Americký ministr spravedlnosti Barr hájil své kroky před právním výborem

Americký ministr spravedlnosti William Barr se dnes hájil před právním výborem Sněmovny reprezentantů, který vedou opoziční demokraté a který prošetřuje možnou politizaci ministerstva za vlády prezidenta Donalda Trumpa.

William Barr, autor: DOJ
doporučujeme

Ministr odmítl, že by zneužil své pravomoci k tomu, aby pomohl spolupracovníkům prezidenta či ke zvýšení šancí na jeho letošní znovuzvolení. Hájil také vyslání federálních sil k rozehnání protestů, píše agentura Reuters.

Předseda výboru Jerrold Nadler v úvodu Barrovi řekl: "Vaše působení je od začátku poznamenáno trvající válkou proti jádru odborníků na ministerstvu v patrné snaze zajistit laskavosti pro prezidenta". Barr na to reagoval, že dělá jen to, co považuje za správné.

Barr rovněž odmítl Nadlerovo tvrzen, že nasazení federálních sil, zejména v oregonském Portlandu, mělo pomoci Trumpovi v prezidentské kampani či že chtěl nějak pomoci Trumpovým spolupracovníkům.

Jde o Barrovo první vystoupení před sněmovním právním výborem od února 2019, kdy nastoupil do funkce a koná se v době, kdy ministerstvo čelí čím dál ostřejší kritice za vyslání federálních bezpečnostních složek k rozehnání protestů v Portlandu a hlavním městě Washingtonu. Minulý týden se oběma případy začal zabývat vnitřní dohledový orgán ministerstva.

Ve Spojených státech propukly rozsáhlé, avšak většinou pokojné protesty proti rasismu a policejní brutalitě po květnové smrti černocha George Floyda, který zemřel v Minneapolisu při zatýkání bělošským policistou.

Barr poukázal na případy žhářství a násilí, které doprovázely některé protesty a obvinil z nich zejména krajně levicové hnutí Antifa. Zároveň vyzval federální prokurátory, aby vznesly obvinění, kde je to možné. Vyslání federálních složek do Portlandu, kde někteří demonstranti házeli předměty na federální soudní budovu, Barr obhajoval. "Co se každou noc děje kolem soudu, nelze rozumně nazvat protestem, podle jakéhokoliv objektivního měřítka to je útok na vládu Spojených států," uvedl.

Barr také označil tvrzení o systémové policejní diskriminaci za zveličená. "Bylo velmi zjednodušené přistupovat k problému, jako by měl kořeny v hluboce vžitém rasismu," řekl a doplnil, že životy černochů mnohem víc ohrožuje kriminalita v ulicích než policie.

Právní výbor zahájil vyšetřování Barrova resortu na konci února. Jedním z hlavních důvodů pro tento krok byl vývoj v kauze bývalého Trumpova poradce Rogera Stonea poté, co ministerstvo po Trumpově veřejné kritice požádalo o nižší trest. Na protest proti zásahu odstoupili z případu všichni čtyři státní žalobci, kteří jej do té doby měli na starosti. Nakonec tento měsíc Trump ušetřil svého přítele Stonea nejen vězení, ale i dalších aspektů jeho trestu za lhaní vyšetřovatelům a další zločiny.

Ministerstvo v květnu upustilo také od stíhání někdejšího poradce prezidenta Donalda Trumpa Michaela Flynna, který se přiznal ke lhaní Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) o svých kontaktech s Rusy, což podle Reuters připravilo půdu pro trvající soudní spor. Barr při slyšení uvedl, že Trump se do těchto rozhodnutí ministerstva nesnažil vměšovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA registrují již přes 160 tisíc mrtvých s covidem-19

07.08.2020 17:15 Ve Spojených státech zemřelo již více než 160.000 lidí s nemocí covid-19, kterou vyvolává nový…

Trump zakázal obchodovat s vlastníky TikToku a WeChatu, Čína se ohradila

07.08.2020 15:24 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované…

FBI dopadla uprchlého vězně, na útěku byl 46 let

07.08.2020 10:22 Vězeň, kterému se podařilo uprchnout z vězení před 46 lety, je už zase zpátky v cele, ohlásil…

Demokraté chtějí, aby Fed bojoval proti rasovým nerovnostem

07.08.2020 09:10 Američtí zákonodárci z opoziční Demokratické strany představili nový návrh zákona, který by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama