Maduro, někdejší řidič autobusu caracaské MHD, se dostal k moci díky tomu, že si ho před svou smrtí v roce 2013 vybral za svého nástupce oblíbený prezident Hugo Chávez. Mnoho takzvaných chavistů však v posledních letech Madurovu autoritářskou vládu kritizovalo, a proto řada z nich musela emigrovat. V prosinci 2015 ale Madurova socialistická strana prohrála parlamentní volby a ztratila většinu v parlamentu.
Maduro byl zvolen na druhé funkční období loni, a to za velmi nízké volební účasti a bojkotu opozice. Mnoho latinskoamerických států stejně jako Evropská unie a Spojené státy volby nepovažují za demokratické a Madurovu vládu neuznávají.
Maduro se podruhé oficiálně ujal úřadu letos 10. ledna. Opoziční vůdci i disidenti v exilu dříve vyzvali ozbrojené složky, aby Madura z úřadu odstranily. Prezident to označil za navádění ke státnímu převratu. Venezuela čelí hluboké ekonomické krizi, za poslední roky uteklo podle OSN před bídou a represemi na tři miliony jejích občanů. Podle expertů za krizi může dřívější propad světových cen ropy a také řízená hospodářská politika socialistické vlády.
Venezuelské ozbrojené složky uznávají jako prezidenta země Madura. Venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino však podle amerických médií v prosinci loňského roku hrozil demisí, pokud se Maduro nevzdá úřadu. Madurova vláda se drží u moci také díky nejvyššímu soudu, který zneplatňuje zákony vydané parlamentem. Vláda s pomocí tohoto soudu též ustavila vlastní zákonodárné shromáždění, jehož legitimitu ale opozice ani řada zemí regionu neuznávají.
Podporu Madurovi vyjádřily země s levicovými vládami v regionu, což jsou Kuba, Bolívie a také Mexiko, které podle mluvčího nového mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora dál uznává "úřady zvolené v souladu s venezuelskou ústavou".
Rusko považuje kroky, které směřují k tomu, aby byl Maduro sesazen, za nezákonné. Agentura AP uvedla, že se Madura zastali ruští zákonodárci, podle nichž se Washington ve Venezuele snaží rozpoutat další barevnou revoluci.
Za současným venezuelským prezidentem stojí také státní ropná společnost PDVSA, která tvoří většinu exportních příjmů této latinskoamerické země. "Nemáme jiného prezidenta než Madura," prohlásil prezident PDVSA a ministr pro ropný průmysl Manuel Quevedo.
Juan Guaidó (35) je od 5. ledna šéfem parlamentu. Venezuelské Národní shromáždění označilo Madura za nelegitimního prezidenta, což znamená, že by podle ústavy měl prezidentský úřad převzít Guaidó. Parlament také vyzval všechny Venezuelany, včetně vojáků, aby pomohli obnovit v zemi ústavní pořádek. Guaidó se 23. ledna prohlásil úřadujícím prezidentem.
Jako prozatímního šéfa státu uznal předsedu venezuelského parlamentu americký prezident Donald Trump, jehož krok následovala Organizace amerických států (OAS). Ke stejnému kroku Trump vyzval vlády dalších zemí západního světa. Uvedl také, že USA budou "považovat nelegitimní Madurův režim přímo odpovědný za jakékoli ohrožení bezpečnosti venezuelského lidu".
Podle vyjádření českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka bude česká diplomacie k výzvě USA uznat vůdce venezuelské opozice prezidentem své kroky koordinovat v rámci EU. Ministr je pro jednotný unijní postup. Podobně se vyjádřila i Francie.
Venezuelské Národní shromáždění a jejího předsedu podpořil i předseda Evropské rady Donald Tusk. "Doufám, že celá Evropa se sjednotí v podpoře demokratických sil ve Venezuele. Na rozdíl od Madura má parlamentní shromáždění, včetně Juana Guaidóa, demokratický mandát od venezuelských občanů," napsal Tusk na twitteru.
I hope that all of Europe will unite in support of democratic forces in #Venezuela. Unlike Maduro, the parliamentary assembly, including Juan Guaido have a democratic mandate from Venezuelan citizens.
— Donald Tusk (@eucopresident) 23. ledna 2019
Podporu a uznání prozatímním šéfem státu vůdci venezuelské opozice daly najevo četné latinskoamerické pravicové vlády, jako je Argentina, Brazílie, Guatemala, Chile, Kolumbie, Paraguay, Peru, Kostarika a také severoamerická Kanada.
Nespokojenost se současnou vládou vyjádřili také někteří nižší vojenští důstojníci. Venezuelská vláda v pondělí uvedla, že potlačila vojenskou vzpouru poté, co skupina důstojníků ukradla zbraně a požadovala, aby byl Maduro odstraněn. Několik protestů proti Madurově vládě vypuklo i v chudinských čtvrtích.
Aktualizováno před 3 hodinami
Související
Maduro zneužívá epidemii k umlčení opozice, sklidil posměch za očkovací plán
V referendu o Madurově vládě hlasovalo víc lidí než ve volbách
Juan Guaidó , Nicolas Maduro , Venezuela
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
před 51 minutami
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
před 1 hodinou
Deštivé počasí a zima způsobí potíže. Meteorologové opět varují před ledovkou
před 2 hodinami
Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost
před 3 hodinami
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
Aktualizováno před 3 hodinami
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
před 4 hodinami
Očekávalo se důležité oznámení o boji s počasím. Biden ho zrušil
před 6 hodinami
Počasí nebude v dalších dnech o nic lepší. Náledí vystřídá ledovka
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.
Zdroj: Libor Novák