Nejzáhadnější letecké katastrofy v historii. Kde se skrývala letadla ztracená padesát let?

Letecká doprava patří k těm nejbezpečnějším na světě, přesto, pokud dojde k nehodě, její výsledky mohou být fatální. Mnoho katastrof ale zůstane nevysvětleno a některá letadla se nenalezla dosud. Jaké jsou nejzáhadnější letecké katastrofy?

Píše se 2. srpna 1947 a letadlo Star Dust britsko-jihoamerických aerolinek mizí beze stopy na trase z Buenos Aires do Santiago. Na palubě cestovalo kromě posádky i 6 pasažérů včetně britského úředníka Paula Simpsona, který převážel oficiální diplomatické dokumenty do Chile.

Rozsáhlá pátrací akce nepřinesla žádné nálezy a dlouhých 50 let nikdo nevěděl, co se s letadlem stalo, nebo kam zmizel. Teprve v roce 1998 se v tajícím ledovci objevil kus zmizelého stroje a dnes již víme, že nehodu zapříčinilo špatné počasí a zhoršená viditelnost.

Star Dust začalo pravděpodobně klesat ještě v horách a narazilo do jednoho z horských hřebenů. Záhada se tak dočkala vyřešení, i když se tak stalo o půl století později. Jedno tajemství nám však zůstalo: před nehodou bylo z letadla odesláno morseovkou heslo "stendec", které není dodnes vysvětlené.

Nejde ale o jediný podivný případ. Jedna z největších pátracích akcí po ztraceném letadle v Pacifiku se uskutečnila v roce 1962 poté, co 16. března zmizelo letadlo Flying Tiger Line i s 93 americkými a 3 jihovietnamskými vojáky na palubě.

Poslední spojení s letadlem se uskutečnilo 80 minut od vzlétnutí z havajského ostrova Wake. Podle rádiové zprávy se měl letoun pohybovat východně od Guamu. Poté však o stroji už nikdo neslyšel ani neviděl.

Jedna civilní cisternová loď uvedla, že spatřili na obloze záblesk a kouř, což může ukazovat na výbuch na palubě Flying Tiger. Pátrací akce, která trvala 8 dní, však žádné trosky nenalezla.

I krátký let z irského Corku do Londýna se stal osudným 61 pasažérům 24. března 1968. Let Aer Lingus se zdál být poklidným, dokud se v rádiu neozvala zpráva o "rychlém klesání a otáčení". Pak se letadlo navždy odmlčelo. Dodnes ho nikdo nenašel.

Další záhadou je pákistánský letoun s 54 osobami na palubě, který zmizel krátce po vzletu dne 25. srpna 1989. Vnitrostátní pravidelný osobní let společnosti Pákistán International Airlines vzlétl z města Gilgit na severu Pákistánu a mířil do hlavního města Islamabad.

Jeden z pilotů letadla udělal rutinní rádiové volání v 07:40. To byla poslední komunikace s letadlem. Žádné zprávy o ztroskotání nebo potížích vyslány nebyly. Má se za to, že letadlo havarovalo v Himalájích, ale žádný vrak ani těla nebyla nalezena.

Jedna z nejhrozivějších leteckých nehod v dějinách, při které zemřelo 203 cestujících a 14 členů posádky se odehrála 31. října 1999. Let z Los Angeles do Cairo ztroskotalo v Atlantském oceánu asi 100 km jižně od amerického pobřeží. Příčina nehody nebyla nikdy spolehlivě potvrzena.

Asi neznámější letecká katastrofa posledních let se odehrála 8. března 2014, kdy plánovaný osobní let MH370 z mezinárodního letiště Kuala Lumpur, Malajsie, zmizel nad oceánem cestou do Pekingu.

Hlasový kontakt se uskutečnil asi hodinu po vzletu, pak se letadlo záhadně vytratilo z radarových monitorů letového provozu. Chvilku jej však ještě sledovaly vojenské radary, než zmizel i jim.

Mezinárodní pátrací akce byla největší v dějinách letectva, nenalezlo však žádná těla ani černou skříňku. Po roce se na ostrovech v Indickém oceánu a na východním pobřeží Afriky začaly vyplavovat kovové kusy z trupu letadla, a dnes už je jasné, že se letadlo zřítilo.

Malaysia Airlines mají na kontě ještě jednu nehodu, která se odehrála jen pár měsíců po zmizení letu MH370. Dne 17. července 2014 převážela společnost z Amsterdamu do Kuala Lumpur 283 cestujících a 15 členů posádky přes východní Ukrajinu, kde v té době hořel konflikt mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty.

Je jasné, že letadlo s označením MH17 bylo sestřeleno raketou protiletadlového raketového kompletu Buk, ale viníka se nedalo dodnes určit. Letadlo nemělo žádné technické problémy a v době sestřelení se pohybovalo ve výšce 10 tisíc metrů (33 tisíc stop), tedy 300 metrů nad úrovní zakázaného prostoru, který Ukrajina vymezila ve výšce 32 tisíc stop.

Související

Více souvisejících

letadla, letectví

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj se snaží přesvědčit Trumpa, že Putin ho vodí za nos. Má šanci uspět?

V napjaté geopolitické hře mezi Kyjevem a Moskvou se zdá, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj aktuálně vítězí v boji o přízeň Donalda Trumpa. Ten se totiž po svém znovuzvolení snaží sehrát roli prostředníka mezi válčícími stranami. Zelenskyj ale doufá, že Trump konečně uvidí realitu — že Vladimir Putin o žádný skutečný mír nemá zájem a jen zdržuje, aby dosáhl svých maximalistických cílů.

včera

Francie na MS v hokeji

Dánové překvapení s Maďary nedopustili, Rakušané poslali Francouze do boje o záchranu

Poté, co ve čtvrtek večer Maďaři inkasovali od českých hokejistů šest branek, se ani ne dvacet čtyři hodin po tomto zápase utkali s domácím Dánskem. Přestože ani tady rozhodně neplnili roli favorita, minimálně ze začátku to vypadalo, že se chtějí vrátit na vítěznou vlnu, na kterou nasedli překvapivě v zápase s Kazachstánem. K šoku domácích fanoušků totiž právě Maďaři vedli nad Dány po téměř sedmi minutách hry. Jenže další branky už v zápase nepřidali, postupně ztráceli síly a na ledě úřadovali už jenom Dánové, kteří pak do závěrečné sirény nasázeli hned osm branek. Ve skupině A si pak Rakušané poradili 5:2 s Francouzi, kteří tak budou mít honičku v bojích o záchranu.

včera

Donald Trump

Lidé v Pásmu Gazy hladoví, ale USA situaci vyřeší, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump během závěrečného dne své cesty po Perském zálivu prohlásil, že lidé v Pásmu Gazy čelí hladomoru, a slíbil, že Spojené státy „situaci vyřeší“. V Gaze mezitím pokračovalo intenzivní izraelské bombardování, které za posledních 72 hodin znovu vystupňovalo násilí a přineslo stovky dalších obětí.

včera

Donald Trump

Trump: 150 zemím dochází čas, hodiny tikají

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek na konci své cesty po Blízkém východě oznámil, že desítky zemí, které se dosud nedohodly na nových obchodních podmínkách se Spojenými státy, brzy pocítí citelné zvýšení cel. Bílý dům podle něj nemá kapacitu jednat najednou se všemi zájemci, a tak v nejbližších týdnech jednostranně rozhodne, jak vysoké budou cla pro každou zemi.

včera

MS v hokeji

Finům k jasné výhře pomohl čtyřmi trefami Tolvanen, Švýcarům stejným způsobem Andrighetto

Ve čtvrtek se roztočil již sedmý hrací den hokejového světového šampionátu. Tento hrací den začal dvěma jasnými výhrami, přičemž se o ně ve skupině A Finové, kteří předvedli svůj rozhodně nejlepší dosavadní výkon na tomto turnaji, a Švýcaři. Seveřané totiž výhrou 9:1 deklasovali Slovince s tím, že k tomuto výsledku pomohl vedle šestkrát asistujícího Teräväinena Tolvanen, jenž zaznamenal čtyři branky. Čtyři branky od jednoho hokejisty pak padly i ve druhém souběžně hraném zápase ve skupině B, přičemž jejich autorem byl Andrighetto. I proto nakonec Švýcaři nad Němci vyhráli 5:1.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v pátek večer prohlásil, že jeho země je připravena podniknout „nejrychlejší možné kroky“ k dosažení skutečného míru. Učinil tak krátce po důležitém telefonickém hovoru s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a dalšími evropskými lídry, který se odehrál po skončení mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem v Istanbulu.

včera

Salman Rushdie

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení

Americký soud v pátek poslal na 25 let do vězení Hadiho Matara, sedmadvacetiletého muže z New Jersey, který v srpnu 2022 na veřejném pódiu v New Yorku brutálně zaútočil na britského spisovatele s indickými kořeny, Sira Salmana Rushdieho. Útok, který šokoval světovou veřejnost, zanechal slavného autora trvale postiženého – přišel o zrak na jedno oko, má ochrnutou ruku a utrpěl vážné poranění jater, píše BBC.

včera

Mírová jednání v Istanbulu

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách

Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se v pátek po více než třech letech znovu odehrála na neutrální půdě v Istanbulu, skončila dříve, než se očekávalo. Podle Sky News trvaly méně než dvě hodiny a nepřinesly žádný hmatatelný pokrok. Ruská strana přesto označila výsledky rozhovorů za „uspokojivé“ a avizovala pokračování dialogu, ovšem Kyjev a západní lídři zůstávají skeptičtí.

včera

včera

včera

včera

Mírová jednání v Istanbulu

Mírová jednání o Ukrajině: Turecko apeluje na okamžité příměří

V pátek se v tureckém Istanbulu uskutečnilo první osobní jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací od jara 2022. Setkání probíhá za předsednictví tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana v prezidentském komplexu Dolmabahce a představuje první krok k možnému obnovení mírového dialogu.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel podepsal superdávku

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.

včera

Vladimir Putin

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti

Vladimir Putin 11. května veřejně vyzval k přímému dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou, což okamžitě podpořil americký prezident Donald Trump výzvou na sociálních sítích, aby Zelenskyj tuto nabídku přijal „OKAMŽITĚ“. Následné rozhodnutí ukrajinského prezidenta k jednáním přispělo i společné prohlášení lídrů Velké Británie, Francie, Německa a Polska, které volalo po bezpodmínečném 30denním příměří.

včera

Vladimír Putin a Donald Trump

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem

V pátek dopoledne začalo v paláci Dolmabahce v Istanbulu významné třístranné jednání mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Tureckem. Hlavními tématy rozhovorů jsou vyhlídky na mírové řešení ruské invaze na Ukrajinu a koordinace mezi západními spojenci a Ankarou. Schůzka se koná za účasti klíčových diplomatických a bezpečnostních představitelů, zatímco v pozadí rezonuje snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa osobně se setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

včera

včera

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás

Americký prezident Donald Trump se v saúdskoarabském Rijádu nečekaně setkal se syrským přechodným prezidentem Ahmedem al-Šárou jen krátce poté, co přislíbil první kroky ke zmírnění sankcí vůči Damašku. Ačkoliv Bílý dům označil schůzku za pouhou „zdvořilostní návštěvu“, její politický význam je nesporný. Washington tím vysílá silný signál Teheránu, že Spojené státy jsou připraveny jednat s jeho spojenci i bez účasti Íránu.

včera

Ilustrační fotografie.

Lotyšsko varuje před špióny z Ruska. Zveřejnilo návod, jak je poznat

Lotyšská zpravodajská služba vydala varování, že v zemi mohou působit ruští agenti a sabotéři. Obyvatelům této pobaltské republiky proto nabízí sadu rad, jak takové jedince rozeznat. Podle nové výroční zprávy lotyšské Obranné zpravodajské a bezpečnostní služby (MIDD) mohou být známkami podezření například zanedbaný vzhled, přehnaná zvídavost nebo výbava neobvyklá pro běžné turisty.

včera

První jednání po třech letech. Dnešek může být pro válku na Ukrajině průlomový

Dnešní den může přinést zásadní posun v dlouho stagnujících mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou. Do tureckého Istanbulu totiž dorazily delegace obou válčících stran a očekává se, že se vůbec poprvé po třech letech setkají k přímým jednáním. Na místě je rovněž americký ministr zahraničí Marco Rubio, který se má sejít s vysokými tureckými a ukrajinskými představiteli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy