Ve Spojených státech zemřel od začátku pandemie covidu přes milion nakažených

Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou Johnse Hopkinse (JHU). Její součet za celou dobu šíření koronaviru SARS-CoV-2 dosáhl smutného milníku v úterý večer, několik dní poté, co o překročení stejné hranice informovala na základě svých statistik agentura Reuters.

Zlom nastává v době nové vlny americké epidemie, která podle údajů deníku The New York Times (NYT) znovu vyhnala počty nově potvrzených infekcí nad 100.000 na den. Denní přírůstky bilance obětí zůstávají i po více než měsíci vzestupu nákaz velmi nízké.

Spojené státy jsou zemí s největším počtem evidovaných úmrtí spojených s nákazou koronavirem. Různé zdroje nicméně uvádí různé součty, přičemž podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se od začátku epidemie potvrdilo 997.500 úmrtí lidí nakažených koronavirem. Nehledě na tyto malé rozdíly jde o kdysi nepředstavitelná čísla.

Za více než dva roky pandemie USA také zaznamenaly nejvíce nákaz koronavirem. Podle údajů JHU se v zemi, kde žije 330 milionů lidí, potvrdila u 82,7 milionu lidí. Následuje Indie se 43 miliony nakažených a zhruba půl milionem úmrtí a Brazílie s 30,7 milionu potvrzených případů nákazy a 665.000 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Statistiky z různých zemí ovšem nelze jednoduše srovnávat vzhledem k rozdílům v metodikách evidence či dostupnosti testovacích kapacit. Při přepočtu souhrnných čísel na obyvatele navíc statistiky USA zdaleka nejsou nejhorší na světě, vyšší počet nákaz i úmrtí eviduje i Česká republika.

USA zhruba od začátku dubna zažívají nový rozmach epidemie covidu-19, přičemž podle listu NYT se po úterku průměrný počet zaznamenaných infekcí z posledního týdne dostal na 100.732 případů na den. Skutečný počet nových nákaz přitom může být výrazně vyšší, vzhledem k ústupu dřívějších testovacích systémů a většímu využívání samotestů.

Bilance hospitalizací s koronavirem vzrostla za poslední měsíc z asi 14.000 pacientů na 24.000, počet covidových pacientů na jednotkách intenzivní péče ovšem roste pomaleji. Podle databáze listu The Washington Post byl v úterý těsně nad 2500, což je méně než desetina maxima z uplynulé zimy. Velmi nízko se také drží počty úmrtí, kterých USA momentálně hlásí asi 300 na den.

Tato slabší vazba mezi statistikou nákaz a vývojem hospitalizací a úmrtí může souviset se skutečností, že nová vlna epidemie zatím zasahuje hlavně severovýchod USA, kde je obyvatelstvo více proočkované než v jiných částech země. To znamená lepší ochranu před vážným průběhem koronavirové infekce: Během zimní vlny podle CDC bylo u neočkovaných lidí riziko úmrtí po nákaze asi desetkrát vyšší než u plně očkovaných osob.

Přesto však úřady v New Yorku v úterý vyhlásily stav "vysoké covidové pohotovosti", kvůli obavě, že nárůst počtu nakažených a hospitalizovaných dostane zdravotnictví opět pod značný tlak. Nejlidnatější americké město zatím neobnovuje karanténní opatření, úřady ale nyní vyzývají žáky i učitele, aby ve školách nosili roušky. Výzva přichází asi dva měsíce poté, co newyorský školský systém zrušil povinné nošení roušek v mateřských, základních i středních školách.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 23 minutami

Aktualizováno před 32 minutami

před 39 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Situace na Ukrajině se bude jen zhoršovat, tvrdí rozvědka. Americká pomoc vývoj situace na frontě nezlepší

Situace na frontové linii na Ukrajině se v následujících týdnech bude pravděpodobně neustále zhoršovat. Řekl to šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v pondělním rozhovoru pro ukrajinskou verzi stanice BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy