V anglickém fotbalovém svazu zažívají skandál. Může za to řeč jeho šéfa v parlamentu

Nejen v Česku zažívají skandál zasahující do nejvyšších pater fotbalu. I v samotné kolébce nejpopulárnějšího sportu světa, tedy v Anglii, v těchto chvílích probíhá zemětřesení v tamním fotbalovém svazu. V úterý totiž musel rezignovat jeho dosavadní šéf Greg Clarke. Může za to jeho řeč v britském parlamentu, ve které nebylo nouze o stereotypy a urážlivé výroky či označení. Například se zmínil o "barevných fotbalistech", o homosexualitě pak řekl, že to je "životní volba".

Premier League
doporučujeme

Nejvyšší boss anglického fotbalu pronášel řeč členům parlamentní komise, jejíž stěžejší téma byla potřeba přitáhnout ke sportu lidi z různých komunit. „Když půjdete do IT oddělení na svazu (FA), najdete tam víc lidí z jižní Asie než těch afrokaribského původu. Mají jiné kariérní zájmy," nechal se slyšet mimo jiné Clarke.

Slova o "barevných fotbalistech" zmínil v odpovědi labouristickému poslanci Alexi Daviesi-Jonesovi, když upozorňoval, že právě tato skupina fotbalistů je terčem urážek na sociálních sítích.

Netrvalo to dlouho a vystoupení Grega Clarkea vyvolalo vlnu nevole ze strany nejen britských politiků, ale i antidiskriminačních organizací. A kritika pak byla slyšet i ze strany damotných fotbalistů anglické Premier League, jakými jsou Gabriel Agbonlahor, Anton Ferdinand nebo Stan Collymore. Ti označili Clarkeův projev jako za "jasně rasistický".

Sice se Clarke poté za svá slova omluvil, ovšem rezignace na jeho post ho nakonec stejně neminula. „Moje neakceptovatelná slova před parlamentem poškodila náš sport. Jsem hluboce zarmoucen tím, že jsem urazil různé komunity ve fotbale, které jsem se přitom svojí tvrdou prací snažil začlenit," uvedl ve svém prohlášení Clarke.

Jeho rezignaci následně potvrdila samotná anglická Fotbalová asociace a uvedla, že dočasným Clarkeovým nástupcem bude Peter McCormick.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady vyšetřují lékaře Maradony. Je podezřelý ze zabití, policie u něj…

29.11.2020 20:57 Aktualizováno Argentinské úřady podezírají osobního lékaře fotbalové legendy Diega Maradony Leopolda Luqueho ze…

Gesto fair-play karvinského fotbalisty nemá v Česku obdoby. Po přiznání…

28.11.2020 21:47 Česká nejvyšší fotbalová Fortuna liga během svého sobotního programu, kdy se hrály duely 9. kola,…

Fotbal, nebo válka? Historik vysvětluje, proč se Maradona zapsal do dějin…

28.11.2020 19:54 Aktualizováno NÁZOR - Smrt nejlepšího hráče fotbalové historie Diega Armanda Maradony vyvolala smutek i nostalgii…

Dres Diega Maradony nyní může stát až dva miliony dolarů, tvrdí expert

28.11.2020 12:46 Za dres Diega Maradony, v němž dal slavný argentinský fotbalista ve čtvrtfinále mistrovství světa v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama