Summit v Glasgow klimatickou krizi nevyřešil, ale to nebyl ani účel, zní z EU

Klimatická konference OSN v Glasgow (COP26) klimatickou krizi nevyřešila, ale to nebylo ani není účelem. Při jednání v Evropském parlamentu ve Štrasburku to dnes řekl eurokomisař Frans Timmermans, který se účastnil summitu jako vyjednavač za Evropskou unii.

Timmermans vyzdvihl, že v Glasgow byl jasně potvrzen cíl dřívější pařížské klimatické dohody udržet nárůst globální teploty pod 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální éře a že se země zavázaly k omezování uhlí. Mnozí europoslanci při debatě vyjádřili politování, že summitu se osobně nezúčastnili nejvyšší představitelé největších světových znečišťovatelů, jako je Čína a Rusko.

"Nyní máme globální konsenzus, že musíme omezit klimatické změny na 1,5 stupně," sdělil Timmermans. "Teď se to zdá jako samozřejmost, ale ještě deset dní před začátkem (summitu v Glasgow) byla mantra dva stupně," doplnil.

"Poprvé se země také shodly, že se otočí zády k uhlí a dotacím na fosilní paliva (...) Éra uhlí končí," podtrhl eurokomisař.

"COP26 představuje významný krok vpřed, ale je před námi mnoho práce (...), abychom zajistili bezpečnou budoucnost pro lidi na planetě," sdělil k závěrům jednání v Glasgow Anže Logar, ministr zahraničních věcí Slovinska, které nyní předsedá EU.

Potvrzení závazku 1,5 stupně dnes v debatě kvitovali mnozí europoslanci a zaznělo, že Evropská unie může jít příkladem pro zbytek světa se svými programy, jako jsou Zelená dohoda pro Evropu, v níž si EU stanovila cíl dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality, a legislativní balíček Fit for 55, jehož cílem je snížení emisí o 55 procent do roku 2030 oproti roku 1990. Mnoho evropských zákonodárců pak kritizovalo, že se summitu osobně nezúčastnili nejvyšší představitelé Ruska a Číny a že snahy o boj s klimatickými změnami některých zemí, zejména Číny a Indie, nejsou dostatečné.

"Přijeli jsme do Glasgow jako EU s Fit for 55, ale kde jsou Čína, Indie, Austrálie, Rusko nebo dokonce USA s jejich programem na podporu infrastruktury v objemu několika bilionů dolarů? A my přijíždíme s utažením opasků," uvedl český europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Pochybnosti, že se skutečně podaří dosáhnout cíle omezit nárůst teplot pod úrovní 1,5 stupně, vyjádřila Marie Toussaintová z parlamentní frakce Zelených. "Jsme daleko od 1,5 stupně, míříme k tomu, že to bude přes dva stupně," řekla francouzská europoslankyně. Že svět i přes závazky do roku 2030 učiněné v Glasgow spěje k nárůstu teplot o 2,4 stupně Celsia, tvrdí i nedávno zveřejněná zpráva vědecké iniciativy Climate Action Tracker.

Proti současným klimatickým snahám EU pak ostře vystoupili poslanci za frakci, kterou tvoří nacionalistická a euroskeptická politická uskupení. Poukazovali, že snahy o omezení emisí, příklon k elektromobilům a zvyšování zdaňování benzínu a nafty by mohlo ohrozit konkurenceschopnost EU v situaci, kdy zbytek světa nebude v jejích snahách následovat, a dopadnout na nejchudší evropské občany.

Související

Frans Timmermans

Frans Timmermans rezignoval na funkci evropského komisaře pro klima

Evropský komisař pro klima Frans Timmermans oznámil dnes svou rezignaci na svou funkci, protože plánuje kandidovat v nadcházejících předčasných parlamentních volbách v Nizozemsku v listopadu. Uvedla to Evropská komise (EK) ve svém prohlášení. Náplň práce a agendu týkající se klimatu, kterou Timmermans vedl jako výkonný místopředseda Evropské komise, převezme jeho kolega Maroš Šefčovič ze Slovenska.
Frans Timmermans

Timmermans zřejmě skončí v unijní politice. Chce kandidovat v Nizozemsku

Frans Timmermans zřejmě opustí pozici místopředsedy Evropské komise a pokusí se o návrat do nizozemské politiky. Hodlá se totiž ucházet o post volebního lídra levicové koalice složené ze Strany práce a Zelené levice. Nizozemí čekají v listopadu předčasné volby po pádu vlády Marka Rutteho. 

Více souvisejících

Frans Timmermans EU (Evropská unie) evropský parlament COP 26 (klimatická konference Glasgow) Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy