Ozbrojenci v Kamerunu zabili 22 lidí, tvrdí OSN. Armáda mluví o nešťastné náhodě

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom dnes informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská armáda agentuře AFP naopak sdělila, že úmrtí byla důsledkem nešťastné náhody. Podle armády lidé zemřeli po výbuchu paliva, jenž nastal při výměně palby mezi bezpečnostními složkami a povstalci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Burundi
doporučujeme

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda dnes odpoledne uvedla, že šlo o nešťastnou náhodu.

Konflikt v Kamerunu se soustředí v severozápadní části země, kde většina populace v důsledku někdejších koloniálních vazeb na Británii mluví anglicky. Ozbrojené separatistické skupiny v regionu začaly vznikat v roce 2017, když úřady tvrdě zakročily proti protestům. Separatisté následně vyhlásili nezávislost a nový stát s názvem Ambazonie. Prezident Paul Biya ale vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Prohlásil také, že nehodlá vyjednávat s těmi, kteří se snaží zemi rozdělit.

Násilí si podle BBC vyžádalo už 3000 obětí na životech a nejméně 70.000 lidí bylo nuceno opustit své domovy.

Vláda v Kamerunu čelí obvinění z porušování lidských práv a prezident Spojených států Donald Trump zablokoval zemi možnost čerpat ze zvláštního obchodního programu s USA.

Kamerunská vláda tvrdí, že separatisté mají na svědomí životy desítek civilistů a příslušníků bezpečnostních složek, ale neuvádí žádné oficiální počty civilistů a separatistů, které zabily vládní síly.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Afrika kvůli koronaviru hlásí potíže s přepravou zboží a pomoci

03.04.2020 19:26 Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní…

JAR zatím bojuje s koronavirem úspěšně, policie ale sklouzla k brutalitě

03.04.2020 14:02 Jihoafričané mají za sebou první týden přísného celonárodního omezení pohybu vyhlášeného kvůli…

COVID-19 je prý trest pro nemuslimy. Teroristé doufají v nové stoupence,…

03.04.2020 08:35 Skupiny islámských radikálů jako Al-Káida a Islámský stát (IS) na koronavirus pohlížejí jako na…

Koronavirus je pro Afriku existenční hrozbou, tvrdí odborníci

02.04.2020 17:12 Počet lidí nakažených koronavirem v některých afrických státech podle odborníků do konce dubna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy