Měla to být obyčejná cesta na zápas. 13. říjen 1972 se ale stal pro desítky mladých sportovců, jejich přátele a rodiny osudným. Namísto zářné budoucnosti a kariéry bojovali o přežití poté, co se zřítili na palubě letadla v Andách. Katastrofu přežila jen třetina z nich, a aby se jim to povedlo, museli sníst své přátele. Jejich příběh vstoupil do historie pod označením Zázrak v Andách.
Mladé uruguayské ragbisty z Old Christians Club čekala zářná kariéra. Dařilo se jim ve škole i na hřišti a měli před sebou budoucnost v profesionálním sportu. Jedním z milníků byl i zápas v Chile, kam měli odletět spolu s rodinnými příslušníky z Montevidea v říjnu 1972. Na místo ale nikdy nedorazili.
Let Uruguayan Air Force 571 s 45 lidmi na palubě odstartoval ve čtvrtek 12. října 1972 z Montevidea do Santiaga de Chile. Kvůli špatnému počasí ale musel přistát v Mendoze v Argentině, kde posádka strávila noc. Následující den, v pátek 13. října, let pokračoval, kvůli špatnému počasí ale stroj nemohl vzlétnout natolik, aby přeletěl Andy.
Piloti proto zvolili náhradní trasu a v domnění, že pohoří úspěšně přeletěli, stočili stroj na sever do hor a začali klesat. V tu chvíli ale před sebou uviděli útes, kterému se už nedokázali vyhnout. Utrhl se ocas letounu, po chvíli levé křídlo a o útes dál to pravé.
Zbytek letadla dopadl na prudký svah a sjel po něm, dokud se nezabořil do ledovce. Jeden z pilotů a několik členů posádky na místě okamžitě zemřeli, druhý pilot a další část posádky podlehli zraněním během několika hodin.
Poté, co se stroj ztratil dispečerům, začalo rozsáhlé pátrání. Problém byl v tom, že bílé letadlo nebylo na sněhu prakticky vůbec vidět. A počasí se neuklidňovalo. Přeživší si situaci dobře uvědomovali a bylo jim jasné, že na záchranu mohou čekat několik dní. V troskách letadla proto zřídili provizorní ubytování a spočítali zásoby. Měli pouze několik lahví vína, pár tabulek čokolády, a rádio, kterým mohli poslouchat informace z vnějšího světa, ale nemohli na ně nijak odpovídat.
Deset dní po ztroskotání se z vysílání dozvěděli, že pátrání po nich bylo ukončeno. Zásoby se prudce tenčili a naděje na záchranu uhasínala. Nando Parrado proto přišel s nápadem na snědení mrtvých lidí. A i když byli všichni cestující silně věřící, neměli jinou možnost. Aby přežili, museli sníst mrtvé přátele, piloty i členy rodiny. Vzhledem k nedostatku ohně jedli jejich ostatky syrové.
16 dní po katastrofě přišla další rána. Z útesu se utrhla lavina, která trosky letadla zasypala. Zahynulo dalších osm lidí a zbytek byl pohřben pod masou sněhu v letadle. Vyhrabat se jim povedlo po dlouhých třech dnech.
Během 60 dní postupně zemřelo celkem 29 lidí, většinou na omrzliny, podchlazení a podvýživu. Nando se proto spolu s dalšími dvěma přáteli Robertem Canessou a Nandem Parradou rozhodli přejít Andy směrem na Západ. Podle mapy, kterou našli v letadle, se domnívali, že znají cestu do civilizace, po dvou dnech ale zjistili, že jsou jinde, než si původně mysleli. Přesto pokračovali v cestě a během 10 dní ušli 70 kilometrů, než narazili na civilizaci, ranč Los Matienes.
Majitel okamžitě zavolal pomoc a pátrání se rozjelo nanovo. Během dvou dní byli všichni přeživší zachráněni a převezeni do nemocnice v Santiagu. Na tiskové konferenci následně popsali hrůznou cestu vedoucí k jejich záchraně.
Ze 45 lidí přežilo tragédii pouze 16 z nich. Aby se zahránili, byli nuceni sníst syrové lidské maso mrtvých pasažérů. Nikdo ze zachráněných ale na tragédii nedokáže zapomenout a každoročně se sjíždí na místo havárie, aby uctili 29 mrtvých lidí, kteří jim zachránili život. Na motivy tohoto příběhu byl v roce 1993 natočen film pod českým názvem Přežít.
Související

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Extrémní počasí si za 50 let vyžádalo dva miliony mrtvých, způsobilo škody za biliony dolarů
Aktuálně se děje
před 35 minutami

EU tlačí na Čínu. Chce, aby Si Ťin-pching přiměl Putina ukončit válku
před 1 hodinou

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky
před 1 hodinou

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty
před 2 hodinami

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno před 2 hodinami

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
před 4 hodinami

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 5 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
včera

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
včera

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
včera

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
včera

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
včera

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
včera
Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
Letní sezóna přináší výrazný nárůst infekčních onemocnění. Klíšťová encefalitida, spalničky i virová hepatitida A podle mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánky Čechové ohrožují stále více lidí, zejména kvůli nízké proočkovanosti a podcenění prevence. Letos bylo v Česku zaznamenáno již 928 případů hepatitidy A, kvůli které zemřelo už deset lidí. Roste i výskyt svrabu. Nejhorší situace je v Praze, kde hygienici řeší více než 300 případů žloutenky typu A.
Zdroj: Jakub Jurek