Donald Trump byl nominován na Nobelovu cenu za mír

Bývalý americký prezident Donald Trump byl znovu navržen na udělení Nobelovy ceny za mír. Kongresmanka za Republikány Claudia Tenney tvrdí, že Trump sehrál klíčovou roli při zprostředkování mírových dohod mezi Izraelem a arabskými zeměmi - Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem - v roce 2020. 

Claudia Tenneyová v prohlášení pro televizní stanici Fox News uvedla, že Trumpovým úspěchem bylo vyvrácení dlouho trvajícího přesvědčení o nezbytnosti vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu pro dosažení dalších mírových dohod na Blízkém východě. Ocenila jeho roli v podpisu Abrahamových dohod, které měly normalizovat vztahy v regionu.

Tenneyová zdůraznila, že mírové dohody mezi Izraelem a Egyptem v roce 1978 a dohody z Osla, které byly oceněny Nobelovou cenou míru, byly dosaženy za podobných okolností. Trumpova role v Abrahamových dohodách, prvních mírových dohodách na Blízkém východě po téměř 30 letech, podle ní dosud není dostatečně uznána.

Abrahamovy dohody byly v době jejich podpisu vnímány jako pozitivní krok k upevnění vztahů mezi Izraelem a arabskými státy, i když někteří kritici tvrdí, že nedokázaly přispět k řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Trump byl na Nobelovu cenu míru nominován již třikrát. Sám přitom čelí obviněním z několika trestných činů, včetně pokusu o manipulaci s výsledky prezidentských voleb 2020 a neoprávněného uchovávání tajných dokumentů na Floridě. 

Nobelova cena míru je prestižní ocenění, které je udělováno každoročně od roku 1901. Je součástí pěti Nobelových cen, které byly vytvořeny dle závěti švédského vědce a průmyslníka Alfreda Nobela, který chtěl, aby jeho jméno bylo spojeno s něčím pozitivním, a proto vytvořil tyto ceny pro lidi či organizace, které přispěly k humanitárním a vědeckým pokrokům.

Nobelova cena míru je udělována těm, kteří dosáhli významných úspěchů ve snaze o dosažení a upevnění míru mezi národy. Cenu mohou získat jednotlivci, organizace, nevládní subjekty nebo i celé národy za jejich úsilí o ukončení konfliktů, posílení mezinárodní spolupráce a prosazování lidských práv.

Nominace na Nobelovu cenu míru mohou přicházet od široké škály nominátorů, včetně členů parlamentů, univerzitních profesorů, předchozích laureátů a dalších, kteří jsou schopni posoudit přínos nominovaných k mírovým snahám. Nakonec je výběr laureáta svěřen norskému Nobelovu výboru pro mír.

Někteří laureáti Nobelovy ceny míru získali uznání za diplomatické úsilí, jiní za boj za lidská práva, odzbrojování, prosazování demokracie a jiné formy aktivit, které vedou k posílení mírových a humanitárních hodnot.

Související

Více souvisejících

Donald Trump nobelova cena

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

včera

včera

včera

včera

8. května 2025 21:53

8. května 2025 20:48

Aktualizováno 8. května 2025 19:30

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.

Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy