O víkendu se volí nový šéf Mezinárodní hokejové federace. Nahradí Fasela Petr Bříza?

Již tento týden se nejen hokejová veřejnost dozví jméno nového šéfa Mezinárodbní hokejové federace IIHF, které dlouhých 27 let vede Švýcar René Fasel. Éra tohoto již jednasedmdesátiletého funkcionáře ale v sobotu skončí a zůstává tak nyní otázkou, kdo ho ve funkci nahradí. A i v téhle vysoké hře o trůn má i Česká republika své želízko v ohni. Je jím bývalý brankář a současný člen rady IIHF a předseda komise pro rozvoj mládežnického a juniorského hokeje Petr Bříza.

Hokej, ilustrační foto

Kromě něj si však brousí zuby na nejvyšší post další čtyři kandidáti, kterými jsou konkrétně Dán Henrik Bach Nielsen, Bělorus Sergej Gončarov, Němec Franz Reindl a Francouz Luc Tardif. Stejně jako Petr Bříza i tito jeho soupeři mají zkušenosti nejen z řad IIHF, ale i z práce ve svých národních hokejových asociací.

Ke své kandidatuře na nejvyšší post IIHF se staví pochopitelně velice odhodlaně a v rozhovoru pro web IIHF vyjmenovával důvody, proč by se měl on stát novým šéfem světového hokeje. "Lední hokej je mým životem již odmala. A měl jsem to štěstí, že jsem naplnil svůj sen stát se profesionálním hokejistou a zahrál si na té nejvyšší úrovni. Následně mě život zavedl v hokeji na úplně odlišnou cestu vrcholového manažera. Neocenitelné zkušenosti jsem získal v klubu s více než stoletou historií, národní hokejové federaci a nakonec i v IIHF, což považuji za vrchol celé té pyramidy," nechal se slyšet šestapadesátiletý fubnkcionář, jenž svou hráčskou kariéru spojil především s pražskou Sartou,kde pak působil i jako její šéf.

"Od roku 2016 mám tu čest působit v radě IIHF. Příští desetiletí bude velkou výzvou, ale stejně tak i velkou příležitostí. Jsem plný energie, mám všechny potřebné znalosti a jsem připraven věnovat své úsilí službě pro celou hokejovou rodinu IIHF. Podstatou mé kampaně je upřímné přesvědčení, že dobrý vůdce nediktuje, ale spojuje, přebírá osobní odpovědnost za činy, ale zároveň věří ve slovo MY. Tím, že se zaměříme na nás, nejen na mě, bude mít IIHF nový způsob, jak rozvíjet naši hru, aby i nadále úspěšně rostla," pokračoval pak Bříza.

Ten by tak rád chtěl navázat na Miroslava Šubrta, jenž byl dosud nejvýše postaveným Čechem v exekutivě IIHF, neboť byl mezi roky 1969 a 2003 jejím viceprezidentem. Kromě toho pak také od roku 1958 členem direktoriátu IIHF a od roku 1960 i členem předsednictva této federace.

Co se týče osobnosti odcházejícího dlouholetého šéfa IIHF Reného Fasela, jednalo se o člověka, jenž je civilním povoláním zubař a který už plánoval svůj konec ve funkci již minulý rok po světovém šampionátu ve Švýcarsku. Protože se ale tento šampionát vůbec nekonal kvůli koronavirové pandemii, odložily se tím pádem i původně plánované volby a Faselův mandát se tak odložil.

Přestože je ale civilním povoláním zubař, s hokejem byl spjat neustále. Od roku 1960 do roku 1972 byl hráčem švýcarského klubu Fribourg-Gottéron, jeho hráčská kariéra však netrvala nikterak dlouho. Když mu totiž bylo 22 let, stal se rozhodčím, o deset let později už mužům v pruhovaném a s píšťalkou ve Švýcarku šéfoval.

V roce 1985 se stal šéfem celého švýcarského hokeje a v červnu 1994 začal vládnout tomu světovému, když tak tehdy nahradil Günthera Sabetzkiho. O rok později se stal členem Mezinárodního olympijského výboru a jednalo se tak o prvního zástupce ledního hokeje v této organizaci v historii.

I díky němu pak mohli na Hrách 1998 v Naganu nastoupit i hráči NHL, což se tak tehdy stalo poprvé v historii a učinil tak tím z tohoto olympijského turnaje tzv. Turnaj století. Právě s Faselem se tehdy na tomto kroku dohodli zástupci kanbadsko-americké soutěže.

Témata: hokej | EuroZprávy.cz

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:49 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Britský občan po propuštění ze zajetí popsal, jak ho ruští vojáci zajali a…

25.09.2022 14:24 Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Hertl se Šimkem nesouhlasí s postojem vlády. Chtějí s Rusy do Prahy, jinak…

24.09.2022 19:05 Hodně ostrou reakci si vysloužila ze strany kanadsko-americké NHL a především klubů San Jose a…

Ministerstvo zahraničí upozornilo vedení NHL, aby ruští hokejisté…

22.09.2022 19:40 Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozornilo dopisem vedení NHL, aby ruští hokejisté z týmů San…

Čtyři roky a dost. Petr Nedvěd rezignoval na post generálního manažera…

21.09.2022 18:51 Dlouho se rozmýšlel, zda ve funkci generálního manažera české hokejové reprezentace bude pokračovat…

Český ženský hokej má konečně svůj medailový úspěch. Češky na MS získaly…

04.09.2022 18:35 Aktualizováno Nejen muži, ale i ženy dokázaly letos získat na hokejovém světovém šampionátu bronz. A v případě…

České hokejistky si na MS poprvé v historii zahrají po výhře nad Finskem o…

01.09.2022 23:18 To, o čem v koutku duše české hokejové reprezentantky snily, se stalo skutečností. Na letošním…

Česká "dvacítka" se v sobotu večer popere o bronz. V semifinále nestačila…

20.08.2022 11:37 Možná že nejeden český hokejový fanoušek doufal v podobný zázrak, jaký se stal ve čtvrtfinále…

Související:

Právě se děje

reklama