Ozbrojenci v Kamerunu zabili 22 lidí, tvrdí OSN. Armáda mluví o nešťastné náhodě

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom dnes informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská armáda agentuře AFP naopak sdělila, že úmrtí byla důsledkem nešťastné náhody. Podle armády lidé zemřeli po výbuchu paliva, jenž nastal při výměně palby mezi bezpečnostními složkami a povstalci.

Burundi
doporučujeme

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda dnes odpoledne uvedla, že šlo o nešťastnou náhodu.

Konflikt v Kamerunu se soustředí v severozápadní části země, kde většina populace v důsledku někdejších koloniálních vazeb na Británii mluví anglicky. Ozbrojené separatistické skupiny v regionu začaly vznikat v roce 2017, když úřady tvrdě zakročily proti protestům. Separatisté následně vyhlásili nezávislost a nový stát s názvem Ambazonie. Prezident Paul Biya ale vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Prohlásil také, že nehodlá vyjednávat s těmi, kteří se snaží zemi rozdělit.

Násilí si podle BBC vyžádalo už 3000 obětí na životech a nejméně 70.000 lidí bylo nuceno opustit své domovy.

Vláda v Kamerunu čelí obvinění z porušování lidských práv a prezident Spojených států Donald Trump zablokoval zemi možnost čerpat ze zvláštního obchodního programu s USA.

Kamerunská vláda tvrdí, že separatisté mají na svědomí životy desítek civilistů a příslušníků bezpečnostních složek, ale neuvádí žádné oficiální počty civilistů a separatistů, které zabily vládní síly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN: Znesvářené strany v Libyi podepsaly trvalé příměří

23.10.2020 14:03 Aktualizováno Znesvářené strany v Libyi dnes podepsaly dohodu o trvalém příměří v celé zemi, oznámila Organizace…

HRW: Egypt v říjnu popravil 49 lidí, část za protesty v roce 2013

22.10.2020 18:41 Egypt tento měsíc popravil již 49 lidí, z nichž někteří byli zatčeni během potlačení masových…

Nigérii zachvátily nepokoje, v Lagosu se ozývá střelba. Svět je znepokojen

22.10.2020 16:43 V nigerijském státě Lagos i přes úplný zákaz vycházení již několikátým dnem pokračují nepokoje. V…

Mise EU v Mali se pod českým velením vrací k výcviku, z Bruselu přišlo…

22.10.2020 09:56 Vojenská mise Evropské unie v Mali (EUTM) se vrací k výcviku malijských vojáků. Přerušila ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama