Kalifornie/Texas - Zvýšená bezpečnostní opatření v USA se odrazila v zajištění dvou mužů, kteří pobývali v USA a údajně měli nadále kontakty nebo prokazovali úmysly přidat se k Islámskému státu.
Jedním z nich je třiadvacetiletý Mohammed Younis Al-Jayab, který od ledna 2014 žil v kalifornském Sacramentu. Původem Palestinec přijel do země v říjnu 2012 a více než rok pobýval v arizonském Wisconsinu. Svědkové tvrdí, že neustále vyjadřoval svou touhu odejít do Sýrie a bojovat na straně teroristů. Podle amerického ministerstva zahraničí se hoeldbal svými zkušenostmi s protirežimními boji a používání střelných zbraní.
Podle imigračního úřadu odjel Al-Jayab v roce 2013 přes Turecko do Sýrie, kde tři měsíce "bojoval v řadách různých organizací, například Ansar al-Islam". Úřadům však tvrdil, že jede navštívit nemocnou babičku. Právník Wagner z ministerstva spravedlnosti podotýká, že ačkoliv Al-Jayabovi nebyl prokázán konkrétní čin ohrožení bezpečnosti, okolnosti opravňují FBI prověřit jeho činnost. Pokud by se potvrdily informace o jeho napojení na IS, hrozí mu až osm let vězení a pokuta 250 000 $.
Podobným případem je i čtyřiadvacetiletý Omar Saeed Al Faraj Hardan. Do USA přijel o tři roky dříve, od roku 2011 pobýval v Houstonu. Jeho prohřešek podle FBI tkví v tom, že uvedl imigračnímu úřadu nepravdivé až záměrně lživé údaje se záměrem získat americké občanství, navíc byl prokazatelně napojen na členy IS v roce 2014 a bylo mu prokázáno, že vlastnil zbraně, což Hardan zatajil. Pokud se sečtou veškerá obvinění, může Hardan strávit za mříženi až 53 let a i jemu hrozí pokuta v maximální výši 250 000 $.
Oba případy se dnes, tedy 8. ledna dostanou před porotu příslušných soudů, tedy pro Kalifornii a Texas. Podle agentury Reuters zatím není prokázáno propojení obou jedinců, i když nelze vyloučit, že kontakt mezi nimi existoval, to je otázkou dalšího šetření. Zatýkání podezřelých osob v Kalifornii a Texasu je následkem smrtících listopadových útoků v Paříži, od té doby řada amerických států vyjádřila nesouhlas s přijímáním nových žadatelů o azyl. Ve čtvrtek 7. ledna tak učinila Alabama a podpořila stát Texas v boji proti nařízení americké vlády. Oba státy ji obviňují, že federální agentury nedodržují zákon o uprchlících z roku 1980 a neprovádějí konzultaci s jednotlivými státy ohledně umístění uprchlíků před jejich přijetím.
Související
Trump nařídil změnit název jezera Ontario na Americké jezero. Zvažuje přejmenování Atlantského či Tichého oceánu
Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje
USA (Spojené státy americké) , uprchlíci , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
před 1 hodinou
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
před 2 hodinami
Norský král Harald V. zemřel
před 3 hodinami
Trump nařídil změnit název jezera Ontario na Americké jezero. Zvažuje přejmenování Atlantského či Tichého oceánu
před 5 hodinami
Počasí dnes: V Česku hrozí velmi intenzivní bouřky
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Česko čeká zatmění Měsíce. Bude výrazné, lákají astronomové
včera
Írán pohrozil útokem na Bulharsko
včera
Zemřel Ratko Mladić. "Bosenský řezník" byl jedním z největších válečných zločinců 20. století
včera
Norský král Harald je hospitalizován ve vážném stavu. Rodina se sjíždí do nemocnice, politici ruší program
včera
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
včera
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
včera
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
včera
Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste
včera
Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval
včera
Počasí se první zářijový týden ochladí, místy i zaprší
26. srpna 2026 22:31
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
Iránské ministerstvo zpravodajských služeb vydalo novou směrnici, ve které označilo desítky jednotlivců, médií a účtů na sociálních sítích za nepřátelské. Mezi dotčenými subjekty se ocitla také perskojazyčná služba Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda známá pod názvem Radio Farda. Směrnice navíc jmenovitě uvádí redaktorku Fereshteh Ghazi. Jakékoliv poskytování fotografií, videí či jiného digitálního obsahu těmto médiím a novinářům je v Iránu nově trestným činem.
Zdroj: Libor Novák