Vydařený víkend Ester Ledecké. V sobotu i v neděli ovládla paralelní slalomy na snowboardu

Poprvé od návratu po zranění klíční kosti se česká reprezentantka Ester Ledecká zúčastnila paralelního slalomu na snowboardu v rámci Světového poháru. Stalo se tak v bulharském Pamporovu. Všem soupeřkám hned ukázala, že na její dominanci v této disciplíně se nic nezměnilo. Návrat to byl totiž fenomenální. V sobotu ovládla nejprve kvalifikaci a pak i další fáze závodu včetně samotného finále. Až do semifinále jí pak dělala společnost další česká závodnice Zuzana Maděrová, která nakonec skončila čtvrtá. V neděli triumf zopakovala. Zatímco v sobotu ve finále porazila Němku Ramonu Theresii Hofmeisterovou, v neděli byla její finálovou soupeřkou Rakušanka Sabine Schöffmannová.

Kdo snad v sobotu čekal, že na Ester Ledecké bude nějak znát její dlouhá pauza zaviněná zraněním, vyvedla ho česká závodnice z omylu hned v kvalifikaci, kterou ovládla způsobem sobě vlastním. Díky nejrychlejšímu času v celé kvalifikaci si mohla následně vybrat jízdu ve výhodnější modré trati, i proto v osmifinále porazila mladou švýcarskou snowboardistku Lailu Ursinu Bätschiovou. Následně nenašla přemožitelku ani ve čtvrtfinále, ve kterém narazila na další Švýcarku, konkrétně úřadující šampionku Julii Zoggovou. Ta za Češkou zaostala o 72 setin.

V semifinálové jízdě měla Ledecká nejvíce namále, když během jízdy drobně chybovala a musela dotahovat Japonku Cubaki Mikiovou, kterou nakonec přeci jen porazila o 27 setin. Finálovou soupeřkou Ledecké pak byla Němka Hofmeisterová, za kterou sice během finálové jízda zaostávala o 11 setin, následně zrychlila a Hofmeisterová už nedokázala na tuto změnu rytmu adekvátně zareagovat, navíc zachybovala tak, že finálovou jízdu nedokončila. 

Po sobotním triumfu neskrývala v rozhovoru po závodě radost ze svého vítězství a připisovala to i skvěle upravené trati, za kterou poděkovala bulharským pořadatelům. "Je to úžasný pocit, jsem šťastná, že jsem zpátky. Jsem ráda, že jsem prohnala nejlepší holky a znovu jsem ukázala, že jsem na špičce," nechala se slyšet Ledecká, pro kterou šlo o první závod od loňského března.

V sobotu se v bulharském středisku neztratila ani druhá česká reprezentantka, dvacetiletá Zuzana Maděrová. Ta totiž zajela jeden ze svých životních závodů, když poté, co z kvalifikace postoupila jako desátá, procházela vyřazovacími jízdy jako nůž máslem až do semifinále, kde nestačila na Hofmeisterovou. Proto na ni „zbylo“ pouze malé finále, kde taktéž nestačila na svou soupeřku, tentokrát na Japonku Mikiovou. Navázala tak tím na čtvrté místo z prosincového závodu Světového poháru v Cortině d´Ampezzo.

Maděrová se v rozhovoru pozastavila nad tou skutečností, že poprvé v sezóně v rámci Světového poháru závodila společně s Ester Ledeckou. "Řekla bych, že mi přinesla štěstí," uvedla Maděrová, jejíž výkon ocenila i sama Ledecká. "To jsem zjistila až po závodě, protože jsem takovej mimoň, že koukám jenom na sebe a snažím se zajet tu nejlepší jízdu. Nekoukám doprava, doleva. Ale moc jí to přeju, určitě jezdila skvěle a určitě si to moc zasloužila," řekla.

SP ve snowboardingu v Pamporovu (Bulharsko) – paralelní slalom (sobota 20.1.2024):

Muži: 1. Bagozza, 2. Coratti (oba It.), 3. Jankov (Bulh.), ...v kvalifikaci Počinek (ČR) – diskvalifikován

Průběžné pořadí SP v paralelních závodech (po 6 ze 13 závodů): 1. Karl (Rak.) 347, Coratti 339, 3. Bormolini (It.) 318, ...37. Minařík (ČR) 11

Ženy: 1. Ledecká (ČR), 2. Hofmeisteirová (Něm.), 3. Mikiová (Jap.), 4. Maděrová (ČR)

Průběžné pořadí SP v paralelních závodech (po 6 ze 13 závodů): 1. Hofmeisterová 509, 2. Dalmassová (It.) 379, 3. Schöffmannová (Rak.) 282, ...7. Maděrová 202, 17. Ledecká 100

V neděli svoji dominanci Ledecká zopakovala

Ledecká si pak bulharský Pamporov podmanila i v neděli. Stejně jako v sobotu, tak i tentokrát ovládla všechny jízdy od kvalifikace až po finále. Ve vyřazovacích jízdách si nejprve poradila s Italkami Elisou Favaovou a Lucií Dalmassovou, v semifinále pokořila Japonku Cubaki Mikiovou a ve finále si to rozdala rameno na rameno s Rakušankou Schöffmannovou. S ní to byla skutečně vyrovnaná jízda od začátku až do konce, o čemž svědčí fakt, že Ledecká nakonec triumfovala s jen o setinu lepším časem, než jaký zajela rakouská soupeřka.

"Bylo to složité. Všechny holky jely velmi dobře a obě dráhy byly velmi podobné. Bylo těžké říct, která je rychlejší. Byla to ale zábava. Potřebuju více tréninku na tvrdém povrchu, teď jsem jich moc neměla. Mohlo to být hladší, ale jsem ráda, protože jsem zajela dobré jízdy. Gratuluju i Sabine, na konci to s ní byla skvělá bitva," uvedla v neděli Ledecká, která se tak díky těmto triumfům posunula na průběžné třetí místo v celkovém pořadí Světového poháru v paralelním slalomu.

Maděrové se na rozdíl od soboty tentokrát tolik nedařilo a nedělní závod pro ni skončil kvůli pádu už po první vyřazovací jízdě.

SP ve snowboardingu v Pamporovu (Bulharsko) - paralelní slalomb (neděle 21.1.2024):

Muži: 1. I Sang-ho (Korea), 2. Prommegger, 3. Obmann (oba Rak.), ...v kvalifikaci 38. Počinek (ČR)

Průběžné pořadí SP v paralelních závodech (po 7 ze 13 závodů): 1. Karl (Rak.) 383, 2. Bormolini (It.) 344, 3. Coratti (It.) 339 ...39. Minařík (ČR) 11

Ženy: 1. Ledecká (ČR), 2. Schöffmannová (Rak.), 3. Mikiová (Jap.), ...10. Maděrová (ČR) vyřazena v osmifinále

Průběžné pořadí SP v paralelních závodech (po 7 ze 13 závodů): 1. Hofmeisterová (Něm.) 554, 2. Dalmassová (It.) 415, 3. Schöffmannová (Rak.) 362, ...7. Maděrová 228, 8. Ledecká 200

Související

Ester Ledecká

Ledecká si ve druhém paralelním slalomu po návratu po zranění suverénně dojela pro vítězství

V sobotu se zúčastnila česká snowboardistka Ester Ledecká v německém Berchtesgadenu druhého paralelního slalomu na snowboardu po návratu po zranění klíční kosti. Zatímco uprostřed týdne ve slovinské Rogle skončila na druhém místě, nyní si počínala jako v dobách před zraněním a naprosto suverénním způsobem projela celým závodem a dojela si tak až k prvnímu místu a tudíž ke svému již 21. triumfu ve Světovém poháru na snowboardu. 
Ester Ledecká

Ledecká poprvé po téměř roční pauze závodila na prkně. Ve Slovinsku si dojela pro druhé místo

Od loňského léta se Ester Ledecká potýkala se zdravotními problémy týkajícími se zlomené klíční kosti a s nimi souvisejícími dvěma operacemi. Až tento týden ve středu se vrátila na snowboardové prkno, aby se mohla zúčastnit krátce po podepsání nové reprezentační smlouvy závodu paralelního slalomu ve slovinském Rogle v rámci Světového poháru. A návrat to byl pro ni velice povedený. Skončila totiž na druhém místě, když nestačila pouze na Rakušanku Sabine Schöffmannovou, která byla o pět setin lepší. 

Více souvisejících

Ester Ledecká Snowboarding

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 1 hodinou

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy