Alternativní léčba? Lidé věří, že lékaři zatajují existenci léku na rakovinu, vystavují se ale nebezpečí

Pacienti, kteří dávají přednost alternativní terapii k léčbě běžných rakovinných onemocnění, zdvojnásobují riziko, že na následky nemoci zemřou. Tvrdí to nová studie publikovaná v magazínu Journal of the National Cancer Institute, ze které cituje CNN.

Konvenční lékařské postupy léčby většinou zahrnují chirurgický zákrok, chemoterapii a ozařování, zatímco jakákoliv jiná neprokázaná léčba rakoviny podávaná nelékařským personálem, je považována za alternativní terapii.

Doktor Skyler Johnson, profesor z Yale a vedoucí autor studie, uvádí, že na základě toho, co vidí denně jako praktický lékař, pacienti stále častěji odmítají nebo oddalují konvenční léčbu rakoviny ve prospěch alternativních terapií. Výsledkem je, že jejich rakovina „postupuje - buď se zvětší, nebo se rozšíří do lymfatických uzlin, nebo se rozšíří do vzdálených míst", řekl Johnson. „Vaše šance na léčení se snižuje, jak rakovina roste a rozšiřuje se,“ varuje pacienty.

Například pacientka s karcinomem prsu s rakovinou I. stupně má téměř 100% šanci na přežití pět let, vysvětlil. Nicméně při rakovině prsu ve stádiu IV, ve které se rozšířila do lymfatických uzlin nebo do vzdálené části těla, se snižuje pravděpodobnost, že pacient přežije dalších pět let na 25% nebo dokonce 20%.

Odložení doporučené lékařské léčby může umožnit šíření rakoviny a způsobit naopak její pokrok, což snižuje schopnost pacienta přežít, uvedl Johnson.

Johnson a jeho spoluautoři v Yale Cancer Center poukazují na absenci vědeckých důkazů, které by podpořily volbu alternativní terapie, a říkají by bylo užitečné tento problém přezkoumat „aby bylo možné vést informovanou diskusi založenou na důkazech, která by mohla snížit riziko, že se pacienti rozhodnou dát přednost alternativní terapii“.

Důvody pro výběr alternativy namísto konvenční medicíny jsou „docela široké," řekl Johnson a dodal, že „pacienti jen někdy váhavě diskutují o svých myšlenkách se svými lékaři". „Existuje přesvědčení, že alternativní terapie jsou stejně účinné a netoxické, takže v jejich myslích zní: Proč neudělat něco tak dobrého, když to nemá žádný vedlejší účinek?" popisuje myšlení pacientů lékař.

Podle něj jsou pacienti lákáni příběhy těch, kterým alternativní léčba údajně pomohla. Zároveň si ale neuvědomují, že tito lidé vedle alternativní terapie často podstupují konvenční léčbu. Jiní lidé podle něj mohou mít „nedůvěru k lékařským institucím jako celku ... nebo možná k lékařům," řekl. „Existuje obava, že možná existuje lék, který je před lidmi ukrýván. Prostě existuje jistá malá teorie spiknutí.“

„Identifikovali jsme lidi, u nichž je pravděpodobné, že budou volit alternativní léky," řekl Johnson. „A většinou jsou to lidé, kteří mají vyšší příjmy, mají vyšší vzdělání, jsou zdravější a žijí v západních a tichomořských oblastech USA. Máme tuto skupinu lidí, o kterých víme, že to dělají, jen nevíme proč. Předpokládali byste, že někdo, kdo má vyšší vzdělání, má vědomosti o medicíně a vědě, je méně pravděpodobné, že takovou volbu udělají, ale na základě těchto údajů to jednoznačně není pravda," řekl.

Související

Více souvisejících

rakovina lékaři Vědci

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

před 2 hodinami

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy