Nejvyšší soud Wisconsinu odmítl stížnost Trumpa na výsledky voleb

Nejvyšší soud amerického státu Wisconsin dnes odmítl projednávání stížnosti, v níž právníci prezidenta Donalda Trumpa žádali zneplatnění více než 200.000 hlasů z nedávných voleb. Podle většiny soudního senátu musí případ nejdříve projít soudy nižší instance. Podle agentury AP dnešní rozhodnutí pravděpodobně pohřbilo Trumpovu snahu zvrátit volební porážku v klíčovém severním státě.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Prezident žalobu podal v úterý poté, co wisconsinské úřady potvrdily výsledky, podle kterých zvítězil kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to asi o 20.700 hlasů. Senát nejvyššího soudu projednávání stížnosti zamítl v poměru čtyř hlasů ku třem. Zda ji bude chtít Trump předložit nižšímu soudu, nebylo ihned jasné.

Nový neúspěch se zařadil k desítkám porážek, které Trump a jeho spojenci u soudů utrpěli během své povolební snahy změnit výsledky či zablokovat jejich vyhlašování. Prezidentův tábor si v šesti klíčových státech, kde Trump prohrál, stěžuje na nesrovnalosti, soudci ale veškerá obvinění v tomto směru smetli ze stolu.

Po nejvyšším soudu Wisconsinu požadoval šéf Bílého domu zneplatnění asi 221.000 hlasů odevzdaných ve dvou okresech. Trumpův štáb tvrdil, že má "jasné důkazy protiprávního jednání", ačkoli volební činitelé žádné problémy nenahlásili a přepočet hlasů v daných okresech předtím potvrdil původní čísla. Odmítnutá žaloba také podle AP napadala procedury, které ve Wisconsinu fungují už roky a nikdy nebyly shledány protiprávními.

Místní demokratický guvernér Tony Evers žalobu odsoudil jako "útok na naši demokracii". Vítězství Bidena potvrdil v pondělí večer a bývalému viceprezidentovi tak přidělil deset volitelů Wisconsinu.

Vyhlášení oficiálních výsledků už proběhlo i v dalších státech, kde Trump ty předběžné zpochybňoval, tedy v Georgii, Michiganu, Pensylvánii, Nevadě a Arizoně. Na další protesty poražený prezident mnoho času nemá, neboť veškeré povolební spory musí být na úrovni jednotlivých států urovnány do úterka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden představil celostátní strategii boje proti koronaviru

21.01.2021 22:10 Nový prezident USA Joe Biden dnes podepsal sérii exekutivních příkazů týkajících se boje s…

Biden se ujal vlády, podle tisku si svět vydechl

21.01.2021 18:09 Nový americký prezident Joe Biden má po středeční slavnostní inauguraci za sebou první den v úřadu,…

První vystoupení nové mluvčí Bidena: S novináři se nehádala, vyjádřila jim…

21.01.2021 15:28 Na všechny otázky neodpověděla, reportéry ale nepoučovala a nehádala se s nimi, naopak jim…

USA se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu a uhradí finanční…

21.01.2021 13:31 Spojené státy se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu. Světové zdravotnické organizaci (WHO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama