Americký voják sprintoval do KLDR. Turisté si mysleli, že jde o kaskadérský kousek

Sarah Leslieová byla ve skupině turistů, jenž byli svědky scény, kterou považovala za kaskadérský kousek, když viděla amerického vojáka, který začal sprintovat směrem k Severní Koreji. Informuje agentura AP.

Sarah a její otec jsou turisté z Nového Zélandu se rozhodli navštívit demilitarizovanou zónu, která slouží jako rozhraní mezi Jižní a Severní Koreou. Tuto exkurzi podnikli v úterý ráno ze Soulu spolu se skupinou dalších 43 turistů.

Mezi těmito turisty byl také voják 2. třídy Travis King, avšak Sarah Leslieová v té době nevěděla, že je voják nebo že má právní problémy. King byl neformálně oblečen v džínách a tričku, což pravděpodobně způsobilo, že se nemohl snadno identifikovat jako voják, píše agentura. 

Třiadvacetiletý Travis King byl jezdeckým průzkumníkem 1. obrněné divize, který strávil téměř dva měsíce ve vězení v Jižní Koreji za napadení. Propuštěn byl 10. července a měl v pondělí odcestovat zpět domů na vojenskou základnu Fort Bliss v Texasu. Na této základně měl čelit dalším vojenským disciplinárním opatřením a pravděpodobně také očekával propuštění ze služby. 

Leslieová tvrdí, že její turistická skupina šla ještě o krok dále než mnozí tím, že navštívila Společnou bezpečnostní oblast ve vesnici Panmunjom, což turistům umožnilo efektivně vstoupit na severokorejskou půdu uvnitř jedné z budov, které jsou společně provozovány. K tomu, aby se na takovou cestu dostali, je podle ní potřeba předem předložit pasy a získat povolení.

Skupina odjela ze Soulu časně ráno autobusem a Leslie si všimla, že King cestuje sám a nezdálo se, že by s ostatními na výletě nějak mluvil. V jednu chvíli, řekla, koupil klobouk DMZ v obchodě se suvenýry.

V úterý odpoledne se prohlídka chýlila ke konci. Skupina právě vyšla z budovy a všichni fotili, když viděla Kinga běžet „opravdu rychle“. Informovaly o tom také EuroZprávy.cz.

"Zpočátku jsem předpokládala, že měl kamaráda, který ho natáčel v nějakém opravdu hloupém žertu nebo triku, jako je TikTok, nejhloupější věc, kterou můžete udělat," řekla Leslieová. "Ale pak jsem slyšela, jak jeden z vojáků křičel: "Chyť toho chlapa."

Popsala, že příkaz zakřičel americký voják, jeden ze skupiny, která oblast hlídá spolu s jihokorejskými vojáky.

Vojáci ale nestihli zareagovat. Řekla, že poté, co uběhl asi 10 metrů úzkým průchodem mezi výraznými modrými budovami, byl King za hranicí a pak zmizel z dohledu. Za pár sekund bylo po všem.

Poté, co King utekl, vojáci údajně nahnali všechny turisty do budovy a poté je odvedli do informačního centra, aby podali výpověď. Řekla, že mnoho turistů, včetně jejího otce, neviděli Kinga běžet, ale voják jim vše vysvětlil.

"Lidé nemohli docela uvěřit tomu, co se stalo," řekla Leslieová. „Mnoho z nich bylo opravdu šokováno. Jakmile jsme nastoupili do autobusu a odjížděli odtamtud, všichni jsme na sebe jen zírali."

Související

Více souvisejících

Jižní Korea Severní Korea (KLDR) Americká armáda (U.S. ARMY) Travis King (U.S. voják, který utekl do KLDR)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

Modul SLIM je ve spánkovém režimu. JAXA ho chce oživit až za měsíc

Japonský přistávací modul SLIM, který na Měsíci překvapivě přežil mrazivou čtrnáctidenní lunární noc, byl opět uveden do tvz. spánkového režimu. V pátek o tom na síti X informovala Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy