Klimatická konference OSN v Glasgow (COP26) klimatickou krizi nevyřešila, ale to nebylo ani není účelem. Při jednání v Evropském parlamentu ve Štrasburku to dnes řekl eurokomisař Frans Timmermans, který se účastnil summitu jako vyjednavač za Evropskou unii.
Timmermans vyzdvihl, že v Glasgow byl jasně potvrzen cíl dřívější pařížské klimatické dohody udržet nárůst globální teploty pod 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální éře a že se země zavázaly k omezování uhlí. Mnozí europoslanci při debatě vyjádřili politování, že summitu se osobně nezúčastnili nejvyšší představitelé největších světových znečišťovatelů, jako je Čína a Rusko.
"Nyní máme globální konsenzus, že musíme omezit klimatické změny na 1,5 stupně," sdělil Timmermans. "Teď se to zdá jako samozřejmost, ale ještě deset dní před začátkem (summitu v Glasgow) byla mantra dva stupně," doplnil.
"Poprvé se země také shodly, že se otočí zády k uhlí a dotacím na fosilní paliva (...) Éra uhlí končí," podtrhl eurokomisař.
"COP26 představuje významný krok vpřed, ale je před námi mnoho práce (...), abychom zajistili bezpečnou budoucnost pro lidi na planetě," sdělil k závěrům jednání v Glasgow Anže Logar, ministr zahraničních věcí Slovinska, které nyní předsedá EU.
Potvrzení závazku 1,5 stupně dnes v debatě kvitovali mnozí europoslanci a zaznělo, že Evropská unie může jít příkladem pro zbytek světa se svými programy, jako jsou Zelená dohoda pro Evropu, v níž si EU stanovila cíl dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality, a legislativní balíček Fit for 55, jehož cílem je snížení emisí o 55 procent do roku 2030 oproti roku 1990. Mnoho evropských zákonodárců pak kritizovalo, že se summitu osobně nezúčastnili nejvyšší představitelé Ruska a Číny a že snahy o boj s klimatickými změnami některých zemí, zejména Číny a Indie, nejsou dostatečné.
"Přijeli jsme do Glasgow jako EU s Fit for 55, ale kde jsou Čína, Indie, Austrálie, Rusko nebo dokonce USA s jejich programem na podporu infrastruktury v objemu několika bilionů dolarů? A my přijíždíme s utažením opasků," uvedl český europoslanec Alexandr Vondra (ODS).
Pochybnosti, že se skutečně podaří dosáhnout cíle omezit nárůst teplot pod úrovní 1,5 stupně, vyjádřila Marie Toussaintová z parlamentní frakce Zelených. "Jsme daleko od 1,5 stupně, míříme k tomu, že to bude přes dva stupně," řekla francouzská europoslankyně. Že svět i přes závazky do roku 2030 učiněné v Glasgow spěje k nárůstu teplot o 2,4 stupně Celsia, tvrdí i nedávno zveřejněná zpráva vědecké iniciativy Climate Action Tracker.
Proti současným klimatickým snahám EU pak ostře vystoupili poslanci za frakci, kterou tvoří nacionalistická a euroskeptická politická uskupení. Poukazovali, že snahy o omezení emisí, příklon k elektromobilům a zvyšování zdaňování benzínu a nafty by mohlo ohrozit konkurenceschopnost EU v situaci, kdy zbytek světa nebude v jejích snahách následovat, a dopadnout na nejchudší evropské občany.
Související
Frans Timmermans rezignoval na funkci evropského komisaře pro klima
Timmermans zřejmě skončí v unijní politice. Chce kandidovat v Nizozemsku
Frans Timmermans , EU (Evropská unie) , evropský parlament , COP 26 (klimatická konference Glasgow) , Klimatické změny
Aktuálně se děje
včera
Vláda rozhodla o budoucnosti lékařských pohotovostí. Změní se zřizovatel
včera
Obnovit vztahy mezi Ruskem a USA je nemožné. Kyjev je pomyslným klínem mezi velmocemi
včera
Francii se hackeři mstí za zatčení šéfa Telegramu. Stopy míří k Rusům či islamistům
včera
Vítězný plán pro Ukrajinu? První ho bude znát Biden, naznačil Zelenskyj
včera
Zapeklitý případ turisty z OC Chodov. Policie přiznala, že ho nadále vyšetřuje
včera
Ukrajina stále počítá i se scénářem invaze dalšího nepřítele. Mohla by vést i do Černobylu
včera
Policie řešila hrozbu útoku na ostravské univerzitě. Muže zadržela zásahovka
včera
Železničáři se připravují na extrémní počasí. Na cestující se obrátili s prosbou
včera
Scholz chce ukončit ruskou invazi, vyzval k uspořádání dalšího mírového summitu
včera
Britská armáda kvůli výcviku ukrajinských vojáků nestíhá cvičit ty své
včera
Hrozí povodně jako v letech 1997 a 2002, připustil Hladík. Česko se připravuje
včera
Schrödingerův šéf parlamentu jako dědictví Petra Pellegriniho. Slovensku hrozí ještě větší odklon od Západu
včera
V EU má právní ochranu více než 4,1 milionu uprchlíků z Ukrajiny
včera
Masivní injekce pro Ukrajinu? Kyjev by mohl dostat pomoc za 1,1 miliardy dolarů
včera
Není pomoc jako pomoc. Kdo skutečně podporuje ruskou snahu o zničení Ukrajiny?
včera
Rusko opět hrozí Západu reakcí, pokud Ukrajině útočit na cíle hluboko na ruském území
včera
Rusko se bouří. Nelíbí se mu, jak se o něm hovoří v USA
včera
Extrémní srážky a o víkendu i povodně. Meteorologové vydali jasné varování
včera
Papež František přicestoval do Singapuru
včera
Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?
Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.
Zdroj: Jakub Jurek