Demokraté v Senátu bojují za odvolání Trumpa

V Senátu amerického Kongresu dnes začala další fáze soudní žaloby proti prezidentu Donaldu Trumpovi, kterého opoziční demokraté obviňují ze zneužití úřadu a obstrukcí Kongresu. Až do pátku budou žalobci z řad demokratů prezentovat své důkazy v takzvané ukrajinské kauze, které jsou podle nich dostatečné pro sesazení prezidenta. Senátoři ani Trumpovi obhájci do vystoupení žalobců nesmějí zasahovat.

Senát USA

Demokraté prezidentovi kladou za vinu, že chtěl přinutit ukrajinské vedení, aby zahájilo vyšetřování bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který je považován za hlavního Trumpova soka v listopadových prezidentských volbách. Bílý dům si sliboval, že šetření přinese poznatky poškozující Bidena natolik, že Trump bude moci snadněji obhájit svůj mandát. Podle demokratů jde o zneužití úřadu s cílem využít cizí mocnost k získání politických výhod.

Argumenty žalobců předkládá sedm poslanců Sněmovny reprezentantů v čele se šéfem výboru pro kontrolu zpravodajských služeb Adamem Schiffem a předsedou právního výboru Jerroldem Nadlerem. Na přednesení žaloby mají demokraté tři dny, celkový čas jejich argumentace nesmí během této doby překročit 24 hodin.

Pokud by žaloba rozdělila čas stejnoměrně do tří osmihodinových bloků, skončilo by dnešní jednání nejdřív o deváté hodině večerní místního času (ve čtvrtek ráno ve 3:00 SEČ). Podle očekávání médií se ale s přestávkami jednání může protáhnout.

Příští tří dny jsou pro demokraty významné, napsal dnes list The New York Times. Je to možná poslední, ale jistě nejsledovanější příležitost prezentovat údajné důkazy o prezidentově vině. Vzhledem k poměru sil ve stočlenném Senátu, kde mají republikáni 53 křesel, je šance na Trumpovo odvolání malá, tím spíš, že k takovému kroku je zapotřebí dvoutřetinová většina, uvedl list. Pádné důkazy by ale mohly ovlivnit Trumpovy šance na listopadovou obhajobu mandátu.

Napjaté ovzduší v hluboce politicky rozděleném Senátu demonstroval už úterní program, v němž senátoři schvalovali organizační řád impeachmentu neboli procesu vedoucímu až k odvolání hlavy státu. Debata trvající 13 hodin se občas z důstojného soudního jednání změnila v ostrý politický souboj, v němž nechyběly osobní útoky. Prudkou argumentaci senátorů musel krotit předseda Nejvyššího soudu USA John Roberts, který na proces dohlíží. "Mějte na paměti, kde jste," řekl na adresu rozhádané obhajoby a obžaloby.

Schiff v úvodu dnešního programu shrnul důvody ústavní žaloby a obvinil prezidenta, že se jako monarcha staví nad americké zákony. Nejvýznamnější politický úřad Trump podle senátora zneužil k osobním cílům, když chtěl přimět cizí mocnost, aby mu pomohla k obhajobě mandátu v listopadových prezidentských volbách. "Prezident Trump chtěl otevřít dveře zahraničnímu vměšování do našich demokratických voleb. Zneužil tak svého úřadu, když vyhledal zahraniční pomoc, aby vylepšil své postavení doma," řekl Schiff.

Prezident podle Schiffa ohrozil národní bezpečnost USA, když svým postupem poškodil vztahy Spojených států s Ukrajinou, která je v ozbrojeném konfliktu s Ruskem. "Trump zadržel mnohamilionovou vojenskou pomoc našemu strategickému partnerovi, který je ve válce s Ruskem, jen aby cizí mocnost zajistila jeho znovuzvolení. Jinými slovy podváděl," konstatoval senátor. Podle demokratické opozice si Trump chtěl zastavením finanční pomoci vynutit spolupráci Kyjeva při diskreditaci Bidena.

Přestože jsou demokraté přesvědčeni o síle svých argumentů, usilují o předvolání nových svědků, upozornil server Politico. Jde zejména o bývalého Trumpova bezpečnostního poradce Johna Boltona, úřadujícího personálního šéfa Bílého domu Micka Mulvaneye a ministra zahrančí Mikea Pompea. Většina republikánů ale s předvoláním svědků nesouhlasí.

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje