Studie: Děti do pěti let ocení spíše hmotné dárky než zážitky

Menší děti ocení spíše hmotný než zážitkový dar, vyplývá ze studie vědců z Illinoiské univerzity v Chicagu. Větší radost ratolestem od tří do pěti podle ní udělá spíše hračka než výlet anebo den strávený na pouti. Dětská paměť není v tomto období zcela vyvinutá, a tak děti události, jako je nějaké představení nebo výlet, nesnadno chápou, těžko si je interpretují a vybavují, tvrdí badatelé.

Děti
doporučujeme

Hračka nebo jiný předmět oproti tomu slouží jako hmotná připomínka, která dítě potěší pokaždé, když si s ní hraje, uvedla Lan Nguyenová Chaplinová z Illinoiské univerzity. "Aby děti mohly ze zážitků trvale cítit radost, musí být schopny vybavit si i po dlouhé době detaily," rozvedla.

S přibývajícími lety mívají dětí více radost ze zážitků než z hmotných věcí. Zčásti tomu přispívá i fakt, že si je lépe pamatují. Starší děti a náctileté, zhruba od 13 do 17 let, zpravidla více potěší zážitkové dary.

Během pandemie není samozřejmě bezpečné cestovat anebo se zdržovat ve skupině lidí mimo domov. Tím se ovšem množství poteciálních zážitkových dárků zužuje, připomíná server CNBC. Radí darovat aktivitu, kterou lze provádět venku anebo pomocí internetu, například lístky do autokina, jednodenní cestu na lyže anebo internetový kurz vaření.

Stejná logika platí podle CNBC i pro utrácení peněz. Ze studií vyplývá, že člověka více potěší peníze vydat za nějaký zážitek než za hmotnou věc.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Argentinu postihlo silné zemětřesení, přerušilo očkování

19.01.2021 10:05 Sever Argentiny v noci na dnešek postihlo zemětřesení o síle 6,4 stupně, které pocítili i obyvatelé…

Giuliani či Bannon se milosti od Trumpa nedočkají

19.01.2021 08:44 Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu,…

Melania Trumpová se ve videu rozloučila s rolí první dámy

19.01.2021 07:57 Melania Trumpová se krátce před koncem prezidentského mandátu svého chotě rozloučila s Američany a…

Biden údajně hned první den v úřadě zveřejní návrh imigračního zákona

19.01.2021 07:54 Příští americký prezident Joe Biden představí první den v úřadě návrh nového přistěhovaleckého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama