Kdy zemřeme? Rozhodnuto je už v den našeho narození

MAGAZÍN - Zdraví a zejména úmrtí člověka je závislé na mnoha faktorech. Pokud pomineme tragické nehody, délku života člověka ovlivňuje strava, prostředí, nemoci a řada dalších aspektů. Podle rozsáhlé studie ale hraje velkou roli i den, kdy se narodíme.

Rozsáhlá studie Kolumbijské univerzity zjistila, že roční období má s největší pravděpodobností vliv na to, zda budeme více či méně náchylní k různým onemocněním, které nás mohou stát život. Lidé, kteří jsou obecně nejzdravější, se narodili v létě, naopak ti nejvíce nemocní, kteří umírají nejdříve, přišli na svět v říjnu.

Podle Journal of American Medical Informatics Association tak vědci prokázali souvislost mezi měsícem, ve kterém se člověk narodil, a sklonem k nemocem. Odborníci při výzkumu vycházeli z obrovského množství dat a během 28 let zkoumali souvislosti mezi měsícem narození u 1,7 milionu osob.

Zjistili, každé roční období je specifické a má jiné faktory, které na nás v době narození působí. Tvrdí proto, že životní prostředí má vliv na geny a tím pádem na vývoj plodu a člověka. O jaké vlivy jde ale zatím netuší.

Vědci se při svém výzkumu setkali s kritikou, a proto srovnávají datum narození například s životním stylem člověka. Změna stravování nebo prodělané infekční onemocnění také může ovlivnit vývoj člověka na desítky let dopředu. Navíc můžeme být vystaveni působení různých typů alergenů, nedostatku slunce a dalším faktorům. Stejně jako ty ovlivňují vývoj člověka, působí na něj i podmínky, které panovaly v době, kdy se narodil.

Jako příklad uvádí zrak. Už dříve jiné studie prokázaly, že časová období, během kterých se na obloze slunce vyskytuje v menším časovém měřítku, pomáhají regulovat růst oční bulvy. U děti narozených v zimě je proto menší pravděpodobnost, že budou muset nosit brýle. 

Z výsledků bádání vyplývá, že nejvíce zdraví jsou lidé, kteří se narodili v rozmezí od května do srpna. Nejméně zdraví jsou naopak ti, kteří se narodili v říjnu. Takoví lidé mají také nejvyšší tendenci k duševním poruchám. Naopak osoby narozené v březnu jsou náchylné ke kardiovaskulárním chorobám, lidé narození v prosinci mají pro změnu největší problémy s dýchacími cestami.

Pokud toužíte po přesnějším datu úmrtí, k dispozici jsou také genetické testy, které se postupně stávají hitem. Vědci z Univerzity ve východní Anglii (UEA) spolu se zástupci pojišťovacího průmyslu vytvořili algoritmus, který předpoví, kolik času člověku zbývá. 

Genetické testy sice přesné datum úmrtí nesdělí, dokáží ale zjistit, jak velkou pravděpodobnost máte na vznik jednotlivých závažných onemocnění. Za pouhých několik tisíc korun tak můžete zjistit, jestli je potřeba upravit životosprávu a na které konkrétní choroby si dát pozor.

Testy, které odhalí pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby, cukrovky, infarktu, nádorových onemocnění a dalších závažných nemocí lze pořídit i v České republice, a provádějí se dokonce i u novorozeňat. Od prvopočátku tak u svého potomka můžete vědět, jaké zdravotní problémy mu v průběhu života hrozí.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé Vědci nemoci

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko

Evropští představitelé obrací svůj zrak směrem k Rusku poté, co byly v Baltském moři poškozeny dva podmořské internetové kabely. Incidenty, které podle některých indicií mohou být výsledkem sabotáže, přišly jen několik týdnů poté, co Spojené státy varovaly před možnými útoky Moskvy na kritickou podmořskou infrastrukturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy