Američtí diplomaté hromadně varovali před občanskou válkou v Afghánistánu

Afghánistánu hrozí velká občanská válka, pokud americký prezident Donald Trump stáhne z této asijské země americké vojáky dříve, než se vláda v Kábulu dohodne s povstaleckým hnutím Tálibán. Na webu analytického pracoviště Atlantic Council to napsalo devět bývalých amerických velvyslanců v Afghánistánu.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Afghanistán, ilustrační foto
doporučujeme

A Tálibánem nyní vyjednávají USA a jejich zvláštní vyslanec pro Afghánistán Zalmay Kalilzad v pondělí představil afghánskému prezidentovi návrh mírové dohody dojednané v minulých měsících s Tálibánem.

Tyto rozhovory začaly před rokem a mají stanovit podmínky ukončení téměř dvacetileté občanské války v Afghánistánu. Tálibán s Kábulem jednat odmítá, protože jej považuje za loutkový režim řízení Washingtonem. Návrh dohody počítá s příměřím a postupným stažením amerických sil z Afghánistánu výměnou za slib Tálibánu, že neumožní, aby byla tato středoasijská země využívána k plánování útoků na USA a jejich spojence. USA mají v Afghánistánu ještě asi 14.000 vojáků a podle návrhu by jich v počáteční fázi mělo být staženo 5000.

Ponechání velkého kontingentu amerických vojáků kriticky ovlivní to, aby byly mírové rozhovory úspěšné, napsali diplomaté. "Zda je mír možný, není jasné. Tálibán se zřetelně nevyjádřil k tomu, co přijme za mírovou dohodu s Afghánci, a nejsou ani doklady, že s jinými politickými silami pracuje, uvádějí diplomaté. Situace, kdy Tálibán znovu ovládá velkou část země, se podle nich může ještě zhoršit. "Může to být mnohem horší, než je to nyní, zejména se může vrátit všeobecná civilní válka, která Afghánistán zničila stejně jako válka s Rusy. Vyjednávání se může zhroutit, pokud afghánskému státu odejmeme velkou část své podpory," píše se v článku.

Podle autorů by byla občanská válka v Afghánistánu pro bezpečnost USA "katastrofální", protože Tálibán by pravděpodobně zachoval vztahy s Al-Káidou a umožnil by rozšiřování vlivu spojenců Islámského státu.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Guatemala přiznala výrobu kokainu na svém území

19.09.2019 20:53 Středoamerická Guatemala připustila, že je zemí produkující kokain, a ne jen tranzitním státem.…

Bermudy se ponořily do tmy. Hurikán Humberto strhal elektrické vedení,…

19.09.2019 20:00 Aktualizováno Bermudy zasáhl hurikán Humberto. Na ostrovech poničil elektrické vedení, takže desítky tisíc lidí…

Írán hrozí otevřenou válkou

19.09.2019 18:24 Aktualizováno Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes uvedl, že jeho americký protějšek Mike Pompeo…

Trumpovi právníci chtějí u soudu zablokovat vydání jeho daňových přiznání

19.09.2019 17:56 Advokáti Donalda Trumpa chtějí, aby newyorský federální soud zamezil vydání finanční dokumentace…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama