Jak porazit rakovinu? Zachránit by nás mohla chřipka nebo rýma

Medicínský výzkum při hledání léčby rakoviny zkoumá různé možnosti, mezi kterými je i využití virů způsobujících běžná onemocnění. Upozornil na to vědecký server Medical Xpress.

Myšlenka využít viry v boji proti rakovině není nová. Vědci z celého světa zkoumají možnost úpravy běžných virů chřipky nebo rýmy tak, aby napadaly a ničily rakovinné buňky. Tento postup se ukazuje jako velmi úspěšný, a proto je zkoumán na různých virech a typech rakoviny.

„Víme, že můžeme upravit téměř jakýkoli virus pro tento účel. Pokud je virus bezpečný a nezpůsobuje onemocnění, můžeme jej přizpůsobit pro léčbu rakoviny,“ řekl profesor Dr. Shashi Gujar, který na Dalhousieově univerzitě v kanadském Halifaxu zkoumá imunoterapii při léčbě rakoviny.

„Je to úžasná technologie s obrovským potenciálem, ale musíme zajistit její rozvoj podle přísných celosvětově platných pravidel. Tím zajistíme, že výzkum tohoto inovativního způsobu léčby rakoviny bude postupovat správně a že se k pacientům dostane rychleji,“ dodal.

Gujar spolu s kolegy z Paříže a Ottawy vypracoval směrnice pro vývoj a používání virů pro boj proti rakovině, známých jako onkolytické viry. Tyto směrnice byly zveřejněny v odborném časopise Nature Protocols.

Onkolytické viry působí v těle dvěma způsoby – aktivně vyhledávají a ničí rakovinné buňky a zároveň zvyšují odolnost těla proti nádorům.

„Náš imunitní systém rozeznává hrozby velmi specifickým způsobem. Při nákaze virem nebo bakterií je okamžitě rozpozná jako něco cizího, a proto ihned reaguje, aby hrozbu eliminoval,“ vysvětluje Gujar.

Rakovinné buňky však dokážou imunitní systém oklamat, protože se velmi podobají zdravým buňkám, takže je imunitní systém nerozpozná jako cizí a nereaguje na ně. Rakovina se tímto způsobem dokáže „skrývat“ a šířit.

Před několika desetiletími se vědci začali ptát, zda by viry, na které imunitní systém reaguje, mohly být použity k boji proti rakovině. Tento nápad přišel na základě případů onkologických pacientů, jejichž stav se po překonání běžných infekcí zlepšil nebo se úplně vyléčili. Stejný efekt byl pozorován i u pacientů, kteří se zotavili z onemocnění COVID-19.

Dr. Gujar to přirovnal k vakcinaci. „Chcete-li posílit imunitní systém proti koronaviru, použijete vakcínu proti koronaviru. A pokud chcete, aby imunitní systém útočil na rakovinu, pomocí onkolytických virů ho naučíte rozpoznávat rakovinu jako hrozbu,“ vysvětlil.

Onkolytické viry byly dosud schváleny v USA, Číně, Japonsku a Evropě a úspěšně použity k léčbě několika druhů rakoviny, včetně melanomu. V léčbě se používají nebo se zvažují viry způsobující opar (herpes simplex - HSV), reovirus, virus spalniček a adenoviry.

Související

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Britská princezna Kate má rakovinu

Princezna Kate v pátek po mnoha spekulacích prozradila, jaký je její zdravotní stav. Manželka následníka trůnu ve videu, které zveřejnila na sociální síti, oznámila, že jí lékaři diagnostikovali rakovinu. Princezna z Walesu podstupuje chemoterapii. 

Více souvisejících

rakovina Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy