Klimatická dohoda je pokrokem, ale nestačí, uvedl generální tajemník OSN

Klimatická dohoda z Glasgow je důležitým krokem vpřed, nebyla ale kolektivní politická vůle, aby se překonaly některé hluboké rozpory. V první reakci na výsledek dvoutýdenní klimatické konference v Británii to dnes uvedl generální tajemník OSN António Guterres. Podle něj výsledek nestačí a je třeba přejít v boji za záchranu klimatu do "nouzového režimu". Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová na twitteru napsala, že skutečná práce na záchraně klimatu se odehrává mimo zasedací sály. Konferenci shrnula slovy: "Bla, bla, bla."

"Schválené texty jsou kompromisem. Odrážejí zájmy, podmínky, rozpory a stav politické vůle v dnešním světě," uvedl v první reakci Guterres, generální tajemník organizace, která konferenci COP26 pořádala. "Učinili důležité kroky, ale kolektivní politická vůle bohužel nestačila na překonání některých hlubokých rozporů," dodal. "Nestačí to. Je na čase přejít do nouzového režimu," napsal na twitteru.

Výkonná ředitelka ekologické organizace Greenpeace Jennifer Morganová ve vyjádření kritizovala kompromis, který se dostal na poslední chvíli do glasgowské dohody na návrh Indie. V konečném znění se hovoří o postupné redukci užívání uhlí k výrobě elektrické energie, zatímco v původním návrhu se hovořilo o omezování až k úplnému zavržení spalování uhlí k energetickým účelům k určitému datu. "Změnili slovo, ale nemohou změnit signál, který vychází z této konference COP, a to že éra uhlí končí," uvedla Morganová.

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová na twitteru napsala, že klimatická konference COP26 skončila. "Tady máte stručné shrnutí: Bla, bla bla," uvedla. "Ale opravdová práce pokračuje mimo tyto sály. A nikdy se nevzdáme, nikdy," dodala aktivistka, která inspirovala rozsáhlé demonstrace za důslednější ochranu klimatu.

The #COP26 is over. Here’s a brief summary: Blah, blah, blah.But the real work continues outside these halls. And we will never give up, ever. https://t.co/EOne9OogiR

— Greta Thunberg (@GretaThunberg) November 13, 2021

Britský předseda COP26 Alok Sharma uvedl, že lze s důvěrou říci, "že jsme udrželi 1,5 stupně na dosah". "Jeho pulz je ale slabý a přežije jen, pokud dodržíme naše sliby," dodal.

Dohoda z Glasgow potvrzuje dlouhodobý cíl vyplývající z dohody z Paříže, která vstoupila v platnost v roce 2016, kterým je globální oteplování pod hranicí dvou stupňů Celsia nad úrovní z předindustriální éry, ideálně pak pod 1,5 stupně.

"Doufám, že budeme zpětně na COP26 v Glasgow pohlížet jako na začátek konce klimatické změny a já osobně budu dál neúnavně pracovat, abychom tohoto cíle dosáhli," uvedl premiér hostitelské země Boris Johnson. Dnešní dohodu označil za "velký krok kupředu". "Máme první mezinárodní dohodu na postupném omezení uhlí a plán na omezení globálního oteplování na 1,5 stupně," dodal.

Zklamání naopak vyjádřila skotská premiérka Nicola Sturgeonová, neboť se podle ní některé klíčové pasáže "v posledních hodinách rozmělnily".

"Je to dobrá dohoda pro svět," řekl agentuře AP zmocněnec USA pro otázky změn klimatu John Kerry. "Má pár problémů, ale vcelku je to velmi dobrá dohoda," dodal.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že dohoda schválená v Glasgow "udržela na živu cíle pařížské dohody tím, že nám dala šanci omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia". Podle ní ale stále zbývá udělat "mnoho těžké práce".

Také podle vyslankyně Marshallových ostrovů Tiny Stegeové není dohoda "dokonalá". "Je to ale skutečný pokrok a některé části glasgowského balíčku jsou pro mou zemi záchranným lanem," řekla zástupkyně ostrovní země v Oceánii, kterou ohrožuje stoupající hladina světových moří.

Aminas Šaunaová, ministryně životního prostředí dalšího ostrovního státu, Malediv, uvedla, že dohoda je pokrokem, ale "není v souladu s naléhavostí a rozměry problému", kterého se týká.

Související

Konvoj OSN

Izraelská armáda střílela na humanitární vůz OSN

Humanitární vůz Organizace spojených národů byl v úterý večer v Pásmu Gazy zasažen palbou izraelské armády, oznámil ve středu mluvčí OSN. V reakci na tento incident Světový potravinový program (WFP) okamžitě pozastavil pohyb svých zaměstnanců v této oblasti.  

Více souvisejících

OSN COP 26 (klimatická konference Glasgow) Klimatické změny Greta Thunbergová (aktivistka)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

před 4 hodinami

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan připustil, že výhrůžky školám přicházejí ze zahraničí

Začátek školního roku poznamenala hrozba vůči školám v Česku a na Slovensku. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) i z poznatků vyměněných s partnery vyplývá, že jde o koordinovaný útok, který má velmi pravděpodobně zahraniční původ. Uvedl to ve čtvrtek v pořadu Události, komentáře. 

včera

včera

Zelenskyj vyjednal v Německu další samohybné houfnice pro Ukrajinu

Německo poskytne Ukrajině dalších 12 samohybných houfnic v celkové hodnotě 150 milionů eur, oznámil v pátek německý ministr obrany Boris Pistorius. Uvedla to agentura Ukrinform.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy