Republikáni začali zúčtování se členy, kteří chtěli odsoudit Trumpa

V řadách americké Republikánské strany začalo podle médií zúčtování se sedmi senátory, kteří se v sobotu přidali na stranu demokratů a hlasovali pro odsouzení bývalého prezidenta Donalda Trumpa kvůli podněcování ke vzpouře. Trump impeachment už podruhé ustál, tentokrát se týkal násilností v budově Kongresu ze 6. ledna.

Bill Cassidy
doporučujeme

"Odvolejme ty, kteří si republikáni jen říkají, ze strany," vyzval na twitteru syn bývalého prezidenta Donald Trump mladší. Britský The Guardian píše, že kritika se na sedmičku senátorů snesla i ze strany pravicových médií. Například moderátorka televize Fox News Laura Ingrahamová, která má k bývalému šéfovi Bílého domu blízko, předpověděla: "Nikdo z republikánů, kteří hlasovali pro odsouzení, nevystoupí na nominačním sjezdu GOP (Republikánské strany) v roce 2024."

Výkonný výbor tohoto politického uskupení ve státu Louisiana hned v sobotu jednohlasně odsoudil senátora Billa Cassidyho za jeho rozhodnutí. Tamní politik Jeff Landry o Cassidym řekl, že "padl do pasti nastražené demokraty s cílem, aby se republikáni pustili do republikánů".

List The New York Times uvádí, že dva z republikánů, podle kterých se Trump podněcování ke vzpouře dopustil, se příští rok neuchází o znovuzvolení, což jim oproti jejich kolegům dávalo větší politickou svobodu. Nicméně i tak to ve svých domovských státech Richard Burr ze Severní Karolíny a Patrick Toomey za Pensylvánii "schytali".

Šéf republikánů v Pensylvánii proces proti Trumpovi označil za "protiústavní krádež času a energie, která neudělala naprosto nic ke sjednocení lidí ve Spojených státech", a dodal, že podobně jako mnoho řadových straníků ho to, jak senátor Toomey hlasoval, zklamalo.

"Hlasoval jste špatně, senátore Burre," vzkázal zástupci Severní Karolíny v horní komoře Kongresu Mark Walker, který se uchází o nominaci svých straníků do voleb do Senátu pro příští rok. "Kandiduji, abych nahradil Richarda Burra, protože Severní Karolína potřebuje opravdového konzervativního bojovníka jako svého příštího senátora," uvedl na twitteru.

Ze sedmi republikánů, kteří se v sobotu postavili na stranu demokratů, se o znovuzvolení bude ucházet jedině Lisa Murkowská za stát Aljaška. Nicméně podle NYT jde o hluboce respektovanou političku, která dokonce v senátních volbách v roce 2010 uspěla jako nezávislá kandidátka poté, co prohrála v republikánských primárkách.

Pro odsouzení Trumpa se v sobotu vyslovilo 57 senátorů, k dosažení potřebné dvoutřetinové většiny chybělo deset hlasů. Demokraté podali ústavní žalobu na Trumpa za jeho roli při násilnostech v Kongresu, na který v lednu zaútočil dav Trumpových stoupenců. Zákonodárci ten den měli na programu potvrzení výsledků prezidentských voleb, v nichž zvítězil kandidát Demokratické strany Joe Biden. Nepokoje stály život pět lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Biden zaznamenal první neúspěch při obsazování vládních postů

03.03.2021 12:59 Americký prezident Joe Biden má na kontě první porážku v procesu schvalování svých kandidátů na…

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama