Bude Antarktida zelená? Vědci popsali, co se na kontinentu děje

Britský tým vědců, který mapoval povrch Antarktidy, objevil přes tající sníh mikroskopické řasy. Podle odborníků to způsobuje změna klimatu a může jít o začátek nového ekosystému na tomto kontinentu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Fotografie od české expedice vědců na Antarktidě
doporučujeme

Biologové z University of Cambridge pozorovali v průběhu šesti let zelené řasy, které se začaly objevovat na povrchu Antarktidy. Díky datům ze satelitu získali první rozsáhlou mapu řas, která bude použita jako výchozí hodnota k posuzování rychlosti, jak se kontinent mění v důsledku klimatických změn.

Jednobuněčné organismy některá místa pokrývají s takovou hustotou, že podle časopisu Nature Communications jsou vidět i z vesmíru. Podle vědců se díky klimatickým změnám můžeme dočkat zelené Antarktidy, která potenciálně nabídne potravu jiným druhům.

Výzkum potvrdil spojení řas a bakterií. „Je to komunita, která by mohla potenciálně vytvořit nová útočiště. Vidíme začátek nového ekosystému,“ řekl vedoucí výzkumu Matt Davey pro Guardian.

Většina zelených řas byla nalezena na místech, která zažila vliv nejextrémnějšího tepla, které zde kdy bylo naměřeno. Jednalo se o nízko položené ostrůvky na severu Antarktidy. Ačkoliv i v chladnějších oblastech zpozorovali zeleň, jednalo se o mechy a lišejníky, které rostou velmi pomalu ve srovnání s řasami. Vědci mají v plánu mapovat i červené a oranžové řasy a albedo sněhu vlivem oteplování.

Albedo vyjadřuje množství světla odraženého k množství světla dopadajícího, které je závislé na barvě a pomáhá ochlazovat planetu. Albeda sněhu mohou být až 90 %, v porovnání s oceány, které mají albedo pod 10 %. Pokud se oblast pokrytá sněhem oteplí, sníh začne tát, čímž se sníží albedo, což vede k dalšímu tání (zpětná vazba albeda ledu) a Země se více otepluje.

„V budoucnu uvidíme další sněžné květy,“ uvedl autor studie Andrew Gray a dodal, že zatím není jasné, jak významný dopad na naši planetu ubývání albeda má.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová studie srovnala covid-19 s chřipkou. Výsledky jsou jednoznačné, tvrdí…

25.05.2020 22:04 Aktualizováno Američtí vědci zkoumali míru úmrtnosti u covid-19 a srovnali ji s chřipkou. Tvrdí, že podle…

Vědci objevili velmi zvláštní druh zvířete. Zřejmě je jediný na světě

25.05.2020 22:01 Aktualizováno Záběry pořízené kamerovým štábem, který měl pro BBC natočit sérii dokumentů o divočině, odhalily…

Virem SARS-CoV-2 se nakazí spíš dospělý než dítě, ukazují data

25.05.2020 15:55 Předběžná studie britských vědců, která má pomoci při debatě, zda znovu otevřít školy uvádí, že…

Olomoučtí vědci vyvinuli speciální nanokuličky, pomáhají odhalit covid-19

25.05.2020 14:03 Olomoučtí vědci vyvinuli miniaturní částice s magnetickým jádrem a tenkou křemennou slupkou na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy