Jak porazit rakovinu? Zachránit by nás mohla chřipka nebo rýma

Medicínský výzkum při hledání léčby rakoviny zkoumá různé možnosti, mezi kterými je i využití virů způsobujících běžná onemocnění. Upozornil na to vědecký server Medical Xpress.

Myšlenka využít viry v boji proti rakovině není nová. Vědci z celého světa zkoumají možnost úpravy běžných virů chřipky nebo rýmy tak, aby napadaly a ničily rakovinné buňky. Tento postup se ukazuje jako velmi úspěšný, a proto je zkoumán na různých virech a typech rakoviny.

„Víme, že můžeme upravit téměř jakýkoli virus pro tento účel. Pokud je virus bezpečný a nezpůsobuje onemocnění, můžeme jej přizpůsobit pro léčbu rakoviny,“ řekl profesor Dr. Shashi Gujar, který na Dalhousieově univerzitě v kanadském Halifaxu zkoumá imunoterapii při léčbě rakoviny.

„Je to úžasná technologie s obrovským potenciálem, ale musíme zajistit její rozvoj podle přísných celosvětově platných pravidel. Tím zajistíme, že výzkum tohoto inovativního způsobu léčby rakoviny bude postupovat správně a že se k pacientům dostane rychleji,“ dodal.

Gujar spolu s kolegy z Paříže a Ottawy vypracoval směrnice pro vývoj a používání virů pro boj proti rakovině, známých jako onkolytické viry. Tyto směrnice byly zveřejněny v odborném časopise Nature Protocols.

Onkolytické viry působí v těle dvěma způsoby – aktivně vyhledávají a ničí rakovinné buňky a zároveň zvyšují odolnost těla proti nádorům.

„Náš imunitní systém rozeznává hrozby velmi specifickým způsobem. Při nákaze virem nebo bakterií je okamžitě rozpozná jako něco cizího, a proto ihned reaguje, aby hrozbu eliminoval,“ vysvětluje Gujar.

Rakovinné buňky však dokážou imunitní systém oklamat, protože se velmi podobají zdravým buňkám, takže je imunitní systém nerozpozná jako cizí a nereaguje na ně. Rakovina se tímto způsobem dokáže „skrývat“ a šířit.

Před několika desetiletími se vědci začali ptát, zda by viry, na které imunitní systém reaguje, mohly být použity k boji proti rakovině. Tento nápad přišel na základě případů onkologických pacientů, jejichž stav se po překonání běžných infekcí zlepšil nebo se úplně vyléčili. Stejný efekt byl pozorován i u pacientů, kteří se zotavili z onemocnění COVID-19.

Dr. Gujar to přirovnal k vakcinaci. „Chcete-li posílit imunitní systém proti koronaviru, použijete vakcínu proti koronaviru. A pokud chcete, aby imunitní systém útočil na rakovinu, pomocí onkolytických virů ho naučíte rozpoznávat rakovinu jako hrozbu,“ vysvětlil.

Onkolytické viry byly dosud schváleny v USA, Číně, Japonsku a Evropě a úspěšně použity k léčbě několika druhů rakoviny, včetně melanomu. V léčbě se používají nebo se zvažují viry způsobující opar (herpes simplex - HSV), reovirus, virus spalniček a adenoviry.

Související

Ilustrační foto

Revoluce v medicíně: Schopnosti umělé inteligence doktory ohromily, odhalí rakovinu dříve než lékaři

Nový průlom v medicíně přináší neinvazivní test, který dokáže odhalit rakovinu prsu v nejranější fázi – již ve stádiu 1a. Technologie, která kombinuje laserové snímání s umělou inteligencí, byla vyvinuta týmem vědců z Univerzity v Edinburghu a vykazuje úžasnou přesnost. Tento pokrok může znamenat zásadní změnu v diagnostice nejen rakoviny prsu, ale i dalších typů rakoviny. Uvedl to server SkyNews.

Více souvisejících

rakovina Vědci

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy