Afričané chtějí dojednat mír na Ukrajině. Jenže mají blízko k Putinovi

Do Moskvy a Kyjeva zamíří mírová delegace šesti afrických zemí. Údajně s ní souhlasil jak Putin, tak Zelenskyj. Ruský lídr již uvítal iniciativu prezidenta Jihoafrické republiky Cyrila Ramaphosy. 

Ramaphosa v týdnu během telefonického rozhovoru informoval ruského lídra Vladimira Putina o nadcházející mírové misi afrických lídrů do Ruska a na Ukrajinu. „Prezident Putin uvítal iniciativu afrických hlav států a vyjádřil přání mírovou misi přijmout,“ uvedla jihoafrická prezidentská kancelář podle serveru Al Arabiya.  

Mise má proběhnout v polovině června. Začátkem týdne zpravodajský web Africa News psal, že protějšci prezidenta Ramaphosy z Ukrajiny a Ruska s přijetím mírové mise souhlasili.

Mise se má skládat ze šesti afrických představitelů, kteří se setkali v pondělí. „Dohodli se, že Rusku a Ukrajině navrhnou prvky pro příměří a trvalý mír v regionu,“ napsala prezidentská kancelář JAR. Ramaphosa určil jako členy mise představitele Konžské republiky, Egypta, Senegalu, Ugandy a Zambie. 

Afričtí představitele podle Ramaphosy chtějí zajistit závazek obou stran, že i ony by měly usilovat o ukončení konfliktu mírovými prostředky. „Ruští a ukrajinští představitelé nám musí vysvětlit svůj pohled na válku, jakož i své minimální požadavky na ukončení konfliktu,“ zdůraznil. 

Myslí si, že mírová delegace bude schopna poskytnout svůj vlastní pohled Afričanů na to, jak vnímají dopad války na Afriku z hlediska cen potravin, obilí a pohonných hmot. „Stejně jako na Evropu a zbytek světa, protože se z války stal spíše globalizovaný typ konfliktu,“ doplnil prezident. 

Ačkoliv se jich konflikt zdánlivě netýká, africké země jsou do velké míry závislé na ukrajinském obilí. Již loni v listopadu na to upozornil server Politico po zasedání skupiny dvaceti nejsilnějších ekonomik světa G20. Iniciativa Zrno z Ukrajiny připravila 60 lodí pro vývoz obilí do Afriky.

Problémem této mírové iniciativy jsou poměrně blízké vztahy afrických zemí s Ruskem. Jihoafrická republika je členem uskupení BRICS, které sdružuje rozvojové ekonomiky Brazílie, Ruska, Indie, Číny, a právě Jihoafrické republiky. JAR se podle stanice BBC rozhodla z důvodu návštěvy Putina změnit zákon, aby nemusela uposlechnout rozhodnutí Mezinárodního trestního tribunálu ohledně jeho zatčení. Putin tak má přijet na srpnový summit BRICS. Armáda JAR se navíc hostila společné desetidenní námořní cvičení s Čínou a Ruskem, což ji u západních zemí na kredibilitě nepřidalo. 

Dalším z problematických členů delegace je Uganda, jejíž prezident nemá problém s ruskou agresí. Loni v červenci Yoweri Museveni po setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem uvedl, že nevidí důvod kritizovat Moskvu za její invazi proti Ukrajině. „Pokud by Rusko dělalo chyby, řekneme mu to,“ řekl podle španělské mutace serveru Euronews

Související

Více souvisejících

Cyril Ramaphosa jihoafrická republika válka na Ukrajině Ukrajina Rusko Vladimír Putin Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) BRICS

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy