Nobelova cena za mír pro etiopského premiéra? Šéf rady pro uprchlíky má výhrady

Generální tajemník OSN António Guterres, šéf NATO Jens Stoltenberg, německý prezident Frank-Walter Steinmeier a další světoví politici ocenili mírové a prodemokratické kroky etiopského premiéra Abiye Ahmeda, který dnes získal Nobelovu cenu za mír.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Abiy Ahmed
doporučujeme

Vyzdvihli loňské uzavření mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou a rozsáhlé demokratické reformy, které Ahmed zahájil po nástupu do úřadu. Humanitární organizace ale poukázaly na to, že situace v Etiopii zdaleka není ideální, hlavně kvůli etnickému násilí.

Agentura AFP také připomněla, že etiopsko-eritrejská hranice byla znovu uzavřena a vnitrozemská Etiopie stále nemá přístup do eritrejských přístavů.

"Často jsem opakoval, že v Africe je stále silněji cítit závan naděje", a etiopský premiér je jedním z hlavních důvodů, proč tomu tak je, řekl dnes generální tajemník OSN v reakci na ocenění etiopského premiéra. Etiopsko-eritrejská mírová dohoda podle něj otevřela nové příležitosti pro dlouho neklidnou oblast Afrického rohu, kam by se teď mohla vrátit bezpečnost a stabilita.

"Kroky, které podnikl premiér Ahmed, se mohou stát skvělým příkladem pro země Afriky i dalších oblastí světa, aby před boji daly přednost zájmům obyvatelstva," dodal Guterres. Sám považuje za čest, že byl v loňském roce svědkem podpisu mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou, která ukončila jeden z nejdelších konfliktů v Africe.

Letošní laureát Nobelovy ceny za mír Abiy Ahmed "ukázal, že s trpělivostí, odvahou a přesvědčením je dosažení míru možné", prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

"Předseda etiopské vlády Abiy Ahmed dal svým odvážným a energickým úsilím najevo, že hluboké, staré spory mezi lidmi a národy lze překonat," uvedl německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Šéf Norské rady pro uprchlíky Jan Egeland ocenil, že Ahmed jako nejmladší africký vůdce během prvního roku v premiérské funkci uzavřel po téměř 20 letech nepřátelství mír s Eritreou, propustil politické vězně a novináře, povolil činnost opozičních organizací a jmenoval ženy do své vlády. "Teď ale musí za svou prioritu stanovit vyřešení etnického napětí v Etiopii a musí neúnavně pracovat na zajištění míru pro svůj lid," dodal šéf rady.

Egeland řekl, že byl ohromen pokrokem, kterého Etiopie v poslední době dosáhla, stejně ho ale "šokovaly miliony Etiopanů, kteří museli opustit své domovy v důsledku etnického násilí", jež se v zemi rozpoutalo po uvolnění represivních opatření. Podle expertů by etnické násilí mohlo zmařit uspořádání svobodných, spravedlivých a demokratických voleb, které Ahmed v zemi se zhruba 110 miliony obyvatel slíbil na rok 2020.

Agentura AFP upozorňuje, že překážky se objevují i na cestě k trvalému míru mezi Etiopií a Eritreou. Po uzavření mírové dohody v loňském roce se obě země dohodly na obnovení komunikačních a dopravních linek a poprvé po dvou desetiletích se mohli znovu setkat členové rozdělených rodin. V současné době je ale etiopsko-eritrejská hranice znovu uzavřená, podpis obchodních dohod se oddaluje a vnitrozemská Etiopie stále nemá přístup do eritrejských přístavů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropu zasáhne další vlna uprchlíků? Prezident Nigeru promluvil o islámu a…

17.10.2019 16:47 Za vysokou porodnost v Nigeru může špatné pochopení islámu. Ve dnes zveřejněném rozhovoru s…

Krejčíř za mřížemi trpí? Česká diplomacie poslala do věznice v JAR kontrolu

15.10.2019 07:32 Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých…

Tuniským prezidentem bude "Robocop" Kaís Saíd, soupeř uznal porážku

14.10.2019 18:51 Tuniská volební komise v pondělí potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní…

Zástupci armád USA a Ruska řešili konflikt v Sýrii

14.10.2019 18:24 Náčelníci generálních štábů Ruska a Spojených států dnes spolu telefonicky hovořili "o otázkách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama