Do Moskvy a Kyjeva zamíří mírová delegace šesti afrických zemí. Údajně s ní souhlasil jak Putin, tak Zelenskyj. Ruský lídr již uvítal iniciativu prezidenta Jihoafrické republiky Cyrila Ramaphosy.
Ramaphosa v týdnu během telefonického rozhovoru informoval ruského lídra Vladimira Putina o nadcházející mírové misi afrických lídrů do Ruska a na Ukrajinu. „Prezident Putin uvítal iniciativu afrických hlav států a vyjádřil přání mírovou misi přijmout,“ uvedla jihoafrická prezidentská kancelář podle serveru Al Arabiya.
Mise má proběhnout v polovině června. Začátkem týdne zpravodajský web Africa News psal, že protějšci prezidenta Ramaphosy z Ukrajiny a Ruska s přijetím mírové mise souhlasili.
Mise se má skládat ze šesti afrických představitelů, kteří se setkali v pondělí. „Dohodli se, že Rusku a Ukrajině navrhnou prvky pro příměří a trvalý mír v regionu,“ napsala prezidentská kancelář JAR. Ramaphosa určil jako členy mise představitele Konžské republiky, Egypta, Senegalu, Ugandy a Zambie.
Afričtí představitele podle Ramaphosy chtějí zajistit závazek obou stran, že i ony by měly usilovat o ukončení konfliktu mírovými prostředky. „Ruští a ukrajinští představitelé nám musí vysvětlit svůj pohled na válku, jakož i své minimální požadavky na ukončení konfliktu,“ zdůraznil.
Myslí si, že mírová delegace bude schopna poskytnout svůj vlastní pohled Afričanů na to, jak vnímají dopad války na Afriku z hlediska cen potravin, obilí a pohonných hmot. „Stejně jako na Evropu a zbytek světa, protože se z války stal spíše globalizovaný typ konfliktu,“ doplnil prezident.
Ačkoliv se jich konflikt zdánlivě netýká, africké země jsou do velké míry závislé na ukrajinském obilí. Již loni v listopadu na to upozornil server Politico po zasedání skupiny dvaceti nejsilnějších ekonomik světa G20. Iniciativa Zrno z Ukrajiny připravila 60 lodí pro vývoz obilí do Afriky.
Problémem této mírové iniciativy jsou poměrně blízké vztahy afrických zemí s Ruskem. Jihoafrická republika je členem uskupení BRICS, které sdružuje rozvojové ekonomiky Brazílie, Ruska, Indie, Číny, a právě Jihoafrické republiky. JAR se podle stanice BBC rozhodla z důvodu návštěvy Putina změnit zákon, aby nemusela uposlechnout rozhodnutí Mezinárodního trestního tribunálu ohledně jeho zatčení. Putin tak má přijet na srpnový summit BRICS. Armáda JAR se navíc hostila společné desetidenní námořní cvičení s Čínou a Ruskem, což ji u západních zemí na kredibilitě nepřidalo.
Dalším z problematických členů delegace je Uganda, jejíž prezident nemá problém s ruskou agresí. Loni v červenci Yoweri Museveni po setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem uvedl, že nevidí důvod kritizovat Moskvu za její invazi proti Ukrajině. „Pokud by Rusko dělalo chyby, řekneme mu to,“ řekl podle španělské mutace serveru Euronews.
Související
Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník
Putin dává Africe nechtěné dary. Lídři požadují konec války a obnovení dohody, Moskva nevyhoví
Cyril Ramaphosa , jihoafrická republika , válka na Ukrajině , Ukrajina , Rusko , Vladimír Putin , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , BRICS
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 44 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 2 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák