Přední světoví odborníci na klima před konferencí COP26 upozorňují, že limit zvýšení globální teploty o 1,5 stupně Celsia není nahodilý politický konstrukt, o kterém je možné se dohadovat. Hodnota, vytyčená jako jeden z cílů pařížské klimatické smlouvy, podle nich naopak představuje zásadní fyzikální hranici pro zemské klima, napsal dnes list The Guardian.
"Zvýšení (teploty) o 1,5 stupně Celsia není nahodilé číslo, není to politické číslo. Je to hranice planety. Každý další zlomek stupně je nebezpečný," řekl šéf Postupimského institutu pro výzkum dopadů klimatu a jeden z předních světových odborníků na tuto problematiku Johan Rockström.
Zvýšení teploty o více než 1,5 stupně Celsia podle experta mnohonásobně zvyšuje riziko nevratných změn klimatu. Jde například o ztrátu arktické letní ledové pokrývky, což by přispělo ke zrychlení oteplování, či o nevratné změny pro Golfský proud. Ten ovlivňuje klima na celé planetě a přináší teplou vodu k Evropě. Jeho nevratné změny by znamenaly hrozbu narušení zemědělské produkce, zaplavení nízko položených oblastí i devastaci biodiverzity, upozornil Rockström.
"Jde o opravdovou vědu - je to opravdové číslo. Říkáme to s velkou důvěrou," řekl Rockström. Dostát závazkům pařížské úmluvy je ale podle něj možné. "Je to něco, čeho bychom se rozhodně měli snažit dosáhnout," dodal.
Rockströmova varování podporují i další přední odborníci na změnu klimatu. Mark Maslim z londýnské univerzity UCL uvedl, že svět čekají zásadní klimatické změny i v případě, že se limit 1,5 stupně podaří dodržet. Šéf výzkumu Granthamova institutu na Královské univerzitě v Londýně Joeri Rogelj připomíná, že podle vědeckých poznatků se riziko změn klimatu výrazně zvyšuje mezi oteplením o 1,5 a dvěma stupni Celsia.
Pařížská úmluva OSN o změnách klimatu, která byla uzavřena 12. prosince 2015, vstoupila v platnost v listopadu 2016. Podle dokumentu, který nahradil takzvaný Kjótský protokol, se má oteplování udržet pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. OSN ale v nedávné zprávě varovala, že současné závazky na snižování emisí skleníkových plynů povedou k růstu teploty na Zemi o 2,7 stupně Celsia do konce století.
Dodržení závazků plynoucích z pařížské smlouvy projednají od neděle ve Skotsku světoví lídři na konferenci OSN o změnách klimatu COP26. V Římě dnes zároveň začíná dvoudenní summit skupiny velkých světových ekonomik G20, na kterém hlavy států a vlád těchto zemí projednají kromě zotavení ekonomiky po pandemii covidu-19 i klima.
Zatímco dodržení limitu 1,5 stupně má ambice naplnit například Evropská unie, Británie či Spojené státy, proti závazkům pařížské smlouvy se staví mimo jiné Čína, Saúdská Arábie nebo Rusko, připomíná The Guardian.
Související

Summit v Glasgow klimatickou krizi nevyřešil, ale to nebyl ani účel, zní z EU

Klimatická dohoda je pokrokem, ale nestačí, uvedl generální tajemník OSN
COP 26 (klimatická konference Glasgow) , Klimatické změny
Aktuálně se děje
včera

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
včera

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
včera

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých
včera

Západ uděláme opět velkým, prohlásila Meloniová v Bílém domě. Zabíjení musí přestat, vzkázal Trump Rusku
včera

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu
včera

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví
včera

Mariupol pod ruskou okupací: Vyvlastňování majetku, nátlak a ztráta identity
včera

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj
včera

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni
včera

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu
včera

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
včera

Našlo lidstvo mimozemský život? Teplý oceán na exoplanetě podle vědců zřejmě překypuje životem
včera

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
včera

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích
včera

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě
včera

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica
včera

Tragická nehoda v Praze. Tramvaj srazila chlapce, oživit se ho nepodařilo
včera

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
včera

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron
včera
Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zdroj: Jakub Jurek