Nejsme si jisti, že vakcína proti covid-19 někdy bude, tvrdí lékař

USA v posledních týdnech prohlašují, že vakcínu proti covid-19 budou mít k dispozici do června příštího roku, ale Velká Británie je obezřetnější. Začátkem týdne zástupce hlavního lékaře Jonathan Van-Tam řekl: „Nejsme si jistí, že vakcína někdy bude“.

Experimentální léčba možných kandidátů vakcín na covid-19 byla zahájena po celém světě. Oxfordská univerzita v současné době hledá 10 000 dobrovolníků pro další fázi výzkumu, ale v otázkách dostupnosti široké veřejnosti jsou mnohem opatrnější. Ideální vakcína by měla chránit před virem, zabránit dalšímu šíření a být bezpečná, ale již v minulosti jsme se přesvědčili, že vývoj a následné aplikování široké veřejnosti není nic jednoduchého.

Téměř po 40 ti letech a 32 miliónech úmrtí není vakcína na HIV stále k dispozici, ale podle odborníků jsou vyhlídky u vakcíny covid-19 lepší, protože podle dostupných informací nemá tak vysokou úroveň mutace, jako HIV. V minulých letech svět zasáhly dva koronaviry SARS a MERS, ale vyvinuté vakcíny nebyly účinné.

Právě díky epidemiím SARS a MERS nezačínají vědci ve vývoji nové vakcíny proti covid-19 í od nuly a mohlo by to vědcům poskytnout základ pro vývoj účinného očkování. Problém, který se ukázal jako klíčový je v dlouhodobé imunitě, protože koronaviry obecně neposkytují dlouhodobé protilátky.

Vědci z Oxfordu analyzovali krev pacientů, kteří prodělali onemocnění covid-19 a zjistili, že ačkoliv byl obsah protilátek vysoký, hodnoty se začali snižovat. „Pokud hodnoty klesají v případě vytvoření přirozených protilátek, jak se bude chovat vakcína? Možná lépe, ale to nevíme,“ uvedl Stanley Perlman, který se věnuje studii virů SARS, MERS a SARS-CoV-2.

„Bude těžší se zbavit covida než neštovic“, řekl Larry Brilliant, generální ředitel Pandefense Advisory, který vedl program eradikace pravých neštovic. Podle Brillianta bylo zřejmé, kdo se nakazil neštovicemi, kdežto covid-19 mohou lidé šířit nevědomky a dodává, že pokud virus zuří v jedné zemi jsou i ostatní země ohroženy. „Ping-pong tam a zpět v čase a geografii,“ uvedl Brilliant pro Guardian. Podle jeho slov je třeba globální dohoda, která jasně stanoví, co dělat v případě, že vakcína k dispozici nebude.

Když Boris Johnson ohlásil na tiskové konferenci, že vakcína není zaručena, souhlas vyslovil i jeho hlavní poradce Patrick Vallance a na výrok Johnsona reagoval slovy, „Ale byl bych překvapen, kdybychom skončili s prázdnou.“

Související

Více souvisejících

očkování Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy