Šéfa Trumpovy kampaně Manaforta už propustili z vězení

Bývalý šéf volebního štábu amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort byl dnes propuštěn z vězení a zbytek trestu si má odpykat v domácí izolaci. Podle agentury AP to uvedl jeho právník, přičemž jako důvod přesunu zmínil obavy související s koronavirem. Zda se nákaza dostala i do federální věznice v Pensylvánii, kde Manafort pobýval, ale není jasné.

Přidejte svůj názor

Paul Manafort
doporučujeme

Bývalému lobbistovi a politickému konzultantovi loni v březnu soud za daňové úniky, nezákonné lobbování, ovlivňování svědků a zamlčování bankovních účtů v cizině uložil 7,5 let vězení. Obžaloba nyní 71letého muže byla jednou z prvních soudních kauz pramenících z vyšetřování kontaktů mezi Trumpovou kampaní a ruskými hráči před posledními prezidentskými volbami v USA.

Podle televize NBC News bylo propuštění Manaforta původně naplánované na konec roku 2024. Jeho právní tým v dubnu požádal o přesun do domácího vězení a Federální správa věznic této žádosti vyhověla. Odsouzený podle lékařů trpí dnou a má problémy se srdcem a jeho právníci uváděli, že i vzhledem k věku jej šíření koronaviru výrazně ohrožuje.

Nákaza už byla v USA odhalena v mnoha nápravných zařízeních, v pensylvánské věznici Loretto ale zatím nikdo z trestanců či zaměstnanců pozitivní test neměl, uvedla americká média. Celkově už byla infekce koronavirem zjištěna u více než 2800 vězňů v amerických federálních věznicích.

Už v březnu kvůli obavám z vývoje hygienické situace nařídilo americké ministerstvo spravedlnosti vězeňské správě, aby posílila využívání domácího vězení a urychlila propouštění zranitelných vězňů, kteří na ukončení vazby mají nárok. Správa věznic od té doby přichází s protichůdnými a nejasnými pravidly pro určování toho, kdo může být do domácího vězení přesunut. "Mění podmínky, připravuje propuštění vězňů, načež z toho vycouvá, a odmítá vysvětlit, jak rozhoduje o tom, kdo je propuštěn a kdy," napsala AP.

K takovým zmatkům došlo i v případě dalšího bývalého Trumpova spolupracovníka. Americká média v polovině dubna informovala o chystaném propuštění někdejšího prezidentova právníka Michaela Cohena, tento krok byl však údajně později anulován.

Podle dnešního prohlášení vězeňské správy bylo od 26. března z federálních věznic do domácí izolace přesunuto více než 2400 trestanců.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden se po více než dvou měsících objevil na veřejnosti

25.05.2020 19:06 Pravděpodobný demokratický vyzyvatel Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách Joe Biden…

Americká policie stíhá muže, jež zakašlal a řekl, že má koronavirus

25.05.2020 18:27 Padesátiletý muž z amerického státu New Jersey čelí stíhání za teroristickou výhrůžku poté, co…

Trump hrozí, že nechá přesunout nominační sjezd republikánů

25.05.2020 17:49 Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru pohrozil, že přesune letní nominační sjezd…

Krize ve Venezuele se dál zhoršuje. Uprchlo už přes pět milionů lidí,…

25.05.2020 16:58 Z Venezuely uprchlo kvůli ekonomické krizi a represím autoritářského režimu v posledních několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy