Jak porazit rakovinu? Zachránit by nás mohla chřipka nebo rýma

Medicínský výzkum při hledání léčby rakoviny zkoumá různé možnosti, mezi kterými je i využití virů způsobujících běžná onemocnění. Upozornil na to vědecký server Medical Xpress.

Myšlenka využít viry v boji proti rakovině není nová. Vědci z celého světa zkoumají možnost úpravy běžných virů chřipky nebo rýmy tak, aby napadaly a ničily rakovinné buňky. Tento postup se ukazuje jako velmi úspěšný, a proto je zkoumán na různých virech a typech rakoviny.

„Víme, že můžeme upravit téměř jakýkoli virus pro tento účel. Pokud je virus bezpečný a nezpůsobuje onemocnění, můžeme jej přizpůsobit pro léčbu rakoviny,“ řekl profesor Dr. Shashi Gujar, který na Dalhousieově univerzitě v kanadském Halifaxu zkoumá imunoterapii při léčbě rakoviny.

„Je to úžasná technologie s obrovským potenciálem, ale musíme zajistit její rozvoj podle přísných celosvětově platných pravidel. Tím zajistíme, že výzkum tohoto inovativního způsobu léčby rakoviny bude postupovat správně a že se k pacientům dostane rychleji,“ dodal.

Gujar spolu s kolegy z Paříže a Ottawy vypracoval směrnice pro vývoj a používání virů pro boj proti rakovině, známých jako onkolytické viry. Tyto směrnice byly zveřejněny v odborném časopise Nature Protocols.

Onkolytické viry působí v těle dvěma způsoby – aktivně vyhledávají a ničí rakovinné buňky a zároveň zvyšují odolnost těla proti nádorům.

„Náš imunitní systém rozeznává hrozby velmi specifickým způsobem. Při nákaze virem nebo bakterií je okamžitě rozpozná jako něco cizího, a proto ihned reaguje, aby hrozbu eliminoval,“ vysvětluje Gujar.

Rakovinné buňky však dokážou imunitní systém oklamat, protože se velmi podobají zdravým buňkám, takže je imunitní systém nerozpozná jako cizí a nereaguje na ně. Rakovina se tímto způsobem dokáže „skrývat“ a šířit.

Před několika desetiletími se vědci začali ptát, zda by viry, na které imunitní systém reaguje, mohly být použity k boji proti rakovině. Tento nápad přišel na základě případů onkologických pacientů, jejichž stav se po překonání běžných infekcí zlepšil nebo se úplně vyléčili. Stejný efekt byl pozorován i u pacientů, kteří se zotavili z onemocnění COVID-19.

Dr. Gujar to přirovnal k vakcinaci. „Chcete-li posílit imunitní systém proti koronaviru, použijete vakcínu proti koronaviru. A pokud chcete, aby imunitní systém útočil na rakovinu, pomocí onkolytických virů ho naučíte rozpoznávat rakovinu jako hrozbu,“ vysvětlil.

Onkolytické viry byly dosud schváleny v USA, Číně, Japonsku a Evropě a úspěšně použity k léčbě několika druhů rakoviny, včetně melanomu. V léčbě se používají nebo se zvažují viry způsobující opar (herpes simplex - HSV), reovirus, virus spalniček a adenoviry.

Související

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Britská princezna Kate má rakovinu

Princezna Kate v pátek po mnoha spekulacích prozradila, jaký je její zdravotní stav. Manželka následníka trůnu ve videu, které zveřejnila na sociální síti, oznámila, že jí lékaři diagnostikovali rakovinu. Princezna z Walesu podstupuje chemoterapii. 

Více souvisejících

rakovina Vědci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy