Americký prezident Donald Trump svými výroky vyvolal mezi mnoha voliči silné obavy. V minulosti již naznačil, že pravděpodobně nebude akceptovat výsledky absenčních voleb, v úmyslu nemá ani opustit úřad. Zatímco někteří tvrdí, že se prezident podobnými výroky pokouší vnést do voleb jen další zmatek, jiní jeho slova neberou na lehkou váhu.
Svými výroky ohledně nadcházejících voleb, které z velké části proběhnou kvůli pandemii koronaviru korespondenčně, rozdělil Donald Trump Ameriku na dva tábory. Prezident v minulosti obvinil některé státy z rozesílání absenčních lístků neregistrovaným voličům, stejně tak zpochybnil i samotnou legitimitu hlasování.
Někteří voliči se dokonce v reakci na jeho tvrzení chlubili na sociálních sítích videi, kde na protest zapalují formulář žádosti o zaslání absenčních lístků. Trump zatím napřímo neřekl, zda bude akceptovat výsledky voleb, nedávno se však nechal slyšet, že v úřadu hodlá setrvat déle než jen dvě funkční období.
Byť podobné výroky řadu Američanů znepokojují, poslední slovo má ústava. I americký politický systém se totiž řídí jasným principem „nikdo není víc než zákon“, a to ani sám prezident. Precedent, který stanovil dvě funkční období v celkovém trvání osmi let, zavedl již George Washington, který v roce 1797 odmítl usilovat o třetí období.
Jako 22. dodatek Ústavy Spojených států vstoupil v platnost roku 1951. Republikáni jej iniciovali v reakci na předchozí působení F. D. Roosevelta, který jako jediný americký prezident strávil v úřadu tři po sobě jdoucí období, a nebýt jeho úmrtí krátce po inauguraci, dokončil by i čtvrté.
Čistě teoreticky, jako každý jiný dodatek ústavy, může být zrušen a nahrazen dodatkem novým. Sám prezident však potřebné pravomoci k tomuto úkonu nemá. K vytvoření nového dodatku, který by nahradil ten stávající, je potřeba souhlas 2/3 většiny obou komor Kongresu. K jeho následné ratifikaci by musely dát souhlas legislativy ¾ všech amerických států.
Alternativním řešením je schválení nového dodatku na ústavním konventu, o němž by se musela usnést 2/3 většina státních zákonodárců. Zrušení samotného dodatku je tedy vysoce nepravděpodobné, existuje v něm však jedna poměrně podstatná skulina. Konkrétně se jedná o rozpor mezi 22. a 12. dodatkem Ústavy.
12. dodatek blíže specifikuje funkci viceprezidenta Spojených států, přičemž na potenciálního kandidáta klade podobné nároky jako na prezidenta. Co ovšem dodatek blíže nedefinuje je, zda osobě, která není dle 22. dodatku nadále oprávněna vykonávat funkci prezidenta, je také automaticky odebrán nárok na výkon funkce viceprezidenta.
Teoreticky se tak dosluhujícímu prezidentovi nabízí možnost, jak se skrze post viceprezidenta opět chopit úřadu, neboť viceprezident úřad přebírá, dojde-li k úmrtí prezidenta, jeho resignaci nebo v případě odvolání z funkce.
Jelikož se prezident Trump momentálně uchází teprve o své druhé volební období, jako mnohem realističtější otázka se nabízí, zda může ze své pozice výsledky voleb napadnout. V celé americké historii se však pro tuto otázku nedá nalézt jednoznačný precedent.
Ani Richard Nixon, jehož příznivci vyjádřili jisté pochybnosti o průběhu voleb v roce 1960, nehodlal napadnout jejich legitimitu. Al Gore roku 2000 rovněž uznal vyjádření Ústavního soudu, který zamítl jeho žádost na přepočítání hlasů na Floridě a vítězem prohlásil G. W. Bushe.
Pokud Trump prohraje, mnoho možností mu tak jako tak nezbývá. Nejpravděpodobnější možností, jak už i sám naznačil, je žaloba, přičemž by se ve snaze o zvrácení výsledků nejspíše odvolal na volební podvod. Za předpokladu, že by se však soudní proces protáhl a došlo tak k odložení data inaugurace, ze zákona by funkci prezidenta dočasně převzal většinový mluvčí Sněmovny reprezentantů, v tomto případě Nancy Pelosiová.
V případě, že by se Trump navzdory volebním výsledkům nehodlal úřadu vzdát, zcela jistě by ho čekal právní postih. V první řadě by pravděpodobně čelil kongregaci senátorů a sněmovních reprezentantů, kteří by se ho pokusili přesvědčit Bílý dům opustit po dobrém. Jménem armády se do celé věci může vložit i společný sbor náčelníků štábu.
Pokud by Trump nadále odmítal kancelář opustit, jeho chování by se v souladu s ústavním zákonem o vlastizradě dalo klasifikovat jako protistátní spiknutí. Vlastizrada se ve Spojených státech přitom trestá několikaletým odnětím svobody, nejvyšší sazbou je trest smrti.
Související

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Harrisová přijala porážku. Nikdy se nevzdávejte, vzkázala svým příznivcům
Volby USA , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 21 minutami

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu
před 1 hodinou

OBRAZEM: Start MotoGP ve velkém stylu. Jezdci ovládli zaplněné centrum Brna
před 1 hodinou

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná
před 2 hodinami

Trump měl vyzvat Ukrajinu, aby útočila hlouběji v Rusku. Třetí světová začala, reaguje Medveděv
před 3 hodinami

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR
před 5 hodinami

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky
před 5 hodinami

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům
Aktualizováno před 5 hodinami

Mimořádná zpráva Poplach na pražském letišti: Evakuace kvůli podezřelému zavazadlu, zasahoval pyrotechnik i zásahovka
před 6 hodinami

Kyjev má přednost. Švýcarsko kvůli Ukrajině objednané Patrioty zatím nedostane
před 6 hodinami

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti
před 7 hodinami

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?
před 8 hodinami

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu
před 8 hodinami

Maláčová a Zaorálek si podřezali větev? Sociální demokraté budou ve volbách kandidovat s komunisty
před 9 hodinami

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu
před 10 hodinami

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny
před 10 hodinami

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
před 11 hodinami

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
před 12 hodinami

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
před 12 hodinami

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
před 13 hodinami
Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti
Evropský zbrojní gigant MBDA, který vyrábí rakety a leteckou výzbroj, čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že dodává klíčové součástky bomb GBU-39, které Izrael ve velkém používá při náletech na Pásmo Gazy – včetně útoků, při nichž podle vyšetřování zahynuly desítky dětí.
Zdroj: Libor Novák