Bude Antarktida zelená? Vědci popsali, co se na kontinentu děje

Britský tým vědců, který mapoval povrch Antarktidy, objevil přes tající sníh mikroskopické řasy. Podle odborníků to způsobuje změna klimatu a může jít o začátek nového ekosystému na tomto kontinentu.

Fotografie od české expedice vědců na Antarktidě
doporučujeme

Biologové z University of Cambridge pozorovali v průběhu šesti let zelené řasy, které se začaly objevovat na povrchu Antarktidy. Díky datům ze satelitu získali první rozsáhlou mapu řas, která bude použita jako výchozí hodnota k posuzování rychlosti, jak se kontinent mění v důsledku klimatických změn.

Jednobuněčné organismy některá místa pokrývají s takovou hustotou, že podle časopisu Nature Communications jsou vidět i z vesmíru. Podle vědců se díky klimatickým změnám můžeme dočkat zelené Antarktidy, která potenciálně nabídne potravu jiným druhům.

Výzkum potvrdil spojení řas a bakterií. „Je to komunita, která by mohla potenciálně vytvořit nová útočiště. Vidíme začátek nového ekosystému,“ řekl vedoucí výzkumu Matt Davey pro Guardian.

Většina zelených řas byla nalezena na místech, která zažila vliv nejextrémnějšího tepla, které zde kdy bylo naměřeno. Jednalo se o nízko položené ostrůvky na severu Antarktidy. Ačkoliv i v chladnějších oblastech zpozorovali zeleň, jednalo se o mechy a lišejníky, které rostou velmi pomalu ve srovnání s řasami. Vědci mají v plánu mapovat i červené a oranžové řasy a albedo sněhu vlivem oteplování.

Albedo vyjadřuje množství světla odraženého k množství světla dopadajícího, které je závislé na barvě a pomáhá ochlazovat planetu. Albeda sněhu mohou být až 90 %, v porovnání s oceány, které mají albedo pod 10 %. Pokud se oblast pokrytá sněhem oteplí, sníh začne tát, čímž se sníží albedo, což vede k dalšímu tání (zpětná vazba albeda ledu) a Země se více otepluje.

„V budoucnu uvidíme další sněžné květy,“ uvedl autor studie Andrew Gray a dodal, že zatím není jasné, jak významný dopad na naši planetu ubývání albeda má.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu

23.09.2020 07:45 Čeští vědci úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp…

Jsou děti opravdu vysoce infekční? Nová studie zjistila, kdo covid přenáší…

22.09.2020 22:03 Aktualizováno Dlouhé měsíce se spekulovalo o tom, která věková skupina lidí je z hlediska šíření nového typu…

Negativním testem to nekončí. U vyléčených z covidu se objevuje dlouhodobá…

22.09.2020 14:10 Nový koronavirus byl poprvé detekován začátkem letošního roku a vědci po celém světě započali…

Život na Venuši? Profesorka rozebrala nedávný překvapivý objev

22.09.2020 00:01 NÁZOR - Venuši, sesterské planetě Země, nebyla při hledání života přikládána velká pozornost,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama