Šéfa Trumpovy kampaně Manaforta už propustili z vězení

Bývalý šéf volebního štábu amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort byl dnes propuštěn z vězení a zbytek trestu si má odpykat v domácí izolaci. Podle agentury AP to uvedl jeho právník, přičemž jako důvod přesunu zmínil obavy související s koronavirem. Zda se nákaza dostala i do federální věznice v Pensylvánii, kde Manafort pobýval, ale není jasné.

Paul Manafort
doporučujeme

Bývalému lobbistovi a politickému konzultantovi loni v březnu soud za daňové úniky, nezákonné lobbování, ovlivňování svědků a zamlčování bankovních účtů v cizině uložil 7,5 let vězení. Obžaloba nyní 71letého muže byla jednou z prvních soudních kauz pramenících z vyšetřování kontaktů mezi Trumpovou kampaní a ruskými hráči před posledními prezidentskými volbami v USA.

Podle televize NBC News bylo propuštění Manaforta původně naplánované na konec roku 2024. Jeho právní tým v dubnu požádal o přesun do domácího vězení a Federální správa věznic této žádosti vyhověla. Odsouzený podle lékařů trpí dnou a má problémy se srdcem a jeho právníci uváděli, že i vzhledem k věku jej šíření koronaviru výrazně ohrožuje.

Nákaza už byla v USA odhalena v mnoha nápravných zařízeních, v pensylvánské věznici Loretto ale zatím nikdo z trestanců či zaměstnanců pozitivní test neměl, uvedla americká média. Celkově už byla infekce koronavirem zjištěna u více než 2800 vězňů v amerických federálních věznicích.

Už v březnu kvůli obavám z vývoje hygienické situace nařídilo americké ministerstvo spravedlnosti vězeňské správě, aby posílila využívání domácího vězení a urychlila propouštění zranitelných vězňů, kteří na ukončení vazby mají nárok. Správa věznic od té doby přichází s protichůdnými a nejasnými pravidly pro určování toho, kdo může být do domácího vězení přesunut. "Mění podmínky, připravuje propuštění vězňů, načež z toho vycouvá, a odmítá vysvětlit, jak rozhoduje o tom, kdo je propuštěn a kdy," napsala AP.

K takovým zmatkům došlo i v případě dalšího bývalého Trumpova spolupracovníka. Americká média v polovině dubna informovala o chystaném propuštění někdejšího prezidentova právníka Michaela Cohena, tento krok byl však údajně později anulován.

Podle dnešního prohlášení vězeňské správy bylo od 26. března z federálních věznic do domácí izolace přesunuto více než 2400 trestanců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

USA mají historicky nejhorší reputaci. Příčinou je Trump a koronavirus,…

20.09.2020 09:40 Dle průzkumů se pověst Spojených států s nástupem Donalda Trumpa do funkce za poslední čtyři roky…

Vrah si odpykává doživotí. Po zabití spoluvězně pro sebe žádá trest smrti

20.09.2020 08:30 Vězeň, jenž si v americkém státě Indiana odpykává za vraždy dva doživotní tresty, požádal o trest…

Trump oznámil, že do Nejvyššího soudu příští týden nominuje ženu

20.09.2020 07:52 Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama