Se sportovními akcemi se možná v budoucnu rozloučíme, tvrdí studie. Tentokrát ne kvůli pandemii

Nová studie varuje před ohroženou budoucností velkých sportovních akcí po celém světě, a to v důsledku klimatické krize. Sport bude čelit záplavám, požárům, extrémním teplotám, a dokonce zvýšeným hladinám moří.

sport
doporučujeme

V sobotu představila Aliance Rapid Transition studii o klimatických změnách a jejího vlivu na velké sportovní akce po celém světě.  Aliance Rapid Transition je koordinována malou skupinou lidí pocházejících z New Weather Institute, School of Global Studies, z centra ESRC STEPS, oddělení pro vědeckou politiku (SPRU) a Institute of Development Studie, kteří se soustředí na udržitelnost.

Výzkum uvedl, že se bude jedno ze tří golfových hřišť British Open potýkat se stoupající hladinou moře a čtvrtina fotbalových stadionů ve Velké Británii bude každý rok od roku 2050 zaplavena. Studie varovala také před zimními sporty, které bude stále obtížnější pořádat kvůli extrémní teplotě. Vysoké teploty nebudou ohrožovat jen sportovce, ale také jejich fanoušky.

Podle CNN studie zjistila, že sportovní vůdci nedokáží krizi řešit a autoři ve zprávě uvedli, že pouze „hrstka“ světových lig, federací, turnajů, klubů a sportovních orgánů bojuje proti emisím uhlíku tím, že podepsali program OSN nebo představili své závazky v oblasti životního prostředí.

Autoři zejména poukazují na hlavní sponzory sportů, jako jsou automobilky nebo letecké společnosti. „Prvním krokem by bylo ukončení sponzorování společnostmi, kteří vyrábějí fosilní paliva a produkty, které jsou náročné na jejich spotřebu. Sport je v současné době součástí problému, ale mohl by se stát i součástí řešení,“ řekl Andrew Simms, autor studie.

Podle slov Davida Goldbatta je sport dost velký na to, aby byl srovnatelný v produkci emisí uhlíku jako malá stát nebo jedno velké město. „Jen málo věcí nabízí tak mimořádně velký volební obvod, jako ti, kteří milují sport,“ uvedl Goldbatt ve studii a dodává že pokud by se svět s nulovým uhlíkem stal prioritou zdravého rozumu ve sportovním světě, přispělo by to k tomu, aby se svět bez uhlíku stal prioritou i v politice.

Vědci již v minulosti varovali před možným rizikem klimatické krize a apelují na včasné řešení. CNN uvedlo, že Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) dospěl díky studii k závěru, že pokud do roku 2030 nesnížíme závislost na fosilních palivech, planeta dosáhne kritického oteplení o 1,5 stupně C.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zjistili, co také prospívá klimatu. Nejspíš vás to překvapí

11.07.2020 18:28 Přestože panuje všeobecná shoda, že velké rozsáhlé požáry a v jejich důsledku vzniklé skleníkové…

Proč potřebujeme žraloky a jací doopravdy jsou? Tyto informace vás překvapí

11.07.2020 17:57 Aktualizováno Každý den, když v Indonésii zapadne slunce nad ostrovy Raja Ampat lemovanými korálovými útesy, se…

NASA vybrala fotografii dne, snímek komety pořídil český matematik

11.07.2020 11:15 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne zveřejnil…

Astronomové neskrývali překvapení. Ve vesmíru objevili čtyři záhadné…

10.07.2020 22:02 Aktualizováno Astronomové objevili v hlubinách vesmíru něco velmi neobvyklého. Jedná se o čtyři objekty, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy