Trump vystoupí v Kongresu, bude mluvit o volebních tématech

Americký prezident Donald Trump se bude v poselství o stavu unie, které v Kongresu USA přednese za několik hodin, snažit prodat svá volební témata.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Je o tom přesvědčena televize CNN, podle které bude prezident mluvit o rostoucím hospodářství, porážce amerických nepřátel v zahraničí a o plánech na zdravotní péči a rekonstrukci infrastruktury. Zda Trump zmíní ústavní žalobu, které ještě stále čelí, není ale jisté.

Mluvčí Bílého domu Hogan Gidley tvrdí, že si připravený prezidentův projev přečetl a o žalobě v něm nic nenašel. Gidley však zároveň nevyloučil, že o tématu prezident nakonec hovořit bude.

Americká média připomínají, že pro Trumpa očekávaný úspěšný konec příběhu ústavní žaloby je velmi lákavé téma, o kterém by hovořit mohl. Před týdnem na setkání s příznivci v Iowě Trump prohlásil, že ho demokraté chtějí nejen sesadit, ale že chtějí svrhnout celý systém vlády. Řada Trumpových spojenců prezidentovi doporučovala, aby téma ústavní žaloby vůbec v projevu neotevíral, protože by se tím vracel zpět do minulosti, místo aby se přes tuto epizodu přenesl. Tyto rady Trump zřejmě uposlechl.

"Projev jsem pročetl a výraz 'impeachment' jsem v něm neviděl," řekl dnes novinářům mluvčí Bílého domu Gidley. Jeden z Trumpových poradců ale nevylučuje, že se o žalobě Trump nějakým způsobem zmíní. "Jak (Trump) rád říkává, uvidíme, co se stane," dodal k těmto spekulacím mluvčí Gidley.

Poradci Bílého domu tvrdí, že poselství se ponese v optimistickém duchu. To novinářům o víkendu řekl také Trump sám. Prohlásil, že chce nabídnout politickým rivalům spolupráci. Zároveň ale zapochyboval, že o to budou jeho oponenti stát.

Zcela jistě ale Trump hodlá mluvit o rostoucím hospodářství, nízké nezaměstnanosti a obchodní smlouvě s Čínou nebo o nové severoamerické dohodě o volném obchodu mezi USA, Kanadou a Mexikem (USMCA).

Rozhlasová stanice NPR předpokládá, že Trump zmíní i své plány na zlevnění zdravotní péče, placenou rodičovskou dovolenou či rozšíření přístupu k zařízením typu jeslí a školek. Věnovat se pravděpodobně bude i přistěhovalectví, situaci na hranici s Mexikem či městům a institucím, které odmítají rázný protiimigrační přístup jeho administrativy.

Prezidentovo výroční poselství o stavu americké unie je velkou politickou událostí. Poslouchat Trumpova slova budou přímo v sále nejen kongresmani a senátoři, ale také viceprezident Mike Pence, členové federální vlády a hosté pozvaní republikány a demokraty. Trump si například pozval do galerie pro hosty Kelli Hakeovou, jejíhož muže zabila v Iráku bomba nastražená na silnici, Raula Ortize z vedení pohraniční stráže či válečné veterány, kteří získali práci díky podpůrným programům.

Po Trumpově projevu vystoupí s proslovem zástupci demokratů s odpovědí na prezidentovo poselství. Tohoto úkolu se zhostí guvernérka státu Michigan Gretchen Whitmerová a kongresmanka Veronica Escobarová. Whitmerová bude hovořit na půdě střední školy v East Lansingu, kterou navštěvují její dcery, Escobarová projev přednese ve španělštině.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co sleduje Rusko? Bezpečnostní expert varuje před postranními úmysly Moskvy

21.02.2020 00:01 NÁZOR – Příští rok v únoru vyprší smlouva New START, která omezuje počty amerických a ruských…

Trumpův exporadce Stone byl odsouzen ke 40 měsícům vězení

20.02.2020 21:48 Aktualizováno Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl dnes odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger…

O debatu demokratických kandidátů na prezidenta byl zájem

20.02.2020 21:18 Středeční televizní debata uchazečů o nominaci amerických demokratů pro prezidentské volby přitáhla…

V USA unikla data prominentů

20.02.2020 18:07 Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama