Afričané chtějí dojednat mír na Ukrajině. Jenže mají blízko k Putinovi

Do Moskvy a Kyjeva zamíří mírová delegace šesti afrických zemí. Údajně s ní souhlasil jak Putin, tak Zelenskyj. Ruský lídr již uvítal iniciativu prezidenta Jihoafrické republiky Cyrila Ramaphosy. 

Ramaphosa v týdnu během telefonického rozhovoru informoval ruského lídra Vladimira Putina o nadcházející mírové misi afrických lídrů do Ruska a na Ukrajinu. „Prezident Putin uvítal iniciativu afrických hlav států a vyjádřil přání mírovou misi přijmout,“ uvedla jihoafrická prezidentská kancelář podle serveru Al Arabiya.  

Mise má proběhnout v polovině června. Začátkem týdne zpravodajský web Africa News psal, že protějšci prezidenta Ramaphosy z Ukrajiny a Ruska s přijetím mírové mise souhlasili.

Mise se má skládat ze šesti afrických představitelů, kteří se setkali v pondělí. „Dohodli se, že Rusku a Ukrajině navrhnou prvky pro příměří a trvalý mír v regionu,“ napsala prezidentská kancelář JAR. Ramaphosa určil jako členy mise představitele Konžské republiky, Egypta, Senegalu, Ugandy a Zambie. 

Afričtí představitele podle Ramaphosy chtějí zajistit závazek obou stran, že i ony by měly usilovat o ukončení konfliktu mírovými prostředky. „Ruští a ukrajinští představitelé nám musí vysvětlit svůj pohled na válku, jakož i své minimální požadavky na ukončení konfliktu,“ zdůraznil. 

Myslí si, že mírová delegace bude schopna poskytnout svůj vlastní pohled Afričanů na to, jak vnímají dopad války na Afriku z hlediska cen potravin, obilí a pohonných hmot. „Stejně jako na Evropu a zbytek světa, protože se z války stal spíše globalizovaný typ konfliktu,“ doplnil prezident. 

Ačkoliv se jich konflikt zdánlivě netýká, africké země jsou do velké míry závislé na ukrajinském obilí. Již loni v listopadu na to upozornil server Politico po zasedání skupiny dvaceti nejsilnějších ekonomik světa G20. Iniciativa Zrno z Ukrajiny připravila 60 lodí pro vývoz obilí do Afriky.

Problémem této mírové iniciativy jsou poměrně blízké vztahy afrických zemí s Ruskem. Jihoafrická republika je členem uskupení BRICS, které sdružuje rozvojové ekonomiky Brazílie, Ruska, Indie, Číny, a právě Jihoafrické republiky. JAR se podle stanice BBC rozhodla z důvodu návštěvy Putina změnit zákon, aby nemusela uposlechnout rozhodnutí Mezinárodního trestního tribunálu ohledně jeho zatčení. Putin tak má přijet na srpnový summit BRICS. Armáda JAR se navíc hostila společné desetidenní námořní cvičení s Čínou a Ruskem, což ji u západních zemí na kredibilitě nepřidalo. 

Dalším z problematických členů delegace je Uganda, jejíž prezident nemá problém s ruskou agresí. Loni v červenci Yoweri Museveni po setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem uvedl, že nevidí důvod kritizovat Moskvu za její invazi proti Ukrajině. „Pokud by Rusko dělalo chyby, řekneme mu to,“ řekl podle španělské mutace serveru Euronews

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

Cyril Ramaphosa jihoafrická republika válka na Ukrajině Ukrajina Rusko Vladimír Putin Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) BRICS

Aktuálně se děje

před 27 minutami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku

Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy