Trump tají něco zásadního, tvrdí advokát. Naznačil, co bude dál

NÁZOR - Během vyšetřování snah amerického prezidenta Donalda Trumpa přinutit Ukrajinu k zahájení vyšetřování jeho politického protivníka Joe Bidena a jeho syna Huntera vydal výbor pro dohled nad tajnými službami dolní komory amerického Kongresu 71 žádostí o svědectví a poskytnutí informací, připomíná bývalý americký státní žalobce Elie Honig. V komentáři pro server CNN dodává, že Trumpova administrativa vůbec nereagovala a neposkytla jediný list papíru.

Donald Trump
doporučujeme

Alarmující náznak

"Takže, lze položit jedinou oprávněnou otázku: co skrývají?" píše právník. Tvrdí, že nám byl poskytnut první malý náznak a odpověď je alarmující.  

Federální soud nařídil Trumpově administrativě vydat dokumenty, které si na základě zákonu o svobodném přístupu k informacím vyžádala nezisková organizace Center for Public Integrity, poukazuje Honig. Uvádí, že jedním z nich je i email od pracovníka Pentagonu Michaela Duffeye, kterého Trump dosadil do kanceláře pro správu a rozpočet.

Email nabízí jasný pohled na způsob, jakým se Trumpova administrativa snažila zastavit pomoc Ukrajině a následně zakrýt toto jednání, deklaruje bývalý žalobce. Podotýká, že Duffey, který má být jedním ze čtyř svědků předvolaných předsedou demokratického senátorského klubu Chuckem Schumerem v rámci blížícího se impeachmentu, email odeslal zhruba 90 minut poté, co Trump 25. července po telefonu hovořil se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

"Duffeyův email je žalobcův sen, otevírá mnoho linií potenciálně přínosného dotazování," nastiňuje právník. Vysvětluje, že Duffey v mailu na základě pokynů, které obdržel v souladu se záměrem Trumpovy administrativy přehodnotit pomoc Ukrajině, žádal pozastavit veškeré dodatečné závazky amerického ministerstva obrany vztahující se k uvedeným prostředkům.  

První otázka by podle někdejšího žalobce měla znít, kdo vydal zmíněné pokyny, zatímco druhá by měla požadovat objasnění jejich podstaty. "Je jasné, že někdo v Bílém domě, kdo byl Duffeyův nadřízený, mu řekl, aby zajistil pozastavení zahraniční pomoci Ukrajině - a učinil tak bezprostředně po Trumpově telefonátu se Zelenským," míní Honig.

Ničivý dopad na Trumpa

Odpověď na dvě uvedené otázky může poskytnout klíčové informace pro pochopení Trumpových kroků vůči Ukrajině a jejich motivů, věří právník. Připomíná, že Duffey v emailu uvedl, že by ocenil, aby byla jím předaná informace držena v tajnosti, s ohledem na citlivou povahu celé záležitosti.

Duffey by tak měl vysvětlit, proč považoval žádost o pozastavení pomoci Ukrajině za citlivou, nabádá Honig. Sám by svědkovi položil otázky, proč byla citlivá a kdo mu sdělil, že je citlivá.

  • Komentář v  originálním znění si můžete přečíst zde.

Odpovědi mohou mít na Trumpa a jeho vysoce postavené spolupracovníky ničivý dopad, míní bývalý žalobce. Zdůrazňuje přitom, že Duffeyův email je pouze jednou z mnoha tisíc stran dokumentů, které stávající administrativa odmítá vydat.

"Pokud jeden email vyvolává tolik důležitých otázek, jen si představte, co zatím nevíme," pokračuje Honig. Věří, že nakonec uvidíme značnou část, ne-li všechny dokumenty, které Trumpova administrativa zadržuje, přičemž možnou cestou je odvolávat se na zákon o svobodném přístupu k informacím, jako v případě Duffeyova emailu.

Dokumenty se mohou dostat na veřejnost také skrze jiné žaloby, žádosti ze strany Kongresu či žalobců, odtajnění budoucími administrativami či úniky do médií, naznačuje Honig. Věří, že bez ohledu na způsob se nakonec dozvíme, co Trumpova administrativa možná skrývá.  

Problém spočívá právě v tom, že nemusíme vědět, co Trumpova administrativa tají, do doby, než bude příliš pozdě - než administrativa řádně dovládne, případně již nebude příležitost napravit jí napáchané škody, varuje závěrem právník.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senát USA schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu, konzervativní…

27.10.2020 10:55 Aktualizováno Americký Senát dnes hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce…

Trump, či Biden? Německo po volbách v USA nečeká okamžitou změnu…

27.10.2020 09:26 V Německu panuje přesvědčení, že volební vítězství republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa…

Ve světě se koronavirem nakazilo již 43,5 milionu lidí. Dál roste počet…

27.10.2020 09:11 Už přes 43,5 milionu lidí se ve světě od začátku pandemie nakazilo koronavirem. Vyplývá to z…

Vztahy s Trumpem jsou pošramocené. EU doufá v povolební změnu v Bílém domě

27.10.2020 08:57 Přesvědčení, že kandidát americké Demokratické strany Joe Biden by byl pro Evropu lepším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama