Jako klidnější a věcnější v porovnání s prezidentskou debatou z minulého týdne charakterizují pozorovatelé středeční duel viceprezidentských kandidátů Mikea Pence a Kamaly Harrisové.
Ačkoliv se oba uchazeči v daleko větší míře věnovali konkrétním tématům namísto osobních urážek, oba byli při svých odpovědích velice opatrní a vyhýbali se odpovědím na řadu kontroverzních otázek.
Debata republikánského prezidenta Donalda Trumpa s jeho demokratickým sokem Joem Bidenem se zapsala do historie americké politiky jako jedna z dosud nejchaotičtějších a nejvíce nepřátelsky naladěných. Trump neustále skákal do řeči svému sokovi i moderátorovi, Biden jej na oplátku nazval šaškem a řekl mu, ať je zticha.
Středeční viceprezidentský duel byl o poznání slušnější, ačkoliv se oba diskutující několikrát přeli o slovo a Harrisová Pence napomínala, když jí skákal do řeči. Pence však dokonce v jednu chvíli Harrisové řekl, že je mu velkou ctí být s ní na jednom pódiu.
Podle Reuters duel pravděpodobně nijak nezmění trajektorii souboje o Bílý dům, oba kandidáti se totiž poměrně striktně drželi svých rolí. Zatímco Harrisová útočila na vládnoucí administrativu v otázkách pandemie covidu-19, klimatických změn, policejního násilí a zahraniční politiky, Pence se chopil role zastánce téměř čtyřletého působení republikánů v Bílém domě.
Také podle listu The New York Times (NYT) byla debata připomínkou dřívějších časů, kdy nebylo nepřátelství mezi stoupenci dvou hlavních politických táborů tolik vyhrocené. Kromě útoků na republikánskou vládu se Harrisová podle listu snažila voliče přesvědčit o tom, že svými názory nestojí tolik nalevo, jak tvrdí republikáni. Za tím účelem pak odmítla i některé postoje, k nimž se hlásila ještě na začátku letošního roku, kdy usilovala o nominaci Demokratické strany na prezidentku. Podle NYT se jí svým opatrným přístupem podařilo vyhnout se jakýmkoliv přešlapům, které by daly republikánům příležitost přesunout pozornost voličů od tématu pandemie covidu-19, které nyní dominuje veřejným debatám v USA.
Pence pak podle listu The Guardian dokázal, že je věrným Trumpovým stoupencem. Bránil se proti útokům Harrisové, ačkoliv při tom pronesl řadu zavádějících výroků, která často používá republikánský prezident.
Řada médií se však shoduje na tom, že debatu vzhledem k opatrnosti obou uchazečů definovalo rovněž to, jakým otázkám se účastníci cíleně vyhnuli. Harrisová například odvedla pozornost od otázky, zda budou chtít demokraté zvýšit počet soudců v nejvyšším soudu, aby zvrátili rovnováhu soudců na stranu liberálů. Pence se zase odmítl přímo vyjádřit k tomu, proč je ve Spojených státech vyšší úmrtnost v souvislosti s covidem-19 než ve většině světa. Znepokojivější však bylo podle The Guardian to, že podobně jako dříve Trump odmítl jasně říci, zda republikáni přijmou výsledek voleb v případě prohry.
Oba kandidáti pak neodpověděli na otázku, zda se svými nadřízenými hovořili o možnosti, že by je museli zastoupit v prezidentské funkci. Toto téma je přitom podle většiny médií v letošních volbách zvláště významné. Bidenovi bude několik týdnů po volbách 78 let a v případě zvolení by se stal nejstarším čerstvým prezidentem v historii USA. U Trumpa se zase otázka nástupnictví dostala do popředí minulý týden, kdy se u něj prokázala nákaza koronavirem, kvůli níž byl následně převezen do nemocnice.
Zpravodajský web Axios shrnul debatu následujícím způsobem: "Bylo to kultivovanější než (duel) Trump versus Biden. Ale o moc více jsme se toho nedozvěděli."
Související

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
Kamala Harrisová , Mike Pence , Volby USA , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat
před 1 hodinou

Poruchy se násobily. Česko už začíná tušit, proč došlo k blackoutu
před 2 hodinami

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené
před 3 hodinami

V Rusku pohřbili odvolaného ministra Starovojta. Putin na obřad nepřišel
před 4 hodinami

Zelenskyj: Potřebujeme finance a sestřelíme všechno. Snaží se zachránit protivzdušnou obranu
před 4 hodinami

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
před 5 hodinami

Z Ruska je zklamaný. V pondělí budu mít zásadní prohlášení, oznámil Trump
před 6 hodinami

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony
před 6 hodinami

Fico se k soudu nechystá. Střelci odpustil, zaútočil na opozici a média
před 7 hodinami

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro
před 7 hodinami

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí
před 8 hodinami

Další průzkum, jiná čísla. ANO je první, vládní strany si pohoršily
před 8 hodinami

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící
před 9 hodinami

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost
před 10 hodinami

Počasí o víkendu čeká zlom, vrátí se léto
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera
Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
Nedávné protesty v Los Angeles podle expertů poukázaly na tři zásadní poznatky, které mohou zlepšit práci policie, aniž by byla ohrožena veřejná bezpečnost.
Zdroj: Libor Novák