Další eskalace napětí? Čína údajně testuje svou nejnovější zbraň

Peking – Čína zřejmě testuje při bojových cvičeních nové rakety dlouhého doletu typu vzduch-vzduch. Jak poukazuje server China Daily, spekulace vyvolaly nedávno zveřejněné fotky, které se objevily na stránkách čínské lidově osvobozenecké armády.

Jak píše server, fotografie ukazují dvoumotorovou armádní stíhačku J-11B nesoucí velkou raketu, která celkově zabírá asi čtvrtinu 22 metrů dlouhého letadla. Snímek byl pořízen během listopadového armádního cvičení v poušti na severozápadě země.

Podle letectva se do tohoto cvičení zapojilo asi 100 letadel. Mluvčí vzdušných sil podle serveru informace o nové raketě zatím nekomentoval, podle oficiálních materiálů ale armáda žádné nové zbraně testovat neměla.

Letecký výzkumník Fu Qianshao novinám řekl, že věří, že na fotce je střela, která je navržena tak, aby zasáhla vzdálené cíle bez toho, aniž by předem varovala letadla. Čínské stíhačky v současné době používají střely PL-11 a PL-12, jejich maximální dosah je ale kratší než 100 kilometrů. Tato nová raketa by údajně měla mít dostřel mnohem větší.

Vývoj takové rakety by pak podle výzkumníka znamenal zásadní průlom. Podle něj by mohla mít maximální dosah až 400 kilometrů, což je víc, než mají rakety typu vzduch-vzduch používané Západem. Zároveň by mohla potopit svůj cíl až ze stratosféry.

Jak již bylo řečeno, armáda se k nové raketě ještě formálně nevyjádřila. Čínská státní média pravidelně přináší zprávy o nových zbraních ještě před tím, než Peking oficiálně potvrdí jejich existenci.

Vojenská modernizace přichází v době, kdy Čína vyvolává napětí svými manévry po celém regionu – obzvláště děním v Jihočínském moři. První čínská letadlová loď před několika proplula Tchajwanským průlivem. Tchajwanský průliv od sebe odděluje pevninskou Čínu a ostrov Tchaj-wan, který Peking považuje za svou odštěpeneckou provincii a kterému v případě vyhlášení nezávislosti hrozí vojenským útokem. Tchajwanská armáda proplutí sledovala a vyzvala veřejnost ke klidu.

Související

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

Více souvisejících

Čína Čínská armáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

včera

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy