Jak se dožít sta let? Vědci přinesli návod, který prý bude fungovat

Dlouhověkost je snem nejednoho z nás. Jak se ale dožít sta let i více? Podle vědců to jde, vyžaduje ale velké oběti.

Profesor Alex Zhavoronkov je přesvědčený, že člověk se může klidně dožít 150 let. Tajemství pokojného stáří se vám ale rozhodně nebude líbit, podle serveru Telegraph vyžaduje totiž velké oběti.

Sám věří tomu, že bude žít nejméně dalších 114 let. Světový expert na stárnutí a na biomedicínské výzkumy se už mnoho let věnuje otázkám dlouhověkosti a zlepšení zdraví. Ve své knize Věčně mladá generace vysvětluje, že pokud budeme následovat jeho rady a "nastartujeme" svá očekávání na dlouhověkost, můžeme se dožít velmi požehnaného věku.

A jak prodloužíte svůj život? Základem je pohyb. Sám Alex každé ráno cvičí jógu, protahuje se, dělá sto kliků, stojky a sedy-lehy. Tím prý chrání svou svalovou hmotu a kostru, což je základním předpokladem dlouhého života.

Jako pes si pak hlídá stravu. Denně spotřebuje 1600 - 1700 kalorií, nejčastěji jí ovoce, zeleninu, jogurty, proteinové tyčinky,pije kafe a příležitostně si dá i jablečný mošt, který kombinuje s prášky cukrovce, aby udržel hladinu glukózy. Také jí hovězí, ačkoli věří tomu, že je otázkou času, než bude maso dělané prakticky jen v laboratořích.

Není to tak dlouho co jeden lotyšský vědec prohlásil, že život se prodlouží, pokud se vzdáme manželství, vztahů, dětí, materiálního vlastnictví, ale i sexu. Podle něj nás to jako lidi velmi oslabuje a příliš rozptyluje, proto bychom s takovými věcmi měli počkat déle - třeba do sedmdesáti. A co si o tom myslí Zhavoronkov? Má podobný názor.

"Zdržovalo by mě to od mých výzkumů. Pokud se chci dožít 150, je manželství moc velkým rozhodnutím. Jste v něm velmi dlouho," řekl vědec. Samotnému se mu stává, že ho očaruje nějaká žena, všichni prý máme touhy, po sexu se prý ale často nudí.

Vědec zašel tak daleko, že v rámci vlastní posedlosti ze sebe udělal pokusného králíka. Sám na sobě testuje různé vitamíny a chemické látky. Otázkou ovšem zůstává, jestli to není právě jeho posedlost, která ho nakonec o život okrade.

Může se to zdát jako nesmysl, ale i dánští vědci tvrdí, že se klidně můžeme dožívat 135 let. Brání nám v tom ale naše mysl. Kdybychom byli přesvědčeni, že můžeme, žili bychom prý mnohem déle.

Sami sobě škůdcem. Podle týmu Rudiho Westendorpa z kodaňské univerzity nežijeme déle, protože si myslíme, že nemůžeme. Přitom je současná doba dožití nejvyšší v historii a stále narůstá. Mohla by být ale ještě vyšší, kdybychom věřili.

Podle dánských vědců se snažíme smířit se smrtí a průměrnou délkou života kolem 80 let, tím si ale nevědomky škodíme. Navíc nevěříme, že se můžeme dožít vyššího věku a umíráme relativně "mladí".

"Je špatné si myslet, že můžeme vzít život našich rodičů a prarodičů a překopírovat ho do svého vlastního," poukazuje doktor Westendorp ve své nové knize. Stejně tak ani doba, které se dožijeme, nebude stejná jako u našich předků.

Dánští akademici navíc tvrdí, že člověk, který se 135 let dožije, už se narodil. Průměrně se doba dožití bude zvyšovat o 6 let každou generaci, prohlašuje Westendorp. Profesor Alex Zhavoronkov přitom před nedávnem prohlásil, že lidé se mohou dožít i 150 let.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé důchodci, senioři Vědci

Aktuálně se děje

před 17 minutami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 54 minutami

před 1 hodinou

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy