14 let s doprovodem, kterých jich mohlo na Letnou ve čtvrtek celkem 10 000. A právě ti svým fanděním výrazně dopomohli Spartě k cenné výhře 1:0. Třeba střelec jediného gólu Dávid Hancko byl z atmosféry, kterou děti vytvořily dojatý.

Méně tak už podle všeho právník Aamer Anwar. Ten se nechal pro skotský deník Glasgow Times nechal slyšet: „Je ostuda, že Glena vypískaly děti," a podle serveru The Athletic pokračoval: „Když jsem slyšel o uzavření stadionu Sparty, doufal jsem, že Glen Kamara i další hráči černé pleti nebudou muset snášet žádné urážky nebo rasismus. A budou se moci věnovat jenom fotbalu. Ale tento večer byl pro českou stranu ostudou. Mělo jen malý význam, že byl stadion zaplněn tisíci školáky. Velká část dětí vypískala Glenův každý dotek míče, stejně tak dotek balonu dalšího hráče černé pleti Rangers. Opět se ukázalo, že Praha má vážný problém s rasismem, a jako obvykle UEFA nereaguje."

Za pravdu mu v tvrzení, že na Glena Kameru pravidelně při jeho kotaktu s míčem dětští fanoušci bučeli, dávají i skotská média. „Soustředil jsem se na hru, ničeho jsem si nevšiml. Ale pokud pro to budou důkazy, budeme to řešit. Jestli se to fakt stalo, jsem z toho zklamaný. Ale ne překvapený," řekl pak k tomu na pozápasové tiskové konferenci kouč Glasgow Rangers Steven Gerrard.

"Glen a hráči Rangers ukázali svou úroveň, ale žádný hráč by neměl tomuhle čelit při své práci a na evropské úrovni," dodal Anwar.

Napjaté česko-skotské fotbalové vztahy byly k vidění už na letišti

Internetem pak koluje video, na kterém se už na letišti Václava Hava v Praze stal terčem slovních útoků další z fotbalistů Glasgow Rangers, útočník Kemar Roofe. Právě on totiž v jarním zápase se Slavií ve Skotsku svým tvrdým zákrokem zranil v obličeji gólmana Pražanů Ondřeje Koláře. Čeští fanoušci mu to očividně nezapomněli.

"Tak co, kámo, přijel jsi zranit dalšího gólmana?," křičel provokativně na Roofea jeden z českých fanoušků. Ten si to ještě nahrával a toto video pak zveřejnil twitterový účet Medito. "Řezníci z Glasgow" doprovodil je ještě pokřikem do klubového autobusu.

Do světa se pak tato nahrávka dostala díky sdílení ze strany ambsadora Rangers Stevieho Sounesse, jenž k tomu dodal, že se "těší, jak Roofeovo umění tyhle kretény umlčí".

Reakce na sociálních sítích na sebe nenechaly dlouho čekat. Zatímco čeští fotbaloví příznivci připomínali Skotům jejich agresivní hru, Ostrované zase mluvili jen o rasismu ze strany Čechů.

Češi si z Kazaně odváží povinnou výhru nad Bělorusy. Navzdory ne příliš…

11.10.2021 23:58 Pro české fotbalové reprezentanty je úkol pro zbytek kvalifikace na MS 2022 jasný. Po páteční…

Nejen Holeš neletí do Kazaně. Před duelem s Bělorusy Šilhavý povolal další…

09.10.2021 20:25 Trable kouče českého fotbalového národního týmu Jaroslava Šilhavého stále neberou konce. Před…

Bouře na Ostrovech. Anglický klub převzali Saúdové a účastníci Premier…

09.10.2021 18:08 Během tohoto týdne je hlavním tématem anglického fotbalu v těchto dnech ta skutečnost, že účastníka…

Češi bučeli na poklekávající fotbalisty Walesu, všímají si incidentu…

09.10.2021 12:56 Samou chválu si vysloužil za svůj výkon velšský fotbalový národní tým v pátečním kvalifikačním…

Hráče od vakcíny odrazují konspirační teorie, tvrdí fotbalový trenér

09.10.2021 11:19 Trenér anglické reprezentace Gareth Southgate se domnívá, že někteří fotbalisté se nenechávají…

Čechům v souboji o druhé místo nepomohl ani vlastní gól. S Velšany…

08.10.2021 23:58 Aktualizováno Čeští fotbalisté měli v pátek večer na program v pražském Edenu jeden z veledůležitých soubojů v…

Šilhavý má další problém. Tréninku se nemohl zúčastnit Holeš a je otázka…

07.10.2021 20:00 Jen den před výkopem dalšího a tentokráte opravdu veledůležitého kvalifikačního zápasu mezi Českem…

Do prvoligového fotbalu se vrací Pánik. Extrenér Zlína či Ostravy bude…

07.10.2021 18:48 Hned den poté, co se poslední klub tabulce fotbalové Fortuna ligy Karviná rozhodl odvolat ze svých…

Kauza Kamary vyústila ve Skotsku v tvrdé tresty za rasismus. Co bude…

06.10.2021 19:56 Kauza mezi hráčem Glasgow Ragers a slávistou Ondřejem Kúdelou, která vypukla letos na jaře a která…

Po Hoftychovi a Kučerovi další trenér přes palubu. Karvinou už nebude…

06.10.2021 16:13 Fotbalová Fortuna liga v této sezóně 2021/22 zaznamenává ve středu další konec trenéra. Poté, co…

Související:

Právě se děje

reklama