Občané cestující po Číně mohou být zadrženi, varují USA a Británie

Spojené státy dnes vydaly nové varování před cestami do pevninské Číny a Hongkongu, podle nějž mohou američtí občané na těchto územích čelit "svévolnému zadržení" či jinému pronásledování. Obdobné varování vydala dnes také Británie. Opatření pravděpodobně zvýší napětí mezi Pekingem a uvedenými západními zeměmi.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Čínské úřady za jistých okolností zatýkají cizince pro podezření z 'ohrožení národní bezpečnosti'," uvedlo britské ministerstvo zahraničí. "Existuje také riziko svévolného zadržení, a to i pro britské občany," dodalo.

Londýn své varování vydal poté, co byli v Číně s obviněním z ohrožení národní bezpečnosti zatčeni občané různých západních zemí, včetně Kanaďanů, Australanů, Japonců a Američanů. Někteří z nich jsou nadále zadržováni, připomněla agentura Reuters.

Spojené státy zopakovaly dnes varování, které vydaly v červenci, a připojily k němu další body. "Občané USA, kteří cestují po Číně či Hongkongu nebo tam bydlí, mohou být zadrženi bez přístupu k americkým konzulárním službám či informacím o jejich údajném zločinu," napsalo podle agentury AP ministerstvo zahraničí Spojených států s tím, že Američanům v zemi hrozí "vleklé vyslýchání a dlouhé zadržování".

Vztahy Pekingu a Washingtonu jsou v posledních měsících na bodu mrazu. Země se dostaly do sporů mimo jiné v důsledku Pekingem prosazeného bezpečnostního zákona pro Hongkong. Ten definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu, kteří budou na základě tohoto právního předpisu zatčeni, mohou být souzeni v pevninské Číně.

Americké varování upozorňuje, že nový bezpečnostní zákon zahrnuje rovněž trestné činy spáchané cizinci a cizími organizacemi. Americkým občanům, kteří veřejně kritizují Čínu, tak hrozí "zvýšené riziko zatčení, zadržování, vyhoštění či stíhání", píše se v dokumentu.

V Hongkongu si mají američtí občané dávat dobrý pozor na své okolí a vyhýbat se demonstracím. "V Hongkongu Čína jednostranně a svévolně uplatňuje policejní moc," uvádí se ve varování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump chce prosazovat ve školách výuku více patriotické historie

18.09.2020 18:48 Americké školy indoktrinují děti verzí amerických dějin prosazovanou levicí, která se dívá kriticky…

Trump v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat

18.09.2020 16:42 Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat…

NYT: Vědci nesouhlasili s aktualizovanými pokyny CDC k testování

18.09.2020 10:20 Aktualizované doporučení netestovat osoby bez příznaků covidu-19, které v srpnu na svých webových…

Pandemie může přinést "generaci karantény", varuje socioložka

18.09.2020 00:01 NÁZOR – Koronavirus zasáhl zdravotnictví a společnosti globálního jihu tvrději než zbytek světa,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama