Šéf Bílého domu Joe Biden požádal americké zpravodajské služby, aby "znásobily úsilí" ve snaze definitivně objasnit počátek šíření nemoci covid-19. Oznámil to v dnešním prohlášení. To mimo jiné uvádí, že většina amerických složek aktuálně nevidí dostatek informací pro jakýkoli verdikt, zatímco některé orgány se přiklánějí ke scénáři kontaktu člověka s nakaženým zvířetem, případně k teorii o úniku koronaviru při "laboratorní nehodě".
Biden údajně tento měsíc dostal od tajných služeb shrnutí aktuálních poznatků a nyní chce do 90 dní další zprávu. Spojené státy budou také podle prezidenta společně s partnery z celého světa naléhat na Čínu, aby se účastnila "transparentního mezinárodního vyšetřování založeného na důkazech" a zpřístupnila veškeré relevantní informace.
Právě v Číně byly virus SARS-CoV-2 a nemoc covid-19 poprvé zachyceny, a to na konci roku 2019. Počátky pandemie v Číně vyšetřovali experti Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří uvedli, že je pravděpodobně přírodního původu. Variantu, že by koronavirus unikl z čínské laboratoře, označili za vysoce nepravděpodobnou, WHO si nicméně stěžovala, že Peking neposkytl jejím odborníkům přístup ke kompletním datům.
"Nyní jsem požádal zpravodajskou komunitu, aby znásobila své úsilí při shromažďování a analýze informací, které by nás mohly přiblížit definitivnímu závěru," uvedl dnes Biden. "K dnešnímu dni se zpravodajská komunita Spojených států 'sjednotila okolo dvou pravděpodobných scénářů', ale nedospěla v této věci k definitivnímu závěru," citoval prezident ze svých informací.
Aktuální stanoviska zpravodajců jsou podle Bidena taková, že "dva prvky" těchto složek se přiklánějí k variantě přenosu ze zvířete "a jeden se více přiklání" k teorii úniku z laboratoře. Většina složek ale údajně nepovažuje současné znalosti za dostatečné pro upřednostnění jedné či druhé verze.
Scénář s rozšířením nákazy z laboratoře během pandemie propagovali představitelé Republikánské strany včetně bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Administrativa demokrata Bidena podle agentury AP dlouho tyto úvahy prezentovala jako okrajový názor. Nyní se zdá, že svůj přístup upravuje v důsledku domácích i mezinárodních faktorů.
O nejistotě v této věci dnes v americkém Senátu vypovídali lídři Národního ústavu zdraví (NIH) včetně prominentního epidemiologa a Bidenova poradce Anthonyho Fauciho. Ten uvedl, že nelze říct, kdy by se otázku mohlo podařit vyjasnit, přičemž zapeklitost situace ilustroval na případu viru ebola. Jeho šíření mezi lidmi bylo poprvé zachyceno před desítkami let, přesto podle Fauciho stále není jasné, jaký byl prostřední článek v přenosu nákazy z netopýrů na člověka.
6. července 2026 17:22
Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Policisté v národním parku. České Švýcarsko je pod dohledem společných hlídek
Aktualizováno před 1 hodinou
Trump oznámil konec příměří na Blízkém východě. Íránce má za nemocné lháře
před 2 hodinami
Le Penová v rozhovoru prozradila, co bude s její prezidentskou kandidaturou
před 3 hodinami
Ruští sportovci se zřejmě vrátí na olympiádu. Padlo zásadní rozhodnutí
před 3 hodinami
Američané opět útočili v Íránu. Revoluční gardy v odvetě cílily na vojenská zařízení
před 4 hodinami
Může za to obskurní hádka. V cizině řeší, proč Pavel a Babiš neletěli do Ankary spolu
před 6 hodinami
Červencové počasí bude poměrně stabilní, naznačuje nový výhled
včera
Obchody byly o svátcích v červenci k dispozici. Podzim nabídne jiný obrázek
včera
Superdávku čekají úpravy. Do výše dávky se promítnou na podzim
včera
Zeman se pustil do Pavla a zastal se vlády. Prezidentovi se prý nedá věřit
včera
Naprášili ho. Bývalý princ Andrew po měsících v ústraní vyrazil mezi lidi
včera
Zelenskyj zmínil, co všechno zvládne Ukrajina. V jedné věci požádal o pomoc
včera
Trumpovo sdělení se nemění. Češi mají falešný pocit bezpečí, uvedl Pavel
včera
Le Penová je vinna, dostala náramek. Ve volbách ale kandidovat může
včera
Ministerstvo pro místní rozvoj zasáhlo náhlé úmrtí náměstka ministryně
včera
Další čínská provokace. Japonci nařkli Peking z porušování mezinárodního práva
včera
Začala výluka na hlavním železničním koridoru. Cestující musí počítat se zpožděním
včera
Suché a větrné počasí znepokojuje meteorology. Platí staronová výstraha
včera
Zelenskyj jede na summit NATO s jasným úkolem. Měl by se i setkat s Trumpem
včera
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
Z Chorvatska, které je oblíbenou dovolenkovou destinací českých občanů, se vracela čtyřčlenná česká rodina, když došlo k dopravní nehodě na dálnici u rakouské obce Großwilfersdorf. Trojice cestujících skončila v nemocnici.
Zdroj: Lucie Podzimková