Joe Biden vyhrál volby. Je 46. prezidentem USA

Demokratický kandidát Joe Biden vyhrál americké prezidentské volby. Vyplývá to z projekce americké televizní stanice CNN, podle které získal nejméně 273 volitelů. K původním 253 si přičetl dalších 20 za Pensylvánii. Ke stejným projekcím došly i agentura AP a televize NBC. Viceprezidentkou se stává Kamala Harrisisová.

Joe Biden vyhrál volby. Je 46. prezidentem USA

V okamžiku, kdy média ohlásila verdikt ohledně výsledku v klíčovém severovýchodním státě a tedy i v celém souboji o Bílý dům, bylo v Pensylvánii sečteno 98 procent odhadovaného počtu odevzdaných hlasů. Biden měl v neúplných výsledcích navrch o půl procentního bodu, což odpovídalo více než 30.000 hlasů.

Jeho náskok se s postupujícím časem zvyšoval. Velkou část zbývajících hlasů zde i v Nevadě tvoří hlasy odevzdané na dálku, u nichž je zpracovávání pro volební činitele časově náročnější. Navíc v Pensylvánii mohl tento proces začít až v úterý.

Konečné oficiální výsledky ze zmíněných států se nečekají dříve než příští týden. V Nevadě, Arizoně i Georgii má Biden v neúplných výsledcích navrch o několik tisíců hlasů. Agentura AP a televize Fox News už bývalému viceprezidentovi přisoudily i Arizonu, jiná média naopak 6 volitelů za Nevadu.

Podle projekce televize CNN ale Biden ovládl zejména Pensylvánii a získal potřebných 270 volitelů. Díky tomu se stal 46. prezidentem Spojených států. Do dnešního dne měl na své straně 253 volitelů a do 270 zbývalo pouhých 17, Trump by jich se stávajícím ziskem 213 potřeboval podstatně více. Podmínkou jeho vítězství bylo získat Georgii a Pensylvánii.

Viceprezidentkou se stává Kamala Harrisová, první černoška a žena v této funkci. Harrisová je advokátka a od roku 2017 senátorka Spojených států za stát Kalifornie.

"Ameriko, jsem poctěn, že jste mě vybrali, abych vedl naši skvělou zemi," uvedl bývalý viceprezident v bezprostřední reakci na zprávy o svém triumfu. Na 20:00 washingtonského času (02:00 SEČ) zvolený prezident ohlásil televizní projev.

Už ve svém prvním prohlášení z pozice vítěze odkazoval na hlubokou polarizaci v USA. "Nyní, když kampaň skončila, je čas nechat zlost a ostrá slova za námi a spojit se jako národ," vzkazoval prostřednictvím internetu Biden.

Americký prezident Donald Trump na vývoj reagoval prohlášením, ve kterém neuznal volební porážku a výsledky znovu zpochybňoval. "Prostým faktem je, že tyto volby zdaleka nejsou u konce," uvedl šéf Bílého domu.  

Biden ve svém dnešním pátečním projevu vyjádřil přesvědčení, že v prezidentských volbách zvítězí se ziskem jasné většiny hlasů. Za vítěze hlasování se ale ještě neprohlásil. 

V proslovu slíbil, že se od "prvního dne" v prezidentské funkci bude věnovat boji s pandemií nemoci covid-19. Situace je v tomto ohledu ve Spojených státech podle něj znepokojující.

USA mají nejvíc nakažených koronavirem i nejvíc úmrtí pacientů s covidem na světě. Kromě pandemie se chce Biden věnovat i obnově ekonomiky, těžce postižené koronavirovou krizí, klimatickým změnám či systémovému rasismu.

V proslovu Biden prohlásil, že Američané "si vybrali změnu" a že je na dobré cestě získat 300 hlasů volitelů. Zároveň požádal občany o trpělivost při sčítání hlasů a vyzval je, aby odložili hněv. "Politické strany jsou možná soupeři, ale ne nepřátelé," řekl.

Poměr 273:213, resp. 279 volitelů pro Bidena s Nevadou, zatím není konečný. Čeká se na sečtení hlasů v Georgii, Severní Karolíně, Nevadě, Arizoně a Aljšace. Některá média uvádí u Bidena jiné počty volitelů, přiřkla mu i Nevadu nebo Georgii.

Třetí pokus vyšel

Biden byl v letech 2009 až 2017 viceprezidentem USA. Funkci "druhého muže" mu tehdejší prezident Barack Obama nabídl hlavně pro jeho letité zkušenosti se zahraniční politikou. Než se stal Biden viceprezidentem, byl 36 let senátorem za stát Delaware. O Bílý dům letos usiloval již potřetí a byl úspěšný. V roce 1988 z kampaně odstoupil kvůli podezření, že opsal projev. Nevyšlo mu to ani v roce 2008, kdy v primárkách skončil již velmi záhy - 3. ledna.

Bidenovo jméno bylo spjato s neúspěšným pokusem o impeachment vůči Trumpovi v Kongresu. Demokraté totiž v září 2019 zahájili žalobu na šéfa Bílého domu po obviněních vůči prezidentovi v souvislosti s jeho loňským červencovým telefonátem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle médií Trump na Zelenského naléhal, aby Kyjev vyšetřoval Huntera Bidena (syna Joea Bidena) kvůli podezření z korupce při jeho podnikání na Ukrajině.

Ve funkci viceprezidenta se Biden angažoval hlavně v "horkých" oblastech Iráku, Sýrie a Afghánistánu. Již v roce 2006 byl spoluautorem plánu, podle něhož měl být Irák rozdělen na sunnitské, šíitské a kurdské oblasti. Dnes již skončenou, téměř devítiletou válku zpočátku podpořil, později to ale označil za chybu a začal ji kritizovat. Biden se snažil také o zlepšení vztahů mezi USA a Ruskem. Poté, co americká vláda v září 2009 odstoupila od plánu George Bushe na rozmístění protiraketového systému v Evropě (vůči němuž Biden nikdy netajil skepsi), vyslal jej Obama, aby v Evropě "žehlil" situaci.

Bidenových vyjednávacích schopností Obama využíval i na domácí půdě. Viceprezident mu pomohl v Senátu prosadit ratifikaci americko-ruské smlouvy o omezení jaderných zbraní START, kontroverzní zdravotní reformu či dohodu o zvýšení státního dluhu, která odvrátila bankrot země. Biden se také pokoušel prosadit zákony omezující velikost zásobníků veřejně dostupných poloautomatických zbraní či požadující přísnější prověrky zájemců o jejich koupi.

Trump odmítá porážku

Úspěch demokratů v letošních volbách přináší vícero historických milníků. Biden se ve věku 77 let stal nejstarším vítězem v dějinách volby hlavy státu v USA. Do Bílého domu s ním půjde jako viceprezidentka dosavadní senátorka Kamala Harrisová, která bude první ženou v dané funkci.

Trump je zase prvním americkým prezidentem od roku 1992, kterému se nepodařilo obhájit mandát, napsala agentura AP. Před 28 lety prohrál coby úřadující šéf Bílého domu George Bush starší.

Trump, který v posledních dnech opakovaně zpochybňoval důvěryhodnost volebního procesu, zprávy o své porážce odmítá. Biden se podle něj neprávem stavěl do pozice vítěze a "jeho mediální spojenci" mu pomáhali ve snaze zabránit, "aby byla odhalena pravda". Přitom to byl Trump, kdo se po úterních volbách opakovaně označoval za vítěze.

Prezident ve svém dnešním prohlášení avizoval přepočty hlasů v některých státech a naznačil, že bude výsledky nadále napadat u soudů. Analytici ale míní, že šance na zvrácení výsledku je mizivá, ať už skrze přepočty nebo prostřednictvím žalob.

USA slaví, klání ale není ukončeno

Prezidentské klání se v USA běžně považuje za ukončené v momentě, kdy kandidát označený médii za poraženého pogratuluje svému soupeři k úspěchu. Z právního hlediska tento krok není rozhodující a v případě duelu Trumpa s Bidenem na něj zatím nedošlo. Současný šéf Bílého domu, který si bez pádných důkazů stěžuje na zfalšování volebních výsledků, dnes zprávy o své prohře odmítl.

Po ohlášení Bidenova vítězství v Pensylvánii ještě média demokratickému kandidátovi připsala šest volitelských hlasů v Nevadě a Biden tak zamířill k vyrovnání Trumpova zisku z roku 2016 v podobě 306 volitelů. Někdejší senátor a viceprezident se ve věku 77 let stává nejstarším vítězem prezidentské volby v dějinách USA. Senátorka Kamala Harrisová zase bude jako první žena zastávat funkci viceprezidenta.

Vyjasnění souboje o Bílý dům spustilo oslavy Bidenových příznivců v ulicích amerických měst včetně New Yorku, Filadelfie nebo San Francisca. Jakmile se zpráva o Bidenově vítězství objevila na jejich telefonech, mnozí Američané se shromáždili na nároží ulic a na trávnících před domy - troubili na klaksony, bouchali do hrnců a pustili se do improvizovaných tanečních party poté, co skončily trýznivě trpké volby a vyčerpávající čtyřdenní čekání na výsledek, napsala agentura AP.

Zároveň přicházely nově zvolené hlavě státu gratulace od státníků z celého světa. "Upřímně blahopřeji! Americké občanky a občané rozhodli. Joe Biden se stane 46. prezidentem Spojených států amerických," uvedla například německá kancléřka Angela Merkelová. Vítězi voleb rychle poblahopřáli i lídři Francie, Británie nebo předsedové Evropské komise a Evropské rady.

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Související:

Právě se děje