V USA spadl průměrný denní počet úmrtí pod 300, poprvé od loňského března

V USA klesl poprvé od loňského března sedmidenní průměr zemřelých po nákaze koronavirem pod hranici 300. Země se rovněž rychle blíží hranici 150 milionů plně naočkovaných proti covidu-19, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse a údaje federálních úřadů.

Administrativě prezidenta Joea Bidena se nicméně zatím nedaří slíbeným tempem sdílet vakcíny s dalšími zeměmi, podle mluvčí Bílého domu Jen Psakiové je to přitom především kvůli problémům spojeným s logistikou.

Spojené státy registrují největší počet zemřelých ze všech světových zemí, a to přes 601.000. Odborníci však tvrdí, že skutečný počet obětí pandemie v USA, podobně jako všude jinde na světě, je velmi pravděpodobně výrazně vyšší.

Podle federálních úřadů byla nákaza koronavirem v loňském roce třetí nejčastější příčinou úmrtí po rakovině a selhání srdce. Letos již data naznačují, že lidé umírají více i po nehodách, kvůli chronických potížích s dýcháním, po mrtvicích či v důsledku Alzheimerovy choroby.

Nových případů nákazy nyní přibývá za den průměrně 11.400, zatímco ještě začátkem ledna to bylo 250.000. Sedmidenní průměr úmrtí za 24 hodin spadl na 293, v lednu dosahoval až 3400.

Téměř 45 procent z 330 milionů Američanů je již plně naočkováno, alespoň jednu dávku pak dostalo 53 procent obyvatel USA. Biden slíbil, že do 4. července, kdy se slaví Den nezávislosti, dostane injekci s covidovou vakcínou nejméně 70 procent dospělých Američanů. Podle dat serveru The New York Times ji nyní obdrželo přes 65 procent obyvatel USA nad 18 let.

Biden původně slíbil, že vzhledem k dostatečným zásobám vakcín pro Američany USA doručí 80 milionů vakcín do třetích zemí do konce června. Nyní se však zdá, že se to nepodaří. Podle Psakiové se zasílání vakcín na velkou dálku prokázalo jako "herkulovská logistická výzva". Největším problémem je podle ní dostat vakcíny přes celní úřady či zajistit dostupnost dalších pomůcek nutných pro očkování. Problémy podle ní představují i jazykové bariéry.

USA se v blízké době chystají poslat asi 14 milionů dávek do Latinské Ameriky a do Karibiku, asi 16 milionů do Asie a zhruba deset milionů do Afriky. Dále pak rozdělí 14 milionů dávek tam, kde to považují za "regionální prioritu", například do Kolumbie, Argentiny, Iráku, na Ukrajinu, na Západní břeh Jordánu a do Pásma Gazy.

Kromě první vlny 80 milionů dávek Biden nedávno oznámil, že USA nakoupí od společností Pfizer/BioNTech dalších 500 milionů dávek jejich očkovací látky, které následně rozdají bez dalších podmínek po celém světě. První ampulky z této várky by podle plánu měly zamířit za hranice v srpnu.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

před 4 hodinami

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

před 6 hodinami

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy