Sparta 220 tisíc, Křetínský 50 tisíc. Letenští znají tresty za návštěvu u sudích

Hojně diskutovaná návštěva majitele pražské Sparty Daniela Křetínského v posledním domácím ligovém zápase s Brnem (3:1) u sudích tohoto zápasu, ke kterým si to spolu s hlavním pořadatelem Romanem Duškem namířil o poločasové přestávce, byla ve čtvrtek tématem i pro disciplinární komisi Ligové fotbalové asociace (LFA). Ta nakonec rozhodla o pokutě ve výši 220 tisíc korun, kterou musí zaplatit sparťanský klub, a druhé ve výši 50 tisíc, kterou musí zaplatit sám Křetínský. Miliardář tak byl potrestán nejvyšším možným finančním postihem za vstup neoprávněných osob do prostor vyhrazených účastníkům zápasu. 

V případě porušení tohoto pravidla pak pro klub hrozí nejvyšší možná pokuta ve výši 5 milionů korun. Ještě vyšším trestem by pak mohlo být dokonce nedohrání inkriminovaného duelu. V případě fyzické osoby pak hrozí na základě novely disciplinárního řádu až tříměsíční stopka ve fotbale, zmiňovaná padesátitisícová pokuta či vykonání fotbalově prospěšné činnosti.  

"Dle našeho názoru je takové jednání velmi závažným disciplinárním přečinem, svým způsobem to narušuje reputaci celého fotbalu. Z toho důvodu jsme přistoupili k uložení peněžitého trestu v nejvyšší možné výši. Jiné možnosti moc nebyly. Zákaz činnosti u pana Křetínského nepřipadal v úvahu, protože nevykonává žádnou takzvaně definovanou činnost, které by se to mohlo dotknout. Fotbalově prospěšné práce nám taky nepřišly v tomto případě zcela adekvátní. Pan Křetínský zaslal písemné vyjádření, ve kterém přiznal své pochybení," odůvodnil rozhodnutí disciplinárky její šéf Richard Baček. 

Podle dřívějších vyjádření vedení klubu se měl Křetínský dotazovat na některé sporné výroky sudích v prvním poločase duelu s Brnem (hráno 2. dubna). Rozhodčí Marek Radina však v zápise o utkání nekonkretizoval přesná témata krátkého rozhovoru se sparťanským majitelem. Nejspíše ale šlo o těsné postavení na ofsajdové lajně v případě brněnského Jakuba Řezníčka před gólem Brna a pak také o neuznaný gól Sparty kvůli sporné ruce Tomáše Čvančary. 

Pražský klub zastupoval na řízení s komisí jeho mluvčí Ondřej Kasík. "Daniel Křetínský komunikoval s disciplinární komisí prostřednictvím písemného vyjádření. V něm mimo jiné uvedl, že si uvědomujeme, že z jeho strany došlo k disciplinárnímu přečinu. Co se týká výše sankce pro klub, vedení si obvykle bere nějakou dobu k tomu, aby verdikt vyhodnotilo. Nicméně nepředpokládám, že by v tomto případě došlo k odvolání," uvedl Kasík v prohlášení. 

V souvislosti s touto Křetínského kauzou se vzpomínalo na srpen 2021, kdy za rozhodčími o poločase pro změnu přišel jablonecký šéf Miroslav Pelta a to konkrétně v duelu s Bohemians 1905. Tehdy dostal Jablonec stotisícovou pokutu. "Protože jednání předsedy představenstva je zcela zjevně přičitatelné pořádajícímu klubu, shledala komise i vážné pochybení klubu. Komise přistoupila k uložení trestu 220 tisíc korun, z toho pouze marginální část je za použití pyrotechniky při tom utkání. Posuzovali jsme to v kontextu minulého případu v Jablonci, diskuze nebyla až tak dlouhá. V předchozí kauze jsme jasně řekli, že považujeme za naprosto nepřijatelné, aby k takovému jednání docházelo, byť nedochází k žádnému ovlivňování rozhodčích. Řády jasně říkají, kdo může vstoupit do kabiny rozhodčích, ti lidé tam nemají co dělat. Přiživuje to různé spekulace. Z toho důvodu budeme nadále k tomuto přečinu přistupovat velmi přísně, a proto jsme uložili pokutu ve výši, která je dvojnásobná oproti té v případě Jablonce. Je potřeba tomu do budoucna zamezit,“ uvedl dále Baček. 

Související

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.
AC Sparta Praha

Sparta sahala v Istanbulu po výhře, nakonec odjíždí s jednobrankovým mankem

Fotbalová Sparta má za sebou vstup do jarní vyřazovací fáze evropských pohárů, konkrétně Evropské ligy. V rámci jejího play-off se utkává s Galasatarayem Istanbul a v prvním zápase na jeho půdě sahali svěřenci kouče Briana Priskeho po remíze a dokonce po výhře, ale v Praze bude nakonec příští týden ve čtvrtek dohánět jednobrankové manko poté, co Mauro Icardi až v nastaveném čase rozhodl gólem na konečných 3:2 pro turecký celek.

Více souvisejících

AC Sparta Praha Daniel Křetínský Fotbalová 1. liga ČR

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

Modul SLIM je ve spánkovém režimu. JAXA ho chce oživit až za měsíc

Japonský přistávací modul SLIM, který na Měsíci překvapivě přežil mrazivou čtrnáctidenní lunární noc, byl opět uveden do tvz. spánkového režimu. V pátek o tom na síti X informovala Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy