O víkendu se volí nový šéf Mezinárodní hokejové federace. Nahradí Fasela Petr Bříza?

Již tento týden se nejen hokejová veřejnost dozví jméno nového šéfa Mezinárodbní hokejové federace IIHF, které dlouhých 27 let vede Švýcar René Fasel. Éra tohoto již jednasedmdesátiletého funkcionáře ale v sobotu skončí a zůstává tak nyní otázkou, kdo ho ve funkci nahradí. A i v téhle vysoké hře o trůn má i Česká republika své želízko v ohni. Je jím bývalý brankář a současný člen rady IIHF a předseda komise pro rozvoj mládežnického a juniorského hokeje Petr Bříza.

Hokej, ilustrační foto

Kromě něj si však brousí zuby na nejvyšší post další čtyři kandidáti, kterými jsou konkrétně Dán Henrik Bach Nielsen, Bělorus Sergej Gončarov, Němec Franz Reindl a Francouz Luc Tardif. Stejně jako Petr Bříza i tito jeho soupeři mají zkušenosti nejen z řad IIHF, ale i z práce ve svých národních hokejových asociací.

Ke své kandidatuře na nejvyšší post IIHF se staví pochopitelně velice odhodlaně a v rozhovoru pro web IIHF vyjmenovával důvody, proč by se měl on stát novým šéfem světového hokeje. "Lední hokej je mým životem již odmala. A měl jsem to štěstí, že jsem naplnil svůj sen stát se profesionálním hokejistou a zahrál si na té nejvyšší úrovni. Následně mě život zavedl v hokeji na úplně odlišnou cestu vrcholového manažera. Neocenitelné zkušenosti jsem získal v klubu s více než stoletou historií, národní hokejové federaci a nakonec i v IIHF, což považuji za vrchol celé té pyramidy," nechal se slyšet šestapadesátiletý fubnkcionář, jenž svou hráčskou kariéru spojil především s pražskou Sartou,kde pak působil i jako její šéf.

"Od roku 2016 mám tu čest působit v radě IIHF. Příští desetiletí bude velkou výzvou, ale stejně tak i velkou příležitostí. Jsem plný energie, mám všechny potřebné znalosti a jsem připraven věnovat své úsilí službě pro celou hokejovou rodinu IIHF. Podstatou mé kampaně je upřímné přesvědčení, že dobrý vůdce nediktuje, ale spojuje, přebírá osobní odpovědnost za činy, ale zároveň věří ve slovo MY. Tím, že se zaměříme na nás, nejen na mě, bude mít IIHF nový způsob, jak rozvíjet naši hru, aby i nadále úspěšně rostla," pokračoval pak Bříza.

Ten by tak rád chtěl navázat na Miroslava Šubrta, jenž byl dosud nejvýše postaveným Čechem v exekutivě IIHF, neboť byl mezi roky 1969 a 2003 jejím viceprezidentem. Kromě toho pak také od roku 1958 členem direktoriátu IIHF a od roku 1960 i členem předsednictva této federace.

Co se týče osobnosti odcházejícího dlouholetého šéfa IIHF Reného Fasela, jednalo se o člověka, jenž je civilním povoláním zubař a který už plánoval svůj konec ve funkci již minulý rok po světovém šampionátu ve Švýcarsku. Protože se ale tento šampionát vůbec nekonal kvůli koronavirové pandemii, odložily se tím pádem i původně plánované volby a Faselův mandát se tak odložil.

Přestože je ale civilním povoláním zubař, s hokejem byl spjat neustále. Od roku 1960 do roku 1972 byl hráčem švýcarského klubu Fribourg-Gottéron, jeho hráčská kariéra však netrvala nikterak dlouho. Když mu totiž bylo 22 let, stal se rozhodčím, o deset let později už mužům v pruhovaném a s píšťalkou ve Švýcarku šéfoval.

V roce 1985 se stal šéfem celého švýcarského hokeje a v červnu 1994 začal vládnout tomu světovému, když tak tehdy nahradil Günthera Sabetzkiho. O rok později se stal členem Mezinárodního olympijského výboru a jednalo se tak o prvního zástupce ledního hokeje v této organizaci v historii.

I díky němu pak mohli na Hrách 1998 v Naganu nastoupit i hráči NHL, což se tak tehdy stalo poprvé v historii a učinil tak tím z tohoto olympijského turnaje tzv. Turnaj století. Právě s Faselem se tehdy na tomto kroku dohodli zástupci kanbadsko-americké soutěže.

Témata: hokej | EuroZprávy.cz

Hokejový Zlín už zná nové trenéry. Svobodu nahrazuje Jenáček spolu s Robem

12.10.2021 20:18 Novým koučem hokejového Zlína se nakonec stane ten dočasný po nedávno rezignujícím Robertu…

Výkonný výbor téměř jednomyslně nechal Tomáše Krále ve funkci. Přesto…

29.09.2021 17:41 Aktualizováno Ve středu se konala řádná schůze výkonného výboru Českého hokeje, která se měla původně konat v…

Veletoče v ruském hokeji. Nejprve oznámili Znaroka, novým koučem sborné je…

29.09.2021 11:17 Ještě před víkendem oznámil šéf ruské hokejové federace Vladislav Treťjak oznamoval veřejnosti, že…

Hokejová extraliga hlásí první trenérskou změnu v sezóně. U Zlína končí…

28.09.2021 13:47 Protože hokejisté Zlína získali po osmi zápasech pouhých pět bodů, rozhodl sena svůj post hlavního…

První pracovní den pro šéfa IIHF Tardifa: připustil Hry bez Číny a…

28.09.2021 10:53 Na Zimních olympijských hách 2022, které se budou konat v Pekingu, by se mohla uskutečnit hokejový…

O budoucnosti Krále ve funkci prezidenta svazu rozhodne výbor. Sám…

27.09.2021 15:04 Aktualizováno Od středy minulého týdne žije ve veřejném prostoru svým životem zjištění redaktorů deníku Sport o…

Petr Bříza přeci jenom slaví úspěch. Stal se prvním místopředsedou IIHF

25.09.2021 15:18 Šéfem Mezinárodní hokejové federace IIHF se český funkconář Petr Bříza sice nestal, ale po sobotním…

Šéfem Mezinárodní hokejové federace Petr Bříza nebude. Francouz Tardif…

25.09.2021 11:51 Aktualizováno V sobotu se na kongresu Mezinárodní hokejové federace IIHF v Petrohradu rozhodouje o tom, kdo se…

Jak kauzu kolem šéfa českého hokeje Krále hodnotí partneři? Vyjadřovat se…

24.09.2021 21:51 V posledních dnech se do veřejného prostoru dostala kauza současného šéfa českého hokeje Tomáše…

"Dal bych za něj ruku do ohně." Bývalý nadřízený major Tomáš Krále se šéfa…

24.09.2021 10:52 Během tohoto týdne redaktoři deníku Sport přišli se zjištěním, že krátce před listopadem 1989 měl…

Související:

Právě se děje

reklama