Jak porazit rakovinu? Zachránit by nás mohla chřipka nebo rýma

Medicínský výzkum při hledání léčby rakoviny zkoumá různé možnosti, mezi kterými je i využití virů způsobujících běžná onemocnění. Upozornil na to vědecký server Medical Xpress.

Myšlenka využít viry v boji proti rakovině není nová. Vědci z celého světa zkoumají možnost úpravy běžných virů chřipky nebo rýmy tak, aby napadaly a ničily rakovinné buňky. Tento postup se ukazuje jako velmi úspěšný, a proto je zkoumán na různých virech a typech rakoviny.

„Víme, že můžeme upravit téměř jakýkoli virus pro tento účel. Pokud je virus bezpečný a nezpůsobuje onemocnění, můžeme jej přizpůsobit pro léčbu rakoviny,“ řekl profesor Dr. Shashi Gujar, který na Dalhousieově univerzitě v kanadském Halifaxu zkoumá imunoterapii při léčbě rakoviny.

„Je to úžasná technologie s obrovským potenciálem, ale musíme zajistit její rozvoj podle přísných celosvětově platných pravidel. Tím zajistíme, že výzkum tohoto inovativního způsobu léčby rakoviny bude postupovat správně a že se k pacientům dostane rychleji,“ dodal.

Gujar spolu s kolegy z Paříže a Ottawy vypracoval směrnice pro vývoj a používání virů pro boj proti rakovině, známých jako onkolytické viry. Tyto směrnice byly zveřejněny v odborném časopise Nature Protocols.

Onkolytické viry působí v těle dvěma způsoby – aktivně vyhledávají a ničí rakovinné buňky a zároveň zvyšují odolnost těla proti nádorům.

„Náš imunitní systém rozeznává hrozby velmi specifickým způsobem. Při nákaze virem nebo bakterií je okamžitě rozpozná jako něco cizího, a proto ihned reaguje, aby hrozbu eliminoval,“ vysvětluje Gujar.

Rakovinné buňky však dokážou imunitní systém oklamat, protože se velmi podobají zdravým buňkám, takže je imunitní systém nerozpozná jako cizí a nereaguje na ně. Rakovina se tímto způsobem dokáže „skrývat“ a šířit.

Před několika desetiletími se vědci začali ptát, zda by viry, na které imunitní systém reaguje, mohly být použity k boji proti rakovině. Tento nápad přišel na základě případů onkologických pacientů, jejichž stav se po překonání běžných infekcí zlepšil nebo se úplně vyléčili. Stejný efekt byl pozorován i u pacientů, kteří se zotavili z onemocnění COVID-19.

Dr. Gujar to přirovnal k vakcinaci. „Chcete-li posílit imunitní systém proti koronaviru, použijete vakcínu proti koronaviru. A pokud chcete, aby imunitní systém útočil na rakovinu, pomocí onkolytických virů ho naučíte rozpoznávat rakovinu jako hrozbu,“ vysvětlil.

Onkolytické viry byly dosud schváleny v USA, Číně, Japonsku a Evropě a úspěšně použity k léčbě několika druhů rakoviny, včetně melanomu. V léčbě se používají nebo se zvažují viry způsobující opar (herpes simplex - HSV), reovirus, virus spalniček a adenoviry.

Související

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Britská princezna Kate má rakovinu

Princezna Kate v pátek po mnoha spekulacích prozradila, jaký je její zdravotní stav. Manželka následníka trůnu ve videu, které zveřejnila na sociální síti, oznámila, že jí lékaři diagnostikovali rakovinu. Princezna z Walesu podstupuje chemoterapii. 

Více souvisejících

rakovina Vědci

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 36 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 4 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

Muži hrozilo za zapálení baru v Liberci doživotí. Trest je nakonec nižší

Krajský soud v Liberci ve středu odsoudil pachatele úmyslně založeného požáru, k němuž v lednu došlo v baru v centru města. Čtyřiatřicetiletý muž dostal osmnáctiletý trest odnětí svobody, přičemž mu hrozilo až doživotí. Proti rozsudku se na místě odvolal. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy