Potřetí v sezóně v ženských štafetách triumfovaly Norky. Češky doplatily na trestná kola

Již třetí triumf v právě probíhající biatlonové sezóně 2019/2020 si v ženské štafetě připsalo norské kvarteto, jež bylo následované druhými Švédkami a třetími Francouzkami. Protože ve druhém úseku musela na jedno trestné kolo Lucie Charvátová a Markéta Davidová pak ještě přidala další dvě trestná kola navíc, nedokázala tak tím pádem česká čtvečice Jessica Jislová, Lucie Charvátová, Markéta Davidová a Eva Kristejn Puskarčíková navázat na umístění Češek v loňském štafetovém závodě v německém Oberhofu, kde tehdy skončily třetí. Tentokrát Češky dojely až na desáté pozici.

Do prvního úseku za české kvarteto tedy vyrazila Jessica Jislová, ta sice předvedla střelbu bez jediné chyby, avšak její běh nebyl zrovna z nejrychlejších. "Přes Vánoce jsem byla trošku nemocná a je to teď strašně znát. Na té střelbě to bylo stoprocentní, ani jsem nevěděla, proč to vlastně padá. Za to jsem dneska moc ráda, protože jsem si nemohla dovolit žádné zdržení navíc," neskrývala svou radost z čisté střelby jak vleže, tak vestoje Jislová.

Ze střelby naopak nemohla v žádném případě radovat druhá česká závodnice, která přebírala pomyslný šafetový kolík po Jislové, Lucie Charvátová. Během svého kola musela jednou na trestné kolo. A to i přesto, že na střelnici nebyly nijak zvlášť špatné podmínky, přestože je Oberhof známý svým nevyzpytatelným počasím. "Na Oberhof jsou to dobré podmínky, není třeba tady zmatkovat a dělat nějaký hlouposti při střelbě," říkala po svém úseku v rozhovoru Charvátová, která ale zkrátka po své stojce musela na stopadesátimetrové trestné kolo.

Střelecky se nedařilo ani české biatlonové jedničce mezi ženami Markétě Davidová. Ta předváděla velive slušný běh na trati, ale vleže musela jednou dobíjet a po stojce pak musela rovnou na dvě trestná kola. "S mojí běžeckou formou po Vánocích si tyhle chyby nemohu dovolit, protože to nejsem schopná doběhnout," sypala si popel na hlavu Davidová.

A tak nezbývalonic jiného než doufat, že finišmance Evě Kristejn Puskarčíkové se na střelnici zadaří a že to ze strany českého kvarteta tak v Oberhofu nebude úplný propadák. Harrachovská rodačka skutečně zastřílela nobou svých položkách bezchybně a i proto tak tedy mohou být česká děvčata ráda alespoň za to, že nakonec uzavřela elitní desítku.

Během závodu mohli biatlonoví fanoušci vidět v čele závodě švýcarskou štafetu tvořenou mimo jiné i hned z trojice sester Gasparinových. Švýcarsko ale přišlo nakonec o stupně vítězů a to poté, co Aita Gasparinová musela po stojce na trestné kolo. Do posledního úseku pak v čele závodu byly k vidění finišmanky štafet Francie (Braisazová), Norska (Eckhoffová) a Švédska (Öbergová) a právě mezi nimi se tak o konečném medailovém pořadí rozhodlo až na poslední střelbě.

Nakonec vše nejlépe zvládla Eckhoffová a díky tomu tak v Oberhofu navázala norská štafeta na další norský úspěch v Oberhofu, o který se ve čtvrtek ve sprintu postarala Röiselandová a v Německu nedaleko českých hranic tak v rámci této zastávky Světového poháru 2019/2020 mohla propuknout další nortská radost. Druhé byly Švédky a třetí Francouzky, pro obě tyto země se tak jedná o jejich sezónní maximum.

Světový pohár biatlonistek - štafeta žen na 4x6 km v Oberhofu (11.1.2020):

1. Norsko (Solemdalová, Tandrevoldová, Röiselandová, Eckhoffová) 1:14:11,6 (0+11)2. Švédsko (E. Öbergová, Perssonová, Brorssonová, Öbergová) +21,1 (0+10)3. Francie (Simonová, Bescondová, Aymonierová, Braisazová) +33,1 (0+12)4. Německo (Hinzová, Hettichová, Hammerschmidtová, Herrmannová) +1:10,4 (1+11)5. Švýcarsko (E. Gasparinová, S. Gasparinová, A. Gasparinová, Häckiová) +1:24,5 (1+9)6. Ukrajina (Merkušinová, Džimoavá, Semerenková, Pidhrušná) +1:35,9 (1+7)7. Rusko (Rezcovová, Poršněvová, Mironovová, Kuklinová) +2:20,7 (0+14)8. Bělorusko (Alimbekavová, Krjuková, I. Kručinkinová, J. Kručinkinová) +2:37,4 (1+10)

---

10. Česko (Jislová, Charvátová, Davidová, Kristejn Puskarčíková) +3:38,6 (3+10)

Související

Michal Krčmář v závodu s hromadným startem v Novém městě na Moravě

Skvělý úvod biatlonového MS. Česká smíšená štafeta si dojela pro stříbro

Ve středu ve švýcarském Lenzerheide začalo letošní biatlonové mistrovství světa a hned v jeho první závodní den se český biatlon dočkal až nečekaného medailového úspěchu. Nečekaného především proto, že Češi dlouho věděli, že za ně na tomto MS nenastoupí zraněná biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová. Nicméně i bez ní se české smíšené štafetě ve složení Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig a Michal Krčmář podařilo doběhnout si pro stříbro a první cenný kov z biatlonového MS od roku 2021.
Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

Více souvisejících

Biatlon

Aktuálně se děje

před 3 minutami

T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo

Téměř tři a půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává nejnovější chlouba ruské armády – tank T-14 Armata – mimo skutečné boje. Přestože byl už před lety prezentován jako přelomová zbraň nové generace, na ukrajinském bojišti se objevil jen ve výjimečných a krátkodobých případech. To podle analytiků ukazuje na vážné pochybnosti o jeho skutečné schopnosti uspět v ostrém nasazení.

před 42 minutami

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky

Devatenáctiletý Oleh z ukrajinského města Rivne si původně myslel, že našel snadný přivýdělek. Na Telegramu narazil na nabídku tisíce dolarů za prosté posprejování policejní stanice. Jak ale brzy zjistil, místo barvy převzal v tašce výbušninu, mobilní telefon a dráty. Nevědomky se stal součástí nebezpečné ruské sabotážní sítě, která cílí především na mladé Ukrajince – a to v rámci nové etapy tzv. hybridní války.

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit

Tři a půl roku po začátku tzv. „speciální vojenské operace“ se Rusko ocitá v hluboké vojenské krizi. Navzdory původním očekáváním o bleskovém dobytí Kyjeva během tří dnů a zjevné početní i technické převaze, se Kremlu podařilo ovládnout pouze necelých 20 procent ukrajinského území. Ztráty na ruské straně podle odhadů překročily hranici jednoho milionu padlých, zraněných a nezvěstných. Proč je tak obrovská armáda tak zoufale neefektivní?

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy

Jak válka na Ukrajině vstupuje do dalšího krutého a krvavého roku, bojiště odhaluje novou realitu: většina zranění už nevzniká přímým střetem, ale působením střepin – úlomků z dělostřeleckých granátů, min nebo dronů. Odborníci uvádějí, že až 80 procent všech zranění na frontě dnes tvoří právě střepinová poranění. Právě v této situaci se do popředí dostává jeden z nejpozoruhodnějších vynálezů současného konfliktu – ukrajinský magnetický extraktor.

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinská půda plná smrtících pastí. Miny brání návratu k zemědělství i normálnímu životu

Ukrajina čelí tichému, ale mimořádně zákeřnému nepříteli: minám, které zůstaly ukryté v polích, lesích i městech po celé zemi. V jihoukrajinském městečku Bezymenne kráčí Viktoria Šynkar polem krok za krokem, pečlivě sleduje každý kousek půdy. Každý její pohyb může rozhodnout o životě – buď jejím, nebo životech lidí, kteří se sem jednou vrátí. Dřív byla kadeřnicí. Dnes je jednou z mnoha Ukrajinců, kteří místo nůžek používají detektor kovů a ochranný oblek. Pracuje pro britskou organizaci Halo Trust, která patří mezi 80 týmů, jež se podílejí na odminování země.

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko bude hrozbou pro celý svět navždy. Po porážce na Ukrajině se musí rozpadnout, říká vůdce Tatarů

Předseda krymskotatarského Medžlisu Refat Čubarov vyzval národy žijící pod nadvládou Moskvy k povstání a boji za svobodu. V exkluzivním rozhovoru pro britský deník Express prohlásil, že pouze úplná porážka Ruska na Ukrajině a následný rozpad Ruské federace může zabránit vypuknutí další světové války. Jeho slova rezonují v době, kdy se svět obává další eskalace napětí nejen v Evropě, ale i v Asii.

před 4 hodinami

Kyjev

Jak vypadá běžný život Ukrajinců? Lidé melou z posledního, postupně ztrácí naději

Po třech letech války si obyvatelé Ukrajiny zvykli na zvuk nočních sirén. Pro většinu z nich se staly běžnou součástí života stejně jako ranní káva nebo cesta do práce. Zvláště v Kyjevě, kde lidé dlouho věřili, že jsou relativně v bezpečí díky nejmodernějším západním systémům protivzdušné obrany, především americkým Patriotům. Tato jistota však začala mizet od chvíle, kdy se Donald Trump vrátil do Bílého domu a změnil kurz americké politiky vůči Ukrajině.

před 4 hodinami

Gaza

Jdete moc pomalu? Zastřelí vás. Svědek promluvil o drsném životě v okupované Gaze

V nově zveřejněném svědectví pro britskou stanici BBC obvinil bývalý bezpečnostní pracovník působící v distribučních centrech potravinové pomoci v Gaze nově vzniklou organizaci Gaza Humanitarian Foundation (GHF) z těžkého porušování lidských práv. Podle jeho výpovědi docházelo ze strany ostrahy GHF k opakované střelbě na neozbrojené palestinské civilisty, včetně žen, dětí a starších lidí. Tvrdí, že incidenty zahrnovaly i použití kulometů proti davům, které se údajně pohybovaly příliš pomalu.

před 5 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Silné bouřky udeří i ve středu. Platí nové varování

Silné bouřky udeřily v Česku již v úterý a nevyhnou se mu ani dnes. Meteorologové vydali ve středu dopoledne výstrahu, která vstoupí v platnost v 16 hodin a potrvá až do večera. Největší nebezpečí bouřek je na západě a jihozápadě Čech. 

před 5 hodinami

Ilustrační foto

"Moje rodina je zničena." Afghánec po úniku dat britské armády hovoří o zradě a pomstě Tálibánu

Afghánský muž, který více než deset let spolupracoval s britskými vojenskými silami, uvedl v emotivním rozhovoru pro britskou stanici Sky News, že po úniku jeho osobních údajů žije v neustálém strachu o život. Poté, co se jeho identita dostala do rukou Tálibánu, prohlásil, že se cítí „zrazen“ a „ztracen“. O své budoucnosti prý nemá žádnou představu a jeho rodina je podle něj „odsouzena k zániku“.

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Proč Ukrajina zoufale potřebuje americké raketové systémy Patriot?

Nedávné oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy poskytnou Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot, vyvolalo v Kyjevě naději – v době, kdy země čelí téměř každodenním nočním útokům ruských dronů a raket. Prezident Volodymyr Zelenskyj o tyto systémy opakovaně žádal, protože Rusko svou ofenzivu výrazně zesílilo. Podrobnosti však zatím chybějí – neví se přesně, kolik těchto baterií Ukrajina obdrží, kdy dorazí a kdo je dodá.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Evropská unie

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?

Evropská komise se v úterý večer dostala do finální fáze intenzivních jednání o návrhu sedmiletého rozpočtu Evropské unie, který by měl od roku 2028 dosáhnout historické výše 1,717 bilionu eur. Tento návrh, který má být oficiálně představen ve středu dopoledne, by znamenal výrazné navýšení výdajů oproti současnému období 2021–2027, kdy celkový rozpočet činil zhruba 1,2 bilionu eur.

před 8 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění

Prezident Spojených států Donald Trump během posledních padesáti dnů razantně upravil svůj přístup k válce na Ukrajině. Ačkoli jeho nová politika přináší určité naděje pro Kyjev, experti varují, že se zásadní rovnice konfliktu nemění. Ruský prezident Vladimir Putin, který válku vnímá jako existenční boj, má nadále důvod věřit, že Západ nakonec ztratí trpělivost a Rusko z konfliktu vyjde s územními zisky.

před 10 hodinami

včera

Hurikán

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie

Podél východního pobřeží Spojených států hrozí nový klimatický fenomén s rostoucí intenzitou. Nor’easters – ničivé bouře, které sužují hustě osídlené oblasti silným větrem, vydatnými srážkami, sněhem a záplavami – mohou být v blízké budoucnosti ještě silnější. Upozorňuje na to nová vědecká studie, která propojuje jejich zvyšující se sílu s globálním oteplováním a znečištěním klimatu.

včera

Keir Starmer

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Až 7 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými silami během dvacetiletého konfliktu v Afghánistánu, bylo tajně přemístěno do Spojeného království v rámci operace, kterou britská vláda donedávna držela v naprosté tajnosti. Skandál se týká masivního úniku osobních údajů téměř 20 000 Afghánců, k němuž došlo vinou nepozorného zacházení s citlivými informacemi. Po zrušení soudního superinzultu se nyní celá aféra dostává na veřejnost.

včera

včera

Geert Wilders (PVV) na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem

Nizozemští voliči se mají vrátit k dalším volbám ještě před koncem roku poté, co krajně pravicová strana PVV vystoupila z vládní koalice kvůli neshodám ohledně migrace. Vůdce PVV Geert Wilders vsadil all-in a stáhl své ministry ze čtyřstranné koalice, čímž Nizozemsko vrhl do měsíců politické nejistoty. Jeho cíl je jasný: „Mám v úmyslu stát se příštím premiérem,“ řekl.

včera

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu

Vivian Spohr, manželka generálního ředitele Lufthansy Carstena Spohra, je vyšetřována kvůli zabití z nedbalosti po smrtelné dopravní nehodě na italském ostrově Sardinie. Měla údajně srazit a zabít 24letou ženu na přechodu během své dovolené na Sicílii.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy