Washington - Americký prezident Donald Trump v Bílém domě přivítal propuštěného Američana, který byl společně se svou ženou dva roky vězněn ve Venezuele. Pětadvacetiletý Josh Holt si podle Trumpa prošel "velmi těžkým utrpením", napsala dnes agentura AP.
Holt odcestoval do Venezuely v červnu 2016, aby se oženil se ženou, kterou poznal na internetu, když hledal španělsky mluvící mormony, kteří by mu pomohli vylepšit si španělštinu. Zadržen byl i se svou venezuelskou manželkou krátce po předloňské svatbě a oba byli obviněni z terorismu. Venezuelská policie tvrdí, že v jejich bytě objevila výbušniny a střelné zbraně. Holt v polovině května zveřejnil video, v němž prosil americké úřady o pomoc. Prohlásil zároveň, že se na ně bezvýsledně obrací již od svého uvěznění.
"Jsem velmi vděčný," řekl emotivní Holt sedící vedle Trumpa. "Ty dva roky byly velmi, velmi, velmi těžké dva roky. Opravdu ne tak skvělá dovolená, na jakou jsem se těšil," dodal.
Holt a jeho žena Thamara Calenová přistáli na Mezinárodní letišti Dulles ve Washingtonu v sobotu večer místního času (1.00 v neděli SELČ). Na videu, které na svém twitteru zveřejnil americký senátor Orrin Hatch, Američana se slzami v očích přivítali jeho rodiče Laurie a Jason.
Americká diplomacie o propuštění Holta vyjednávala delší dobu, rozhovory však komplikovalo napětí ve vzájemných vztazích Washingtonu a Caracasu. USA například uvalily sankce na venezuelské představitelé kvůli potlačování opozice a porušování lidských práv a demokratických principů. K sobotnímu propuštění Holta došlo poté, co se republikánský senátor Bob Corker v pátek setkal s venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem.
Propuštění Holta ocenil mimo jiné i americký viceprezident Mike Pence, který zároveň upozornil, že Spojené státy nemají v úmyslu zrušit sankce vůči Caracasu. "Jsem velmi potěšen, že je Josh Holt zpět doma se svou rodinou - kam vždy patřil. Sankce budou pokračovat, dokud se do Venezuely nevrátí demokracie," napsal Pence na twitteru.
Související
Kimova sestra reagovala na Trumpův záměr jednat se severokorejským vůdcem
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
Donald Trump , Joshua Holt (vězeň) , USA (Spojené státy americké) , Venezuela
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským
před 1 hodinou
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Aktualizováno před 2 hodinami
Policie vyšetřuje útok v rodině na Karlovarsku. Podezřelého hledal i vrtulník
před 2 hodinami
U Zadaru spadlo letadlo na cestě z Česka. Zemřeli dva lidé
před 4 hodinami
Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně
před 4 hodinami
Kimova sestra reagovala na Trumpův záměr jednat se severokorejským vůdcem
před 5 hodinami
V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1
před 6 hodinami
Pro ODS je to uzavřená věc, řekl Kupka k obžalobě exministra Blažka
před 7 hodinami
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
před 8 hodinami
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
před 9 hodinami
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
před 9 hodinami
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
před 10 hodinami
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
před 11 hodinami
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
před 12 hodinami
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
před 12 hodinami
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
před 14 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
Při útoku mečem na střední škole ve švédském městě Fagersta utrpěli těžká zranění dva dospívající studenti. Policisté byli na místo přivoláni v odpoledních hodinách a přímo na škole zadrželi jednoho podezřelého muže. Při zásahu utrpěla zranění ještě třetí osoba, přičemž podle místních médií policisté útočníka při zatýkání postřelili do nohy.
Zdroj: Libor Novák