Nejsme si jisti, že vakcína proti covid-19 někdy bude, tvrdí lékař

USA v posledních týdnech prohlašují, že vakcínu proti covid-19 budou mít k dispozici do června příštího roku, ale Velká Británie je obezřetnější. Začátkem týdne zástupce hlavního lékaře Jonathan Van-Tam řekl: „Nejsme si jistí, že vakcína někdy bude“.

Ilustrační foto
doporučujeme

Experimentální léčba možných kandidátů vakcín na covid-19 byla zahájena po celém světě. Oxfordská univerzita v současné době hledá 10 000 dobrovolníků pro další fázi výzkumu, ale v otázkách dostupnosti široké veřejnosti jsou mnohem opatrnější. Ideální vakcína by měla chránit před virem, zabránit dalšímu šíření a být bezpečná, ale již v minulosti jsme se přesvědčili, že vývoj a následné aplikování široké veřejnosti není nic jednoduchého.

Téměř po 40 ti letech a 32 miliónech úmrtí není vakcína na HIV stále k dispozici, ale podle odborníků jsou vyhlídky u vakcíny covid-19 lepší, protože podle dostupných informací nemá tak vysokou úroveň mutace, jako HIV. V minulých letech svět zasáhly dva koronaviry SARS a MERS, ale vyvinuté vakcíny nebyly účinné.

Právě díky epidemiím SARS a MERS nezačínají vědci ve vývoji nové vakcíny proti covid-19 í od nuly a mohlo by to vědcům poskytnout základ pro vývoj účinného očkování. Problém, který se ukázal jako klíčový je v dlouhodobé imunitě, protože koronaviry obecně neposkytují dlouhodobé protilátky.

Vědci z Oxfordu analyzovali krev pacientů, kteří prodělali onemocnění covid-19 a zjistili, že ačkoliv byl obsah protilátek vysoký, hodnoty se začali snižovat. „Pokud hodnoty klesají v případě vytvoření přirozených protilátek, jak se bude chovat vakcína? Možná lépe, ale to nevíme,“ uvedl Stanley Perlman, který se věnuje studii virů SARS, MERS a SARS-CoV-2.

„Bude těžší se zbavit covida než neštovic“, řekl Larry Brilliant, generální ředitel Pandefense Advisory, který vedl program eradikace pravých neštovic. Podle Brillianta bylo zřejmé, kdo se nakazil neštovicemi, kdežto covid-19 mohou lidé šířit nevědomky a dodává, že pokud virus zuří v jedné zemi jsou i ostatní země ohroženy. „Ping-pong tam a zpět v čase a geografii,“ uvedl Brilliant pro Guardian. Podle jeho slov je třeba globální dohoda, která jasně stanoví, co dělat v případě, že vakcína k dispozici nebude.

Když Boris Johnson ohlásil na tiskové konferenci, že vakcína není zaručena, souhlas vyslovil i jeho hlavní poradce Patrick Vallance a na výrok Johnsona reagoval slovy, „Ale byl bych překvapen, kdybychom skončili s prázdnou.“

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vyvrací zažitý mýtus: Jeden psí rok není 7 lidských. Ve dvou letech…

06.07.2020 22:10 Aktualizováno Jednoduché pravidlo sedmi psích let na jeden lidský není podle odborníků přesné. Aplikace těchto…

Lidstvo vzhlíží k Marsu. Vědec spočítal, kolik lidí je třeba k jeho…

06.07.2020 20:20 Otázka možné kolonizace planety Mars je předmětem nejedné vědecké hypotézy. Především povrchové…

Plíce Evropy nenávratně mizí. Těžba dřeva stoupá, ohrožuje klimatickou…

06.07.2020 10:04 Lesy hrají v koloběhu uhlíku nezastupitelnou úlohu, ale kvůli zvýšené těžbě dřeva v Evropě mohou…

Vědci zjistili, že milovníci katastrofických a postapokalyptických filmů…

05.07.2020 20:18 Jeden kontakt a smrtelný virus se přenese. V americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy