Lék remdesivir proti covidu-19 v některých částech Spojených států dochází. Nikdo netuší, proč je ho nedostatek, nedostupnost léku ale staví lékaře před tvrdou volbu. Musí sami rozhodnout o tom, komu zvýší šanci na přežití.
Remdesivir, který v Gilead Sciences vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, už pro nouzové a omezené použití pro nemocné se závažným průběhem nemoci covid-19 schválily Spojené státy, Indie a Jižní Korea. V Česku byl lék použit k experimentální léčbě.
V květnu zahájil výrobu remdesiviru jeden z největších výrobců léků v Bangladéši Beximco Pharmaceuticals. Gilead se také spojil s výrobci generických léčiv v Indii a Pákistánu, včetně společností Cipla Ltd and Hetero Labs Ltd, aby vyráběly a dodávaly remdesivir do 127 rozvojových zemí.
Přesto ve Spojených státech lék dochází. S nedostatkem remdesiviru se potýká například těžce zasažená Florida, ve které nemoci covid-19, kterou způsobuje nový druh koronaviru SARS-CoV-2, podlehlo už téměř 4800 pacientů.
"V těžce zasažených oblastech jako Florida, Arizona, Texas dochází některým nemocnicím remdesivir," uvedla podle televize CBS News Helen Boucherová, šéfka oddělení infekčních nemocí v Tuftsově zdravotním středisku v Bostonu.
Jiné státy ale hlásí dostatečné zásoby léku, nikdo proto neví, co se ve skutečnosti stalo. "Není jasné, zda je tento problém otázkou distribuce, nebo jej není dostatek," dodala.
Lékaři se proto musí rozhodovat, komu lék poskytnou a zvýší tím jeho naděje na přežití. Samotný lék nedokáže nemoc vyléčit, léčbu ale urychlí a zvýší pacientům šanci na přežití. Eliot Godofsky, specialista na infekční choroby z Bradentonu, tuto volbu označil za "srdceryvnou".
"Bylo pro nás těžké se k remdesiviru dostat. Je ho hodně na místech, která ho nepotřebují, a nedostatek na místech, která ho potřebují," dodal s tím, že podle něj je současný systém distribuce do nemocnic komplikovaný a chaotický.
Zpočátku měl totiž distribuci léku na starosti Federální úřad pro mimořádné situace (FEMA), později ale tato pravomoc přešla na státní ministerstva zdravotnictví a nakonec na federální ministerstvo zdravotnictví.
To ale rozděluje lék jednou za dva týdny, a to na základě údajů o počtu nakažených od jednotlivých nemocnic. Úřady tak remdesivir nemocnicím dodávají na základě několik dní starých údajů, které nereflektují aktuální situaci a potřeby.
Vyjma distribuce a dostupnosti je předmětem zanícených debat i cena remdesiviru. Odborníci uváděli, že musí společnost Gilead postupovat uvážlivě, aby nebudila dojem, že chce zneužít nynější celosvětové zdravotní krize k co největšímu zisku.
Firma plánovala ocenit lék, který se podává nitrožilně, na 1500 až 1800 Kč za ampuli. Ocenění firmou Beximco ale naznačilo, že by léčba jednoho pacienta remdesivirem mohla v Bangladéši vyjít na 7400 až 19 500 Kč.
Ve Spojených státech a dalších rozvinutých zemích se tak cena stanovila na 55 800 korun za pětidenní léčbu. Tato cena je ale stále nižší, než zhruba 118 600 Kč, které původně doporučil americký Institut pro klinický a ekonomický přezkum ICER.
Související

Společnost Gilead po testech tvrdí, že remdesivir prokazatelně zabírá

Ministerstvo zdravotnictví jedná o dodávkách remdesiviru přímo nemocnicím
Remdesivir , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Jdete moc pomalu? Zastřelí vás. Svědek promluvil o drsném životě v okupované Gaze
před 51 minutami

Silné bouřky udeří i ve středu. Platí nové varování
před 1 hodinou

"Moje rodina je zničena." Afghánec po úniku dat britské armády hovoří o zradě a pomstě Tálibánu
před 1 hodinou

Proč Ukrajina zoufale potřebuje americké raketové systémy Patriot?
před 2 hodinami

EU je z používání chemických zbraní Ruskem zděšena. Kallasová označila situaci za nesnesitelnou
před 3 hodinami

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?
před 3 hodinami

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění
před 5 hodinami

Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrací tropické teploty
včera

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie
včera

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
včera

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
včera

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
včera

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
včera

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
včera

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
včera

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
včera

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
včera

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
včera

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
včera
Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.
Zdroj: Libor Novák