Američan překročil demarkační linii a vstoupil do KLDR

Americký občan bez povolení překročil demarkační linii oddělující Jižní a Severní Koreu a vstoupil na území KLDR, kde byl patrně zadržen. Informovalo o tom dnes Velitelství OSN, které dohlíží na dodržování klidu zbraní mezi oběma znepřátelenými státy na Korejském poloostrově. List Tonga ilbo s odvoláním na jihokorejskou armádu uvedl, že se jednalo o amerického vojáka.

Podle americké televize CBS byl z disciplinárních důvodů na cestě zpět do USA, ale po bezpečnostní kontrole na letišti se vrátil a podařilo se mu připojit k exkurzi na hranici mezi oběma Korejemi. Také agentuře Reuters zdroje z americké armády potvrdily, že hranici překročil americký voják, který měl čelit disciplinárnímu řízení, a že hranici překročil dobrovolně a bez povolení.

Velitelství OSN na twitteru napsalo, že Američan přešel hranici bez povolení při organizované prohlídce demilitarizovaného pásma. "Spolupracujeme se severokorejskou armádou na vyřešení tohoto incidentu," dodalo Velitelství OSN.

List Tonga ilbo muže identifikoval jako vojína Travise Kinga. Později jeho jméno smazal, informovala agentura Reuters, které se totožnost nepodařilo ověřit. Také podle informací televizní stanice CBS News šlo o amerického vojáka. Televize uvedla, že voják byl zrovna eskortován zpět do USA z disciplinárních důvodů, ale po bezpečnostní kontrole na letišti se připojil k exkurzi.

Nejmenovaný svědek ze skupiny CBS News řekl, že muž se hlasitě smál, načež vběhl mezi budovy ve směru k hranici s KLDR. "Nejdříve jsem si pomyslel, že jde o špatný vtip, ale pak se nevrátil a uvědomil jsem si, že to nebyl vtip," řekl svědek. "Bylo to na cestě zpátky k autobusu, šli jsme k jednomu z kontrolních stanovišť, někdo řekl, že nás šlo 43 tam a 42 zpátky," dodal svědek.

"Domníváme se, že je nyní v severokorejské vazbě a pracujeme s našimi protějšky z KPA (severokorejské armády) na vyřešení tohoto incidentu," uvedlo Velitelství OSN. Jihokorejské deníky s odvoláním na jihokorejské armádní zdroje uvedly, že muž byl se skupinou návštěvníků, včetně civilistů, ve "vesnici příměří" Pchanmundžom, když náhle přeběhl cihlovou linii vyznačující hranici.

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem mírové smlouvy. Dnešní incident se stal v citlivé době napětí na Korejském poloostrově, kdy do jihokorejského Pusanu připlula americká jaderná ponorka, zatímco KLDR stále častěji testuje rakety schopné nést jaderné hlavice.

Americké ministerstvo zahraničí občanům USA zakazuje vstupovat do Severní Koreje kvůli vážnému riziku zatčení a dlouhodobého zadržování. Zákaz byl vydán poté, co severokorejské úřady zatkly amerického studenta Ottu Warmbiera, jenž byl v zemi na turistickém zájezdu. Warmbier zemřel v roce 2017 jen několik dní po svém propuštění a návratu do USA v kómatu.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Jižní Korea OSN Severokorejské zbraně

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy